yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İsrailli Askerlerin İtirafları: "Filistinlilere İnsanlık Dışı Zulümler!"

Gün geçmiyor ki İsrail ordusu yeni bir saldırıya ve insanlık suçuna imza atmasın. Bu kadar zulme, her İsrail askerinin vicdanın dayanmasına da imkan yok.

Geçtiğimiz yıl İsrail ordusundan ayrılan bir asker, Hebron’da İsrail askerlerinin yaptıklarını, şöyle itiraf ediyor:

"CAMİYE EL BOMBASI ATILIYOR"

"Keyfi olarak Filistinli araçlar durduruluyor, camları kırılıyor ve arabanın içindekiler hastanelik olana kadar dövülüyor. Camide insanlar namaz kılarlarken, içeriye el bombası atılıyor."

Hebron (el-Halil), haftanın yedi günü ve günün 24 saati İsrail askerleri tarafından kontrol altında tutulan bir Filistin şehri. Ve bir zamanlar orada yaptıklarını, arkadaşlarıyla sırıtarak ve gururlanarak barlarda anlatanların bazıları, artık pişmanlık duymaya başlıyor.

İsrail ordusunda görev yapmış eski askerlerden Yehuda Shaul, aslında Hebron'da neler olup bittiğini en iyi bilenlerden biri. 39 İsraillinin, insanın kanını donduran ifadelerinin yer aldığı, bir çalışma raporu hazırlanıyor. Bu raporu hazırlayan Yehuda Shaul,"Sessizliği Bozmak" (Shovrim Shtika) isimli sivil toplum örgütünün kurucusu.

Bu şahıs, 2005 ile 2007 yılları arasında Hebron'da görev yapmış ve Arapların haklarının nasıl tecavüze uğradığına yakından tanıklık etmiş. Filistinli yerleşimcilerin hiçbir neden olmaksızın dövüldüğünü, ev ve işyerlerine zarar verildiğini ve hatta silahsız göstericilere nasıl ateş açıldığını da bir bir anlatıyor.

İSRAİL GERÇEĞİ İÇİN "SESSİZLİĞİ BOZMAK"

Sivil halka karşı askerlerin kötü uygulamalarının Irak'ta İngiliz ve Kuzey İrlandalı askerler tarafından da yapıldığını da bilen biri olarak Shaul; "ortada var olan bu gerçeğe, İsrail halkını yönlendirebilmek için" "Sessizliği Bozmak" (Shovrim Shtika) isimli sivil toplum örgütünün kurulduğunu söylüyor.

İsrail halkı, Hebron (el-Halil)'da olup bitenlerden tam anlamıyla haberdar değil. Yalnız bu yıl genç bir İsrailli teğmen Yaakov Gigi, yanında beş askerle Filistinli bir taksiciyi kaçırdıktan sonra 15 ay hapis cezasına çarptırılınca, İsrail halkı, çok az da olsa Filistinli sivillere Hebron'da neler yapıldığıyla alakalı bilgi sahibi oldu.

İsrail İkinci kanalında yer alan araştırmacı programlardan bazılarında Hebron'da, "insani şartların kaybolduğuyla" alakalı görüntüler de yer almıştı.

"SESSİZLİĞİ BOZMAK" İTİRAFLARI


39 İsrail askeri kendi yaşattıkları vahşetin vicdani ağırlığında ezilip şunları anlatıyorlar:

"Filistinlilerin kendi aralarında bir kavga vardı. Kafadan çatlak bir komutanımız vardı ve evlerin yanında konuşlanmamızı, istisnasız elinde taş veya başka bir şey olan herkese ateş açmamızı söyledi. Bu olayı gören herkesin, bu seslerin Filistinlilerin kendi aralarındaki kavgalarından geldiğini düşüneceğini söyledi. Sadece ellerinde taş veya başka bir şeyler olanları değil, oraya yaklaşan herkese ateş açtık. Özellikle kol ve bacaklarına ateş ettik. Bunu askerlerin yaptığından şüphelendiler ama emin olamadılar."

Hebron şehir merkezi

"BURADA MI ÖLMEK İSTERSİN?"

"10 -15 yaşındaki çocukları yakalayıp dövüyorduk. Biraz fanatik bir komutanımız vardı. Çocuğu komutana veriyorduk ve o da çocuğa, burada mı ölmek istersin diye soruyordu. Çocuk 'hayır, hayır' diye ağlıyordu. Aileleri olayı gördüğü zaman komutan yaklaşmayın diyordu ve silahı çocuğun ağzının içine koyuyordu. Yaklaşan herkesi öldürürüm diyordu."

"Olaylarda bize taş atan çocukları "eğitmek" için evlerine saldırıp eşyalarını çalıyorduk. Gelişi güzel bir ev seçiliyordu ve akşamın bir vakti uyuyan herkesi kaldırıp, evi didik didik ediyorduk."

ASKERLER ARASINDA VAHŞİ YARIŞ

"Askerler arasında vahşi ve sıra dışı yarışlar vardı. Filistinlileri duvara dayıyorduk. Bacaklarını aç, daha da aç diyorduk. Bu bir çeşit oyundu en iyi kim bacağını açabilecek ona bakıyorduk. Bir başka ilginç oyun da en uzun süreli kim nefes tutacak oyunuydu. Gırtlaklarını sıkıyorduk, boğuyorduk onları ta ki en uzun süreli kim nefesini tutabiliyor onu buluna kadar. En son bayılan oyunu kazanıyordu."

"Hırsızlık da çok yaygındı. Filistinlilerin dükkanlarına girip sürekli bir şeyler alıyorduk. Bir yer vardı. Oto aksesuarları satan bir adam. Sürekli oradan oto teyp vs. alıp adamı yalvartıyorduk. 'Zaten iflas ettim' diye ağlıyordu."

M.Hasan Uncular
tımeturk, 19/04/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat