yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Alzheimer'a Karşı: "Omega-3 Yağ Asiti Etkili"

Balık yağı ve omega-3 yağ asidi, Alzheimer'a karşı etkili.

Yaşam süresinde uzama söz konusu, ancak uzun yaşadıkça, Alzheimer hastalığına yakalanma riski de giderek artıyor.

Alzheimer ile ilgili uzun zamandır yapılan araştırmalar, ilaçların veya balık yağının; hastalığı geciktirdiği veya önleyebildiğini ortaya çıkardı. UCLA’da çalışmakta olan bilim adamları, gerçekten de balık yağının, Alzheimer'ı önleyen güçlü bir silah olduğunu doğruladılar ve sebeplerini de izah ettiler.

UCLA’daki David Geffen Tıp Okulu’nda, nöroloji Profesörü ve aynı zamanda UCLA Alzheimer Araştırma Merkezi yöneticisi Greg Cole ve arkadaşları; balık yağında bulunan omega-3 yağ asiti; docosahekzaenoik asitinin(DHA), LR11 proteininin üretimini artırdığını kaydettiler. Bu protein, Alzheimer olanlarda, düşük seviyede bulunur. LR11 proteini, Alzheimer'da ortaya çıkan plakların oluşumunu sağlayan proteini, tahrip eder.

Beta amyloid isimli bir proteinin çökeltisi olan bu plakların, beyindeki nöronlara toksik etki oluşturarak; Alzheimer'a sebep olduğu düşünülüyor. LR11 proteinin, yüksek seviyede olması, toksik plakların oluşmasını önlemektedir. Düşük seviyede bulunması da hastalığa sebep oluyor.

Takati kesen ve nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer; hafıza kaybı, bunama, kişilik değişimi ve ölüme sebep olabiliyor. Ulusal Alzheimer Birliği, 5.1 milyon Amerikalı'nın, bu hastalığa yakalanmış olduğunu söylüyor. 2050 yılına kadar bu rakamın, 11 ile 16 milyon arasında artış gösterebileceği tahmininde bulunuyor.

Araştırmacılar, balık yağının ve bileşimindeki DHA'nın etkilerini, bir çok biyolojik sistem üzerinde denediler. Bunlardan bir kısmına, yağ veya yağ asidi, besleme şeklinde verildi. Laboratuar şartlarında geliştirdikleri nöronlara ise, bu yağlar doğrudan uygulandı. Cole, araştırmaların sonuçları ile ilgili şunları söylüyor:

Yukarıda, sağlıklı "sinir ve sinir uçları" ile hastalıklı olan görülüyor.

"Besin olarak verilen DHA, genetik yapıdeğiştirilerek, Alzheimerı ilerlemiş, genç ve yaşlı farelerin beyinlerinde, LR11 seviyesini artırdı. DHA'nın düşük dozlarının bile, farelerin nöronlarındaki LR11 seviyesini artırdığını gördük."

Araştırmacılar, DHA'nın yararlarını, sadece hayvan hücrelerinde göstermekle kalmadılar. Aynı zamanda, DHA'nın insan nöron hücreleri üzerinde de, doğrudan etkisinin olduğunu doğruladılar. Cole, R11'in düşük seviyesinin, amyloid plakların oluşumuna neden olduğunu söylüyor. Arkasında, yüksek seviyedeki DHA'nın, LR11’i artırarak Alzheimer'a karşı koruyucu olduğunu belirtiyor.

Balık yağı ve içeriğindeki anahtar madde omega-3 yağ asiti(somon benzeri balık yağında bulunur), yıllardır sağlık uzmanlarının dayanak noktası olmuştur. Aynı zamanda, Amerikan Sağlık İşbirliği, omega-3 yağ asitinin, kalp hastalıklarının oluşma riskini de düşürdüğünü doğrulamaktadır.

DHA benzeri yağ asitleri, temel yağ asiti olarak bilinir. Çünkü, vücut bu yağ asitlerini sentezleyemediği için, besin kaynaklarından almak zorundadır. Cole, yıllardır süren yağ asiti araştırmalarında, DHA'nın, beyinde bulunan, en bol temel yağ asiti olduğunu söylüyor. Ayrıca, bu yağ asitinin, cenin ve bebek beyninin gelişimi için, kritik olduğunu ekliyor.

Çalışmalar, beyindeki düşük seviyede olan DHA'nın, idrakin azalmasına neden olduğunu kanıtlamaktadır. Bu düşük seviyenin, Alzheimer hastalarında, oksidatif stresi artırdığını göstermiştir. Ulusal Sağlık Enstitüsü(NIH)'nün, pozitif sonuçlarına göre, şu an Alzheimer hastalarına, DHA ile geniş çaplı uygulamalar yürütülüyor.

Sonuç olarak Cole; pek çok Alzheimer hastalarında görülen, LR11 seviyesindeki düşüklüğün, DHA eksikliğinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Güncelleme: 22/01/2008
Kaynak: "Anti-Alzheimer’s Mechanism In Omega-3 Fatty Acids Found", sciencedaily, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 07/01/2008. 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat