yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Küresel Isınma"nın Doğuracağı Sonuçlar: "Belirsiz ve Korkutucu!"

Bilim adamları, uç değerlere sahip küresel ısınmanın, ileride nasıl sonuçlanacağı konusunda; bir "belirsizlik" olduğunu belirttiler. Ancak bu durum, bir an önce harekete geçmemenin gerekçesi olamaz.

İklim Değişimi Hükümetler Arası Paneli’nin, 1990 da yayımladığı ilk raporunda; eğer sera gazı yayılımını engellemek için, hiçbir girişimde bulunulmazsa; sıcaklıkların her 10 yılda bir, 0.3 °C artacağı öngörülmüştü. Oysa bu konuda, paneldeki bilim adamları ve diğer uzmanlar yanılmışlardı.

2001 yılında ise bilim adamları,  21. yy. da , ortalama sıcaklıkların; 1.5 °C den, 4.5 °C ye kadar artacağını tahmin ettiler. Geçen yıl yayımladıkları son raporda ise, olabilecek en düşük sıcaklık limitini, 3.6 dereceye kadar çıkardılar. Aslında, ne uluslararası ekibin uzmanları, ne de başka bir uzman, küresel ısınmanın, daha ne kadar, beklenenden kötü bir hal alacağını, kesin bir şekilde bilemezler.

KÜÇÜK DEĞİŞİMLER: "BEKLENMEDİK FELAKETLER DOĞURUR"

Seattle’daki Washington Üniversitesi'nde, Atmosfer Fizikçisi Gerard Roe, "bu konuda tek bir açıklama var" diyerek; şunları söylüyor:

"Yeryüzü’nün iklimi çok hassastır. Diğer bir deyişle; iklim değişimini kontrol eden çeşitli fiziksel süreçlerdeki küçük değişimler, büyük sonuçlara yol açarlar. Eğer, küresel ısınmayı değiştiren hiçbir şey olmazsa; karbondioksit, eninde sonunda iki katına çıkacaktır. Arkasından da sıcaklığın, yaklaşık 1.2 °C kadar değişmesine yol açacaktır. Aslında, kar örtüsünün, bulutların ve atmosferdeki su buharının değişmesi gibi iklim sistemindeki iç dinamikler nedeniyle; en iyi tahminimiz bize, asıl ısınmanın, bu değerlerin 2 ila 4 kat daha fazla olabileceğini göstermektedir."

"İklim değişiminin, bulutları nasıl etkilediği, anlaşılamadığı" gibi, bazı geri beslemeli olayların da nasıl işlediği, çok az anlaşılabilmiştir. Geri besleme olaylarının birçoğunu modellemek oldukça zordur. İklimde, herhangi küçük bir değişimin, büyüyerek-değişmesinin; hangi hızda ve ne miktarda değişeceğini öngörmek de, son derece güçleşir. Roe, bu durumu şöyle özetliyor:

"Belirsizlik ve hassaslık, birbirleriyle ayrılmaz biçimde bağlantılıdır. Küresel ısınma, fiilen kesinlik kazanmış bir olaydır. Ancak ısınmanın miktarı ise, çok daha az katiyet kazanmıştır."

Kelebek etkisi denen küçük bir esintinin, şiddetli-kaotik bir kasırgaya dönüşmesi gibi, iklim değişikliğinin de doğuracağı sonuçlar, kesin olarak tahmin edilemez.

İKLİMDE KESİN TAHMİN: "İMKANSIZDIR"

Roe ve Washington Üniversitesi’nden makalenin yardımcı yazarı, atmosfer fizikçisi Marcia Baker, Science Dergisi’nde savlarını şöyle dile getiriyorlar:

"Fiziksel işleyişi anlayabilmek için, ne kadar gelişme olursa olsun, uzun zaman ölçeğinde ne kadar gözlem yapılırsa yapılsın; bu konudaki kesinlik ya da belirlilik, iklimin etkisinin tabiatı nedeniyle, imkansıza yakındır."

Oxford Üniversitesi’nden fizikçi Myles Allen and David Frame, başmakalenin yanında yazdıkları bir yazıya şunları eklediler:

"Dünya, 4°C ısındığında, şartlar, bugün bizim gözlemleyebildiğimizden ve son buzul çağından, çok daha farklı olacak. Bu yüzden, ısınmanın, ne zaman duracağını söylemek, doğal olarak oldukça zor. Eğer iklimin, gerçek hassasiyet değeri,  5°C ise, bizden sonraki nesiller için tek bir çıkış yolu var. O da sera gazı yoğunluğunu, yüzyıllar boyunca hedeflenen sabit bir düzeyde tutabilmek.

"Harekete geçmek için daha fazla bilimsel kesinlik beklemek hata olur", diyen Roe, sözlerine şöyle devam ediyor:

"Sıcaklığın 2°C den fazla artmasını engellemek için, karbondioksitin atmosferdeki yoğunluğunu, sanayi öncesindeki seviyesinin iki katı miktarında sabitlemek gibi bir hedef, artık neredeyse imkansızdır. Bilim adamları ve diğer uzmanların, felaket boyutundaki iklim değişiminin, ne şekilde geliştiğini anlayabilmesi için, atmosferdeki sera gazları yoğunluğundan başka ölçümleri de gözlemlemesi zorunludur."

Ekonomist’in ve Middleton Conn’daki Wesleyan Üniversitesi’nden, Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli yazarı olan Gary Yole, şöyle anlatıyor:

"Bizim, önemli ve ani meydana gelebilecek değişikliklerin işaretlerini tanımlamamız zaruri olabilir. Ancak, çok daha abartılı alametler ortaya çıkmadan önce, belki de gezegenin nefesini kesecek, birbirini tetikleyecek eşik değerleri hakkında bilgi sahibi olmamız, çok daha önemlidir."

Güncelleme: 25/01/2008
Kaynak: "Climate Change's Uncertainty Principle"
, (Scientific American)sciam.com, Çev. Meryem Bayrakçı, 25/10/2007. 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat