yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnsan Genomundaki: "Damgalanmış Gen Haritası Çıkarıldı"

Duke Üniversitesi bilim adamları, insan genomundaki damgalanmış genlerin haritasını çıkardı. Araştırma, Genom Research Bülteni'nin Aralık sayısında yayımlandı.

Bildiğimiz gibi genetikte, çocuk, biri anneden ve diğeri babadan gelen aynı genin, iki kopyasını alır. Her ikisi de, çocuğun nasıl gelişim göstereceğini şekillendirir. Fakat, genomik imprinting’de; yani damgalama işleminde, bu kopyalardan biri, ya anneden ya da babadan gelen moleküler talimatlarla kapalı tutulur.

Bir gendeki damgalama işleminin, yumurta ve sperm üreme hücreleri oluşurken, meydana geldiği düşünülmektedir. Bu demektir ki; çocuğa, bu genin, sadece bir tane çalışan kopyası, kalıtımla geçecektir. Bu nedenle damgalanmış genler, çevresel etkenlere oldukça savunmasızdır. Çünkü çalışan tek kopya, zarar görür veya kaybolursa; telafi etmek ve yardımda bulunmak için genin, yedek kopyası olmayacaktır.

Pek çok yeni tanımlanmış, damgalanmış(imprinted) gen; kanser, diyabet, otizm ve obezite gibi önemli hastalıkların oluşumu ile ilişkili, genomik bölgelerin içinde yer alır. Araştırmacılar, damgalanmış genlerden bazılarının, sonradan bu düzensizliklere bağlı olarak aktif hale gelmeleri durumunda; hastalığı önlemek veya kontrol altına almak için, ip uçları elde edebileceklerini söylüyorlar.

Çalışmayı yöneten genetik araştırmacısı Dr. Randy Jirtle, damgalanmış genlerle ilgili şunları söylüyor:

"Damgalanmış genler, her zaman bir parça gizem içerirler. Çünkü onlar, kalıtımın geleneksel kurallarını takip etmiyorlar. Bu yeni gen haritasının, bize yardımcı olacağını umut ediyoruz. Özellikle de bu genlerin; sağlığımızı ve yaşam kalitemizi nasıl etkilediği hakkında, daha fazla bilgi öğrenebiliriz."

Çalışmanın diğer elemanları Dr. A. Hartemink ve Phlippe Luedi’ye göre, genleri tespit etmek, teknik ustalık gerektirmektedir. Bu genlerin tanımlanması için, bir tür Rosetta taşı görevi gören, yapay zeka kullanan bilim adamları şunları söylediler:

"Bütün damgalanmış genleri tanımlayabildiğimizi söyleyemeyiz, ancak büyük bir kısmını bulduğumuzu zannediyoruz."

Yıllardır damgalanmış genlerle çalışan Jirtle, bu genlerle ilgili olarak şunları söylüyor:

"Damgalanmış genlerinin fonksiyonu, DNA dizisinde herhangi bir farklılaşma olmadan da değişebilir. Bunun anlamı şudur: Damgalanmış genler, çevreden gelen etkilere karşı, açık ve hassastırlar. Hatta, bu genler, yediğimiz, içtiğimiz ve soluk aldığımız havaya kadar, pek çok dış faktörden etkilenirler. Bununla da kalmayıp, bu şekilde ortaya çıkan değişmeler, kalıtsal olarak geçebilir. Bu değişimlerin kalıtsal olduğu, farelerle yapılan deneylerle gösterilmiştir. İnsanların böyle bir şeyin farkında olduğunu sanmıyorum."

Damgalanmış genlerinin, insan genomunun, yaklaşık % 1’lik kısmını oluşturduğu tahmin edilmektedir. Bugüne kadar ise,ancak birkaç düzinesi tanımlanmıştır. Bununla birlikte, Jirtle ve  Hartemink, 156 yeni tahmini damgalanmış gen buldu. Özellikle bunların ikisinin yeri, oldukça ilginçtir. İkisi de, 8. kromozomun üzerinde bulunuyor. Oysa daha önce bu kromozomun üzerinde, hiçbir damgalanmış gen bulunamamıştı. Onlardan biri, genelde beyinde aktif olan, KCNK9 genidir. Bu genin, kansere neden olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bu gen, epilepsi ile bağlantılı olabilir. İkincisi ise, mesane kanserini baskılayan, DLGAP2 genidir.  

Hartemink, deneylerin, 156 yeni genin damgalanmış olduğunu kanıtlamasının, zor olduğunu söylüyor. Çünkü, gen ifadesi, dokudan dokuya çeşitlilik gösterir ve pek çok gen, zamanla açık veya kapalı duruma gelebilir. Biz alanı oldukça daralttık, fakat önümüzde daha yapılacak çok işimiz var.

Güncelleme: 14/01/2008
Kaynak: “Scientists Map Imprinted Genes in Hhuman Genome”. Duke University Medical Center. (physorg.com). Çev: Dr. Erman Gündoğdu. 04/12/2007. 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat