yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Tek Hücreli Yosun Genleri"yle "Körlük Tedavisi Çabaları"

Tek hücreli yosun genleriyle, kör bir farenin ışığa duyarlılığı sağlandı. Yolun başındaki araştırma, körlüğe genetik tedavinin yolunu açtı.

"Nature Dergisi"nde yayınlanan bir araştırmada, bilim adamları, bir tür yosundan (Chlamydomonas) elde edilen proteini kullanarak; kör farelerde ışığa duyarlılığı sağladılar. Bu tekhücreli alglerin seçilme nedeniyse, fototaksi özellikleri. Fototaksi, fotosentez için canlının, güneşe göre konumunu değiştirebilmesi anlamına geliyor. Bu olayı, genetik seviyede anlamak isteyen bilim adamları, algdeki ışığa-hassas proteinleri oluşturan gen dizilimini keşfetti.

İsviçre Friedrich Miescher Enstitüsü’nden Dr. Botond Roska liderliğinde ekip, bu genleri yalınlaştırarak, kör farelerin gözlerine ekledi. Bilim adamları, bu farelerin davranışlarında, ışık-hassasiyetlerini tekrar kazandıklarını gösteren davranış değişiklikleri olduğu sonucuna ulaştı.

Dr. Roska, araştırmasını açıklarken; "sadece ön sıradaki insanların, size duyabildiği büyük bir toplantı odası" örneğini veriyor. Örnekteki ön sıra, retinanın arkasında yer alan ve gözden beyine giden bilginin ilk basamağını oluşturan ışığa hassas hücreleri simgeliyor. Ön sıradakiler, daha sonra "algıladıklarını", arka sıradakilere aktarıyor. Eğer bu ön sıra, çeşitli hastalıklardan dolayı hasar görmüşse, hala tüm diğer işlevler sağlıklı olmasına rağmen göz kör oluyor. Dr. Roska; bu durumu, "vizörü kapalı kamera"ya benzetiyor.

Dr. Roska ve ekibi, bu ilk katmanın altındaki hücrelere, alg genlerini enjekte ederek; "algının yankısını" artırarak; ikinci sıradaki hücrelerin, sağır ön sıradakilerin duyamadığını, arka taraflara aktarmalarını sağlamayı düşünmüşler.

Tedavinin işe yarayıp yaramadığını ölçmek için, bir kör ve bir sağlıklı fare, bir saat boyunca karanlık bir kafeste tutuldu. Işıklar açıldığında gören farenin, kafesin içinde hareket etmeye başladığı, diğerinin ise sabit oturduğu gözlendi. Tedavinin ardından, deney tekrarlandığında, kör farenin de gören kadar hareketlendiği, yani aydınlıkla karanlık arasındaki farkı bilmeye başladığı ortaya çıktı.

Daha sonra, sadece ışığı mı algılamaya başladıkları yoksa şekilleri de ayırt edip etmediklerinin anlaşılması için fare, görme derecesinin araştırıldığı başka bir teste tabi tutuldu. Bunun için fareler, kendi boyutlarına uygun, üzerinde farklı kalınlıklardaki çizgilerin geçtiği bir ekranın önüne konuldu. Tedavi edilen farenin çizgileri takip ettiği yani şekilleri ayırt edebildiği ortaya çıktı. Daha da şaşırtıcı ise, tedavi edilen farelerin, gören farelerden iki kat ince çizgileri takip edebilmesiydi.

Bu çalışmalar her ne kadar umut verici olsa da, insanlara uygulanması daha zaman alacak gibi görünüyor. Buradaki en büyük sorun, yüksek ışık yoğunluklarında tedavinin işe yarıyor oluşu. Mükemmel insan gözünde, farklı ışık seviyelerini algılamak için en az 40 çeşit farklı gen var. Yine de, Dr. Roska’nın araştırması ve buradan yola çıkacak benzer çalışmaların, görmeyen insanlara, bir umut olabileceği düşünülebilmektedir.

timeturk, 24/05/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat