yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Büyük Patlama Benzetimi": "Karadelik Deneyleri"

Nükleer fizik alanında yürütülen araştırmalar, yeni imkanların önünü açıyor. Uzmanlar, Evren'in keşfinde önemli adımlar atıyor. Enerji üretimi amacıyla; yapay ortamda, karadelikler oluşturmayı hedefliyorlar. Almanya’nın, Darmstadt kentinde, yeni bir parçacık hızlandırıcının yapımına başlandı.

15 ülkeden, 2500 bilim adamının, katkıda bulunduğu ve kısaca FAİR olarak adlandırılan tesis, Evren'in oluşumu, yıldızların doğumu ve ölümleri olmak üzere, birçok fiziksel sürecin incelenmesine imkan sağlayacak.

Profesör Hans Gutbrod, FAİR araştırma tesisinin yöneticisi. Prof. Gutbrod, tesiste atom çekirdeklerinin, ışık hızıyla hızlandırıldıktan sonra çarpıştırılacağını belirtiyor.

"ÇEKİRDEK ÇARPIŞMASI VE BAŞLANGIÇ KOŞULLARI"

Nükleer fizik uzmanı Gutbrod, tesis aracılığıyla, milyarlarca parçacığı, kontrollü olarak, 50 nanosaniye gibi, son derece kısa bir zaman aralığında, çarpıştıracaklarını kaydediyor. Hans Gutbrod, Evren'in oluşumu sırasında yaşanan koşulları, gözlemeyi hedeflediklerini ve bu kapsamda kullanılan dev kamerayı, "detektör" olarak adlandırdıklarını söylüyor. Gutbrod:

FAİR tesisinin, 2016 yılında tam olarak devreye girmesi öngörülüyor.

"Detektör adı verilen cihazda, atom çekirdeklerinin çarpışmasını sağlıyoruz. Cihaz, 25 metre uzunluğunda, 10 metre boyunda; milyonlarca elektronik kanala sahip."

Frankfurt Üniversitesi, Fizik Ana Bilim Dalı'ndan Dr. Reinhard Stock, Büyük Patlama sonrası hidrojen ve helyum gibi, hafif elementlerin oluştuğunu, oksijen, kükürt ve demir gibi diğer maddelerin, daha sonra milyar yıl zarfında, yıldız çekirdeklerinde meydana geldiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

"Yıldız ölümleri, farklı şekillerde gerçekleşiyor. Süpernova ile çekirdek çökmesinin sonucunda ortaya çıkan nötron yıldızları bunların bazıları. FAİR tesisinde bu süreçler, test edilecek ve uranyum gibi ağır atom çekirdeğine sahip elementlerin, yapay ortamda oluşumu sağlanacak. FAİR'in araştırmalarının ağırlığını, bu alanlar oluşturacak."

BÜYÜK PATLAMANIN "KÜÇÜK VERSİYONU"

Frankfurt Üniversitesi, fizik uzmanı Reinhard Stock, FAİR tesisinin Büyük Patlama'yı inceleyeceğini vurguluyor:

"Atom çekirdeğini, proton ve nötronlarla dolu bir balon olarak tanımlamak mümkün. Atom çekirdeği içeren iki balonu çarpıştırdığınızda, bunların yoğunlaşması sağlanıyor. Benzetme yapmak gerekirse; iki araç çarpıştığında, çarpışma noktalarında, maddenin yoğunlaştığı gözlenir. Atom çekirdeklerinin çarpışması ise, şimdiye kadar dünya üzerinde gözlenmemiş bir aşamanın tekrarlanmasını sağlıyor. Adeta, Evren'in oluşumunu sağlayan, Büyük Patlama’nın bir küçük versiyonuna tanık olacağız." 

Uzmanlar, ışığı dahi emme özelliği olan mikrokaradeliklerden, enerji üretiminde yararlanabileceği görüşünde.

FAİR yöneticisi, Profesör Hans Gutbrod, maddenin en küçük yapı taşlarının, hangi koşullar altında, nasıl davrandığını araştıracaklarını, uzay araçları ve uydularda kullanılacak yeni cihazların deneneceğini söylüyor. Gutbrod:

"FAİR tesisi, aşama aşama devreye girecek. İyon ışınından yararlanacağımız kısmın, 2012-2013 yıllarında devreye girmesi bekleniyor. 2016 yılında da, tesisin tamamının devreye girmiş olmasını bekliyoruz."

FAİR'in yapım maliyeti, toplam 15 ülke tarafından karşılanıyor. Profesör Hans Gutbrod, Almanya’nın maliyetin dörtte üçlük kısmını karşıladığını belirtiyor:

"FAİR tesisi, toplam 1 milyar 187 milyon euroya mal olacak. Tesis, devreye girdiğinde de, yıllık masrafları, 120 milyon euroyu bulacak."

"MİKRO KARADELİK ÜRETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Alman fizikçiler, karadeliklerden, enerji üretiminde yararlanmak için bir proje geliştirdi.

Frankfurt Üniversitesi, Teorik Fizik Bölümü Başkan Yardımcısı Profesör Horst Stöcker, dünyanın enerji ihtiyacının, yapay olarak oluşturulacak bir karadelik sayesinde karşılanabileceğine inanıyor.

Prof. Stöcker, ışığı dahi emme özelliği olan karadeliklerden, enerji üretiminde yararlanılabileceğine dikkat çekiyor.

Güneş Sistemi'mizin de içinde bulunduğu, Samanyolu Galaksisi'nde de, Güneş'ten milyonlarca kez, daha ağır kütleye sahip, bir karadelik bulunuyor. Uzmanlara göre Dünya, karadeliğin bulunduğu Samanyolu'nun merkezine, yaklaşık 26 bin ışık yılı mesafede yer alıyor.

Frankfurt Üniversitesi, Teorik Fizik Bölümü'nden, Dr. Marcus Bleicher'e göre, laboratuvar ortamında bir karadelik üretmek mümkün. Dr. Marcus Bleicher, parçacık hızlandırıcı olarak tanımlanan ortamda, hidrojen çekirdeklerinin çarpıştırılarak; mikro boyutta karadelikler üretilebileceğini belirterek şunları söylüyor:

"Birbirleriyle çarpıştırılan, hidrojen çekirdeklerinin, bir karadeliğin oluşumuna yol açacak, büyük bir çekim merkezi ortaya çıkarmasını öngörüyoruz. Bu işlemin gerçekleşmesini ve bu adımın gözlenebilir olmasını umuyoruz."

LHC parçacık hızlandırıcısının maliyeti, 3 milyar euroyu buluyor.

"KARADELİK DENEYİ TEHLİKESİZ"

Dr. Bleicher, Cenevre'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın ürettiği enerjinin, yeterli olduğunu öngördüklerini belirtiyor. Parçacık hızlandırıcıda üretilecek karadeliğin, Dünya açısından herhangi bir tehlike taşımadığını kaydeden uzman, mikrokaradelikten, enerji üretiminde yararlanılacağını söylüyor. 

Frankfurt Üniversitesi, Teorik Fizik Bölümü Başkan Yardımcısı, Profesör Horst Stöcker, karadelikle üretilecek enerjinin, nükleer enerjiden, bin kat daha etkin olacağını, kütlenin, % 90’ının, enerjiye dönüştürüleceğini vurguluyor ve şunları söylüyor:

"Enerji üretiminde su gibi, kum gibi sıradan malzemelerin kullanabilmesi önem taşıyor. Einstein’in görelilik ilkesi uyarınca kütle, ışığa dönüştürülüyor. Bir başka ifadeyle, karadeliğe, bir birim hidrojen çekirdeği atıyorsunuz, bu 10 ila 20 birim ışın olarak size geri dönüyor."

KARADELİK ENERJİSİ VE PATENT

Frankfurt Üniversitesi öğretim görevlilerinden Profesör Horst Stöcker, karadeliğin ürettiği, x ışınlarını toplayıp, elektrik akımına çevirmeyi planladıklarını ifade ediyor. "Kütle-enerji dönüştürücü" adını verdikleri projenin, patentini almak için başvuruda bulunduklarını belirtiyor.

İsviçre’nin nükleer araştırma merkezi CERN bünyesinde kurulan LHC, fizik ve evren alanındaki birçok soruya yanıt arayacak.

İlk kez İsviçreli bilim adamı Fritz Zwicky tarafından, 1933 yılında gündeme getirilen karanlık madde, bilim dünyası tarafından tartışılmaya devam ediyor. Karanlık madde, henüz laboratuvar ortamında algılanamadı. Ancak karanlık maddeye ilişkin, bilimin elinde doğrudan kanıtlar bulunuyor. Fizik, gökbilim ve evrenbilim alanlarında yapılan çok sayıda çalışma, karanlık maddeye odaklanıyor.

BAŞKA EVRENLERİN VARLIĞI: TEORİK BİR İDDİA

Fizikçi Wilfried Buchmüller ise, çoklu evren fikrinin ortaya atıldığını, ancak bunun sınanmasının mümkün olmadığını kaydederek şöyle diyor:

"Birden fazla evrenin olabileceği fikri, şimdilik teorik bir iddiadan ibaret. Ufkumuzun ötesinde, bir başka deyişle, gözlemleyip test edebileceğimiz, boyutların dışında başka evrenlerden söz ediliyor. Bunu, ilginç olmakla beraber; denenme imkanından yoksun bir düşünce olarak değerlendiriyoruz."

Güncelleme: 12/01/2008
dw-world.de, Frank Grotelüschen, 10/01/2008 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat