yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Demokrasi(!)de Anlaşan Masonların: Ermeni Soykırımı(!) Tartışması

Fransa Büyük Doğu Mason Locası'nın arkasında duran; " Mimarı(!)" temsil eden "Tepe Gözlü)" Amblem.

Fransa Büyük Doğu Mason Locası büyük üstadı Jean-Michel Quillardet'in, Ermeni diasporasının, 24 Nisanda Paris'te düzenlediği etkinliklerde yaptığı destek konuşması, Türkiye Özgür Masonlar'ını zor durumda bıraktı.

Fransız masonlar, önceki yıl düzenlenen törenlerde de, Ermeni diasporasına destek veren bir açıklama yapmıştı. Bunun üzerine, geçen yılki büyük üstat Hüseyin Özgen de, bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Loca'nın, yeni büyük üstadı Metin Ansen de, Özgen gibi bir bildiri yayınlayarak, kendilerini savunmak zorunda kaldı. Bildiride:

"17-19 Nisan tarihlerinde, Fransa'nın Marsilya kentinde 'Akdeniz Mason Birliği' toplantısı yapıldı. Burada Ermeni meselesi gündeme geldi. Büyük Üstat'dan 24 Nisanda konuşma yapmaması için ricada bulunduk ancak reddedildik" diye ifade ediliyor.

Türkiye masonları, tarihinin en zor süreçlerinden birini yaşıyor. Türk masonları, yurtdışında bağlı bulundukları ekollere göre, iki ayrı locada toplanmış durumda. Biri, İngiltere obediyansına bağlı olan, Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası, diğeri de Fransız ekolünden gelen, Türkiye Özgür Masonlar Büyük Locası. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar, son 2 yıldır yolsuzluk iddiaları ile çalkalanırken; Özgür Masonlar, Ermeni meselesi yüzünden köşeye sıkıştı. Bağlı bulundukları, Fransa Büyük Doğu Mason Locası, açıkça soykırım iddialarına destek veriyor. Türkiye'deki "biraderler"den de, buna çok sayıda destek veren mason bulunmasına rağmen Loca, kamuoyundan gelebilecek tepkiden korkarak, bildiri yayınlamak zorunda kalıyor.

Türkiye Özgür Masonlar Büyük Locası büyük üstadı Metin Ansen

Quillardet, geçen yıl, Türkiye'deki konuşmasında, "Ermeni tezlerini destekleyin" talimatı vermiş, bunun üzerine tartışma yaşanmıştı. Özgen, bir bildiri yayınlayarak; Fransa Büyük Üstadı'nı haddini aşmakla suçlamış ve kendisine; "yaşanan bu ayrışmayı aşmamız kolay olmayacak" demişti.

5 Nisan 2008'de yapılan genel kurulda, Özgen'den büyük üstatlığı devralan Metin Ansen de, aynı krizle karşılaştı. İki yıl önce yaşanan tartışmadan dolayı, Marsilya'daki toplantıya katılmayan Ansen, Loca'nın dışişleri sekreteri ile yardımcısını gönderdi.

Ansen, soykırım dayatması ile ilgili yayınladığı bildiride, Quillardet'i, Fransa'da sözde soykırım anıtına yapacağı yürüyüş ve konuşmadan vazgeçirmeye çalıştıklarını bildirdi. Ancak Quillardet, Türk mason biraderlere sinirlendiğini; konuşmaktan vazgeçmeyeceğini söylüyor. Törende, Türkiye aleyhine çok sert bir konuşma yapan Büyük Üstat, "ben de Ermeni'yim" diyerek; Ermenilere her türlü desteği vereceğini açıkladı.

Ahmet Dönmez
Zaman, 28/04/2008

Yaklaşansaat:

Diğer taraftan, Fransa Büyük Doğu Mason Locası'nın haftalık mizah gazetesi "Charlie Hebdo", İslam alaya alan karikatürleri sebebiyle, Fransız Ceza mahkemesinde yargılanıyor. Mason Locası da bildiri yayınlayarak, İslam düşmanlığını sürdürüyor. Ancak İslam Dini'ne düşmanlık, Türk masonlarını elbette ilgilendirmez. Aslında, her meselede çok iyi anlaşıyorlar: "Özel demokrasi", "Özel laisizm", "İslam düşmanlığı" ve "Ermeni soykırımı" vs. Ancak Ermeni soykırımı konusunda, kamuoyu baskısı, Türk masonlarını tabii ki sıkıntıya sokuyor, zor durumda kalıyorlar ve takiye yapıyorlar.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat