yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Türkiye'de: Sigara Yasağı Genişletiliyor

TBMM Genel Kurulunda, 18 yaşından küçüklere sigara satanlara, 6 aydan, 1 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngören ve toplu taşıma araçlarında sigara içilmesini de yasaklayan, kanun teklifi görüşülüyor.

Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan teklif üzerinde, AK Parti grubu adına söz alan Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl; gelecek dönemde, ölümlerin büyük çoğunluğunun, kalp-damar hastalıkları ve kanserden kaynaklanacağını söyledi. Uyuşturucu kullananların, %99,9'unun, içiciliğe sigaradan başladığını belirten Erdöl:

''Uyuşturucu bataklığının kaynağı, sigaradır. Ev ve orman yangınlarının % 50'si, sigaradan kaynaklanıyor ancak ekonomik yangın daha fazla. 20 milyar dolar havayı kirletmek için kullanılıyor. Sigara içmek, özentiyle, görsel yolla bulaşan, bulaşıcı bir hastalıktır. Sigara içmek özgürlükse, temiz hava solunumu da özgürlüktür. Kimseyi, kanser ve kalp-damar hastalıklarıyla karşı karşıya bırakma hakkınız yoktur. Sigara içmek zevkle açıklanamaz. Hiçbir zevk, insan sağlığından daha değerli değildir" dedi.

"SİGARA İÇENLER ESRAR BAĞIMLISI OLUYOR"

CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız da, sigarada bulunan 50 maddenin doğrudan kansere neden olduğunu vurguladı. Sigarada bulunan nikotinin, kalp atışını hızlandırdığını, tansiyonu yükselttiğini, eroin, kokain ve alkolden hiçbir farkının olmadığını belirten Yıldız; "sigarayı deneyen her 3 kişiden 1'inin bağımlı hale geldiğini" kaydetti.

Yıldız; İsveç'te sigara yasağından sonra, sigaraya bağlı hastalıkların azaldığını, sigarayı bırakmak isteyenlere, Fransa'da olduğu gibi devlet desteği getirilebileceğini söyledi. Yıldız; Türkiye'de sigara içen 20 milyon kişinin sigara için harcadığı paranın, Sağlık Bakanlığı bütçesinden daha fazla olduğunu ifade etti.

"YASA UYGULANAMADI"

DTP, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ABD, Kuzey Avrupa, bazı Akdeniz ülkelerinde, tütün mamullerinin kontrolünde ve önlenmesinde, ciddi tedbirler getirildiğini söyledi. Resmi dairelerde sigara içilemeyeceği, içenlere, ceza uygulanacağına dair, daha önce bir yasa çıkarıldığını, ancak bu yasanın uygulanamadığını belirtti.

"SİGARANIN ETKİLEMEDİĞİ ORGAN YOK"

MHP, Trabzon Milletvekili Süleyman Latif Yunusoğlu da, Dünya'da, bir milyar 100 milyon insanın, sigara içtiğini, sigaraya başlama yaşının, 12'ye kadar düştüğünü söyledi. Sigaranın, insan vücudunda etkilemediği hiçbir oraganın bulunmadığına işaret eden Yunusoğlu; ''Sigara, yalancı mutluluk sağlar, geçici huzur verir'' dedi.

"ZARAR BÜYÜK! PARALAR DIŞARI GİDİYOR!"

Diğer taraftan, Sigara Bıraktırma Merkezi, Adana Bölge Müdürü Güner Serintürk, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
"Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de, 17 milyondan fazla tiryaki bulunmaktadır. Tiryakilerin, her gün bir paket sigara bitirdiği düşünüldüğünde; her yıl 6.5 milyar dolarduman olmaktadır. Tüketilen çoğu sigaranın, yabancı marka olmasından dolayı da, duman olan paranın, büyük çoğunluğu, yurtdışına gitmektedir. Sigaranın sebep olduğu hastalıklara harcanan paralar ve sigaradan kaynaklanan yangınlar sonucu meydana gelen maddi kayıp, yıllık 30 milyar doların üstündedir. Tüm yangınların % 46'sı da, sigara nedeniyle çıkmaktadır. Sadece sigara nedeniyle çıkan yangınlar sonucu yıllık kaybımız, 25 milyar dolardır."

Serintürk, sigarayı bırakan bir kimsenin tasarrufuyla ilgili de şunları söylüyor:
"Günde 1 paket sigara içen bir kişi, 20 yılda 1 ev parası veya bir araba parasını ya da bir çocuğun üniversite eğitim giderlerini havaya savurmaktadır. Günde ortalama sigaraya 5 YTL veren bir kişi, ayda 150 YTL, yılda 1800 YTL parayı, sigara yoluyla duman etmektedir. Bir karı kocanın, sigara içtiğini düşündüğümüzde de, sigarayı bırakmaları halinde; 10 yılda ev almaları mümkündür" diye konuştu.

Yaklaşan Saat, 01/01/2008 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat