yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Margalit'in Merkel’e Mektubu: "İsrail'de Siyonistçe Konuştunuz"

Yahudi tarihçi ve İsrail barış hareketi üyelerinden Meir Margalit, Almanya başbakanı Angela Merkel'e bir mektup yazarak; İsrail'e yaptığı ziyareti ve İsrail politikasını ağır bir dille eleştirdi. Margalit, Merkel'in, İsrail'deki konuşmasını "siyonistçe" bir konuşma diye niteledi.

MEİR MARGALİT 'İN BAŞBAKAN MERKEL'E MEKTUBU

Sayın Merkel,

Uzun zamandır İsrail'de, birkaç hafta önceki ziyaretinizde yaptığınız konuşma kadar "siyonistçe" ve oldukça "hastalıklı" bir konuşma dinlememiştik. Üç günlük ziyaretinizde, İsrail'i ne kadar çok sevdiğinizi ve düşmanlarına karşı onun yanında nasıl da yer aldığınızı, açıkça ortaya koydunuz. Sekiz bakanı, sayısız hükümet ve güvenlik görevlisini yanınıza alıp büyük zahmetlere katlanarak; konuk olduğunuz ülkede iyi bir izlenim bırakmaya çalıştınız. Bunlara rağmen, bütün saygımı koruyarak, çok iyi birşey yapmadığınızı söylemek zorundayım.

Siz gerçekten İsrail’in iyiliğini istiyor olsaydınız, en azından Filistin sorununu zikrederdiniz. Bunu yapmak yerine; hiç böyle bir sorun yokmuş gibi davrandınız. Açık ve seçik bir dille Filistin işgalinin, insanlık dışı olduğunu ve bir an önce bitirilmesi gerektiğini; İsrail'in bir an önce işgal ettiği bölgelerden uzaklaşması gerektiğini; Gazze'deki yerleşim yerlerini boşaltması gerektiğini ve oradaki kuşatmaya son vermesi gerektiğini söylemeliydiniz.

Eğer gerçekten İsrail’in iyiliğini düşünüyor olsaydınız, Abu Mazen (Mahmud Abbas)'e, bir ziyarette bulunurdunuz ve Filistinlilerin bağımsızlık mücadelesinde, onlarla dayanışma içinde olduğunuzu gösterirdiniz.

Siz eğer gerçekten İsrail'in düşmanlarına karşı, İsrail'in yanında yer alıyor olsaydınız; herşeyden önce İsrail devletini tenkid ederdiniz. Zira, İsrail için en büyük tehlike, trajikomik bir şekilde İran değil, bizzat kendisidir. İsrail devleti, 1967'den beri kendi kendini kemiren bir sistem içindedir. İsrail'in iyiliğini düşünen herkes, bu sistemin sonlandırılması için mücadele etmelidir.

Sizin bunları bilecek kadar bir eğitime sahip olduğunuza eminim. Alman halkının sahip olduğu suçluluk duygusunun; yahudi hükümetlerini açık bir dille tenkid etmenize müsade etmediğini de biliyorum. Böyle bir durumda, İsrailli politikacıların, sizi antisemitist olmakla suçlamaları muhtemeldir. Bu sizi, "asıl antisemitislerin işgal edilen bölgelerdeki insan hakları ihlallerini görmezden gelenlerin olduğunu; herkes tarafından kabul edilen işgalin İsrail devletinin sonunu yakınlaştırdığı" gerçeğini söylemekten alıkoymamalıydı. Üstelik, sizi antisemitist olarak suçlayacak olanlara karşı, bizzat Ehud Olmert'in "İşgal sona erdirilmezse İsrail devleti sona erecek" uyarısını hatırlatabilirdiniz.

Bayan Merkel, sizi temin ederim ki İsrail'deki çoğunluk, işgale artık tahammül edememektedir. Bu işgal bize, Filistinlilerden daha çok zarar vermektedir. Lakin, İsrail hükümetinin bir tümör olarak tabir ettiği "işgal bölgelerini" ortadan kaldıracak ve bizim hayatımızı kurtaracak bir iki ameliyatı yapacak gücü kalmamıştır. Bu tümör yüzünden kan kaybediyoruz ve hergün biraz daha güçten düşüyoruz.

Bizim dayanışma manifestolarına, pro-siyonist nutuklara değil, işgali bitirecek bir uluslararası baskıya ihtiyacımız var. Tek başımıza başaramıyoruz bu işi. Avrupalı dostlarımızın yardımlarıyla ancak iki halk arasında barışı ve huzuru sağlamak mümkün olabilir.

Dr. Meir Margalit

Bir ahlakçı değilim. Ancak sizin, ikinci dünya savaşının insanlığa verdiği en temel ahlak dersini unuttuğunuzu düşünüyorum. Ne yazık ki bugünün zalimi biziz. Şimdi sizin göreviniz 21. yüzyılda işgal güçlerine ve zalimlere yer olmadığını, yüksek sesle haykırmaktır. Ve sizin göreviniz, bütün halkların, kendi kaderlerini tayin hakkı olduğunu söylemektir.

İsrail'in bu baskıya ihtiyacı var. İsrail'i seven, işgalin bitmesi için ona baskı uygulayandır.

Selamlarımla.

Dr. Meir Margalit

Meir Margalit Kimdir:
Meir Margalit, Arjantin doğumlu bir yahudi. Aşırı sağcı, siyonist bir gençlik grubuyla birlikte İsrail'e gelen Margalit; 70 'li yıllarda orduda görev yaparken, Gazze sınırında bir yerleşme merkezi kurdu. Jom- Kippur savaşında yaralanınca, düşünceleri değişti, solculara katıldı. Meir Margalit, 20 yıldır Kudüs Belediye meclisinde görev yapıyor. Margalit, İsrail'in, Filistin'de tahrip ettiği evlerin yeniden yapım ve onarım işlerini üstlenen, Filistinlilerin haklarını savunan ve siyonist yönetime karşı mücadele veren bir komitede aktif olarak çalışıyor.

Güncelleme: 03/04/2008
tımeturk
,
02/04/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat