yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Nargis Kasırgası Felaketi: "On Binlerce Ölü, Yaralı, Kayıp!"

Myanmar, (Burma ya da Birmanya da denir.) Güneydoğu Asya'da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş ve Tayland arasında yer alan ülke.

Asya ülkesi Myanmar, tarihinin en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıya. Ülkenin güneyini vuran Nargis kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısı, 15 000'i aştı. Felakette binlerce kişi kaybolurken, yüz binlerce kişi ise evsiz ve susuz kaldı.

Ülkede devlet görevlileri ve uluslararası kurumlar, binlerce kişinin ölümüne, on binlerce kişinin de evsiz kalmasına neden olan felaketin verdiği zararın boyutlarını, tam olarak tespit edebilmiş değiller.

BM'nin bölge sorumlularından Terje Skavdal, kasırganın verdiği zararın tam olarak anlaşılmasının zaman alacağını belirtti. Skavdal, ülkede kapanan yollar nedeniyle, kasırgadan etkilenen birçok küçük yerleşim birimine ulaşmanın henüz mümkün olmadığını belirtti.

Hükümet, başkent Rangoon (Yangon) dahil beş yerin "felaket bölgesi" ilan edildiğini duyurdu. Myanmar devlet televizyonu, küçük adalardan birinde, kasırga sonrası oluşan seller sonucu; 90 bin kişinin evsiz kaldığını bildirdi. Kentte, elektrik ve telefon hatları kesilirken, çok sayıda kişi evsiz kaldı. Ülkede yoğun oranda temiz su sıkıntısı yaşanıyor.

Bengal Körfezinde meydana gelen şiddetli kasırga, teknik olarak siklon (kiklon) olarak adlandırılıyor ve atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtına olarak tanımlanıyor. Dünya genelinde, son 20 yıldaki en büyük kasırgalar ise şöyle:

29 Kasım 1988: Bangladeş'i vuran kasırgada, 1500'den fazla kişi öldü. Kasırga, Hindistan'ın Batı Bengal sahillerini de etkiledi.

5-18 Aralık 1990: Filipinler'deki Mike tayfunu, 750 kişinin ölümüne neden oldu. Çok sayıda kişi kayboldu.

29 Nisan 1991: Bangladeş'deki fırtınada, 138 binden fazla kişi öldü.

5 Kasım 1991: Thelma fırtınası Filipinler'in Leyte adasını vurdu. 6 binden fazla kişi öldü, çok sayıda kişi kayboldu.

2 Kasım 1995: Filipinler'de Angela kasırgasında bin kadar kişi öldü, çok sayıda kişinin kaybolduğu açıklandı.

9 Haziran 1998: Hindistan'ın Gucarat eyaletinde, fırtına nedeniyle binden fazla kişi öldü.

26 Ekim-5 Kasım 1998: Orta Amerika'da, özellikle Honduras ve Nikaragua'yı vuran Mitch kasırgasında 9 binden fazla kişi öldü, 15 bin kişinin kaybolduğu, 2,3 milyon kişinin kasırgadan etkilendiği açıklandı. Nikaragua'da meydana gelen deprem ve Cerro Negro yanardağının patlaması ölü sayısının artmasına neden oldu.

29 Ekim 1999: Hindistan'ın Orissa eyaletini vuran fırtınada en az 10 bin kişi öldü, aynı sayıda kişi kayboldu.

17-19 Eylül 2004: Haiti'yi vuran Jeanne kasırgasında 1890 kişi öldü, yaklaşık 850 kişi kayboldu.

29-30 Ağustos 2005: Katrina kasırgası, ABD'nin güneyinde özellikle Lousiana ve Mississippi'de 1500'den fazla kişinin ölümüne neden oldu.

15 Kasım 2007: Bangladeş'i vuran Sidr kasırgasında en az 4 bin 400 kişi öldü, milyonlarca kişi evsiz kaldı.

04 Eylül 2007: Latin Amerika ülkesi Nikaragua'yı vuran Felix kasırgası, en tehlikeli seviye olan 5. seviyeye ulaştı.

Yaklaşansaat, 06/05/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat