yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ekosistem Çökerken: "Keneler"e Karşı "Kuşlar-Karıncalar" Neyi Çözer?

Sülün

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş'ın açıklamasına göre, kene vakalarında, ciddi bir artış görülmektedir. Dökmetaş'ın verdiği rakamlar şöyle:

''2002'de 17 vakayken, vaka sayısı 2003'de 133'e, 2004'te 249'a, 2005'de 266'ya, 2006'da 438'e çıktı. Giderek artan bir oran var.''

KENELER: TAVUKLARIN AZALMASINDAN MI ARTTI?

Bilim adamlarının ve insanların bir kısmının, tavukların keneleri topladığını ve bunun kene popülasyonunda azalmaya neden olduğunu savunduğunu ifade eden Prof. Dr. Dökmetaş; kenelerin, genellikle tavukların olmadığı dağlık alanlarda yaşadığına dikkat çekerek; ''kenelerin azalmasında, popülasyonunda en önemli rolü oynayan karıncalar'' diye konuştu. Bu konuyla ilgili çok önemli araştırmaları olan Prof. Dr. Kosta Mumcuoğlu'nun da kendisiyle aynı görüşte olduğunu belirten Prof. Dr. Dökmetaş:

KARINCALAR-KUŞLAR- ÖRÜMCEKLER: KENELERİ YOK EDİYOR

''Kenelerin küçük yumurtalarını, karıncalar topluyor. 'Kuş türünde, kanatlı hayvan türünde ve tavuklarda azalma oldu. Bu nedenle, kene hastalığı arttı' iddiası, doğru değildir. Bizim tavuklarımız; Manyas'ta öldürüldü, Bolu'da öldürüldü. O bölgede Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı yok. Tokat bölgesinde, Giresun bölgesinde, Ordu'da; çok sayıda tavuk itlafı yaşanmadı, ama hastalık bu bölgede var'' dedi.

Karıncalar, yumurtaları yuvalarına taşıyor.

Uludağ Üniversitesi, Veteriner Fakültesi, Parazitoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Levent Aydın:

"Keneler üzerinde parazit hayat süren Ixodiphagus ve Hunterellus soylarına bağlı örümcekler, bazı karınca ve kuş türleri, kene ve yumurtaları yok ederler. Özellikle ahır ve kapalı alanlarda, bu kene yumurtalarını yiyen hayvanların yuvaları bozulmamalıdır."

Ayrıca bilim adamları, günde yaklaşık 20 kene yiyen bir çekirge türü bulunduğunu ifade ediyorlar.

KENEYE KARŞI: "KEKLİK"

Çevre Bakanlığı, 10 bin tane kekliği doğaya saldı. Bir keklik, yılda 1 milyon süne ve kene yiyor.
Çevre ve Orman Bakanlığı, Yozgat ve Kahramanmaraş'ta "Keklik Üretim Merkezi" kurdu. Her iki ilde, yılda yaklaşık 90 bin keklik civcivi üretilecek.

Önümüzdeki yıl da İstanbul'da; "Keklik Üretim Merkezi" faaliyete geçecek. Kekliklerin yararları saymakla bitmiyor. Yani keklikler, doğada keneleri yok edici silah olarak kullanılacak. AK Parti Yozgat Milletvekili Mehmet Çiçek, keneyle mücadelede, kekliğin önemine değinerek:

"KEKLİK YAKALADIĞI YERDE KENEYİ YOK EDİYOR"

"Bir keklik demek, 1 milyon süneyi ve keneyi ortadan kaldırmak demektir" dedi. Çiçek, daha önce yurtdışından, kene ilacı getirildiğini hatırlatarak:

"Bu ilaçlar, keneyi ve süneyi öldürmüyordu. Keklik öyle değil. Keklik, yakaladığı yerde, keneyi yok ediyor" bilgisini verdi.

Keklik

Kene, kımıl ve süneye karşı sadece keklik değil; "Sülün Üretim Merkezleri" de kuruluyor. Şu ana kadar Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından İstanbul, Bursa ve Samsun'da kurulan Sülün Üretim Merkezleri'nde, yılda ortalama 130 bin civarında sülün civcivi yetiştirilerek doğaya salınıyor.

"YAŞADIĞIMIZ GEZEGENİ YOK EDİYORUZ!"

Bütün bu çabalara rağmen; insanlığı, ciddi haşere-böcek istilaları ve hastalıkları bekliyor. Sadece kene meselesi, kuş gribi vs. değil; daha yaygın-öldürücü hastalıklar, ekolojik çevrenin bozulması ve ekolojik canlı zincirin kırılmasıyla ortaya çıkacaktır. Küresel ısınma, ekolojik sistemin bozulması, Dünya'daki tüm canlı yaşamı tehdit etmektedir. İnsanoğlu, bindiği dalı kesiyor, oturduğu evi tahrip ediyor. Bunun bedelini ödeyecektir. Sünnetullah; Allah'ın yasası budur. "Herkes elleriyle yaptığının karşılığını bulacaktır."

BUGÜNKÜ "DÜNYA FELSEFESİ"NİN SONU İFLASTIR!

Bugün hala insanlar, hayvanları avlamıyor mu? Keklikleri, sülünleri vs. avlayarak; kendi elleriyle bozduğu ekosistemin ve küresel ısınmanın tahribatına katkıda bulunmuyor mu? Son darbeyi vurmuyor mu? Bir tarafta avcı insanlar, ellerinde silahlar, zevk için avlanacak; kuş türleri yok edilecek; diğer taraftan keklik-sülün yetiştirilip doğaya salınacak. Avlanmanın, insanlık için tek bir meşru sebebi olabilir: O da, insanın beslenmesi-karnını doyurması. Zevk için avlanma, zevk için üretim, zevk için tüketim. İşte Dünya'nın bugünkü felsefesi.. Bu felsefenin sonu iflastır. Dünya'da, bugün iflasa doğru koşuyor. Ders alanlar var mıdır?

Yaklaşan Saat, 25/05/2008ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat