yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İklim Uzmanı Stern: "Bana Felaket Tellalı Diyenler Çok Yanıldılar"

Lord Nicholas Stern; kamuoyunda oldukça iyi bilinen ve küresel ısınmanın gelecekteki etkileri üzerine araştırmaları ve raporu olan dünya çapında bir uzman. 2006'da hazırladığı ve sitemizde özeti yayınlanan rapordaki(Stern raporu) öngörüleri, karamsar görülmüştü. Ancak Stern, bugünkü sonuçlara bakarak; bu raporda öngördüğü riskleri düşük tahmin ettiğini ve doğacak sonuçları yeterince ciddiye alamamanın acısıyla, uyarıda bulunuyor. İklim değişiminin, kendisinin farkında olduğundan çok daha büyük bir tehdit oluşturduğunun da altını çiziyor.

Stern, yeni bilimsel bulgulara dayanarak, sera gazları yayılımının, hükümet adına çalışmasını hazırladığı yıl olan 2006'da yapılan tahminlerin çok ötesinde zarara yol açtığını açıkladı. Stern, Gezegendeki okyanus ve ormanların, tahmin edilenden daha az miktarda karbondioksiti emebildiğini gösteren, Hükümetler Arası İklim Değişimi Paneli'nin geçen yıl(2007) yayınlanan raporuna ve bu konuda yapılan yeni bir çalışmaya dikkat çekti. Stern durumu şöyle anlatıyor:

"Yayılımlar(emisyonlar), düşündüğümüzden çok daha hızlı artıyor ve gezegenin, emme (absorbsiyon) kapasitesi de düşündüğümüzün çok altında. Sera gazları riski, potansiyel olarak korkutucu tahminlerden de yüksek. İklimin değişme hızı ise gittikçe artıyor."

Stern, yeni bulgular sayesinde, iklim değişiminden şüphe edenler ve bazı ekonomistler tarafından da eleştirilen ve muhtemel zararı abartmakla suçlanan raporunun doğrulandığını sözlerine ekledi. Stern, Londra'da verdiği bir konferansta:

"Benim felaket tellallığı yaptığımı söyleyen insanlar, çok yanıldılar" dedi.

Stern; Sera gazları yayılımına engel olmak için, ülkelerin almakta oldukları, her geçen gün sayısı artan kararları, artık harekete geçirmeleri gerektiğini söyledi. IPCC(Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli)'nin başkanı Rajendra Pachauri, gelişmiş ülkelerin bir an önce harekete geçememesi halinde; Kopenhag'da gelecek yıl yapılacak, son derece önemli bir toplantıda imzalanacak yeni küresel iklim hakkındaki anlaşmaya dair girişimler sona erecek dedi.

Stern'in, araştırmasında küresel ısınma meselesini çevresel odaklı olmaktan çıkarıp, ekonomik etkileriyle ele almıştı. Stern'in çalışmasında, 2001'de yayınlanan IPCC raporu esas alınmıştı.

Geçen yıl(2007)  IPCC(Hükümetler Arası İklim Değişikliği):

"Eğer küresel ısınmanın felakete yol açan etkilerinden korunmak istiyorsak, yayılımı dizginlemek için somut önlemler almalıyız" diyerek, meselenin aciliyetini dile getirdi.

O zamandan beri bir çok kutup uzmanı; Arktik ve Antarktik'in, düşünülenden çok daha hızlı buzullarını kaybettiği ve deniz seviyesindeki yükselmenin  IPCC'nin tahmin ettiğinden çok daha şiddetli olacağı konusunda uyarılarda bulundular. Sera gazlarının; karalar, denizler ve atmosfer arasında nasıl bir değişim izlediğini konu alan bazı çalışmalar, bilim adamlarının bu büyük iklim değişiminde yaşanacak darbenin hızı ve kuvvetini küçümsediklerini gösterdi.

Geçen Ekim ayında, yeni bir analiz, karbondioksitin, atmosferde tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde biriktiğini ortaya çıkardı. Bunun üzerine bilim adamları, küresel ısınmanın, sanılandan çok güçlü olacağı ve beklenenden çok daha hızlı ilerleyeceği konusunda, uyarılarına devam ediyorlar.

Güncelleme: 27/05/2008
Kaynak: "l Underestimated the Threat Says Stern",
guardian.co.uk, Çev. Meryem Bayrakçı, 18/04/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat