yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Basının Evrim Propagandası: "Evrimin Parmak İzi Bulundu(!)"

"New York Times" gazetesinde köşe yazarı Nicholas Kristof ve yazar Susan Jacoby; insanları, hayatın kökeninin sorgulandığı sıcak konularla ilgili tartışmalarda, akılcı düşünmeye ve bilgi sahibi olmaya çağırıyor. Öyleyse, bunun için çaba gösterelim.

Evrimin iddia ettiği pek çok kanıtın, gerçekten de evrimin kanıtı olmadığını biliyor muydunuz? Bu bir gerçek. Evrimcilerin gösterdikleri "kanıt yığını"nın, evrimin "gerçek" olduğunu farz etmek için olduğunu hatırlayın. Aslında "kanıt yığını" denilen şey, sadece evrime göre yorumlanmış biyolojik bulgulardan ibaret.

İşte, bir örnek: Proceedings of the National Academy of Sciences gibi saygın bilimsel bir dergide, geçen haftalarda (15/02/2008) DNA bilgisinin hücrelerimizde proteinlere nasıl dönüştüğü üzerine araştırma sonuçları, detaylı bir şekilde yayımlandı. Cold Spring Harbor Laboratuvarı profesör Micheal Zhang'ın başkanlık ettiği araştırma ekibi, DNA bilgisinin yazıldığı sırada, DNA'daki akıl almaz derecede kompleks moleküler mekanizmayı yönlendiren, "subtle" çok küçük sinyalleri keşfetti. Sonuçlar, evrime hiçbir şekilde kanıt oluşturmasa da, başlık "Scientists Find a Fingerprint of Evolution Across the Human Genome" olarak atılmıştı. Türkçeye çevrildiğinde başlık şu anlama geliyor; "Bilim adamları, insan genomunda evrimin parmak izini buldular"

Bu olayın nedeni, elbette basının saflık ya da tecrübesizliği değil. Herhangi biri, bu yayın organının bilim editörünü, araştırmadan elde edilen sonuçları, sanki evrimsel sürece açıklama getiriyormuş gibi sunduğu için, çok ciddi bir biçimde suçlayabilir. Yapılan çalışmayı anlatan makalenin başlığı; "RNA Landscape of Evolution for Optimal Exon and İntron Discrimination"("En uygun intron ve ekson ayırımında RNA'da evrimin izleri") Bu makalenin başlığında yeni bir evrimsel bulguya ulaşıldığı iddia ediliyor.

Makalenin sonucunda, insan genlerinin "evrim süreci"nde en iyi ve en uygun duruma gelmiş olduğu belirtiliyor. Ancak, "evrim süreci(during evolution)" ifadesi, çalışmadaki sonuca ters düşüyor. Çünkü, genetik sinyallerin nasıl çalıştığı yönündeki anahtar bulgular; bu sinyallerin evrilmediğini gösteriyor. Aslında, bu çalışmada, evrimi gösterecek hiçbir bulgu tespit edilmemiş. Bilim editörü, yazısını "araştırmacılar; evrimin, bazı mutasyon tiplerini reddettiğine dair işaretler buldu" ifadesini, yanlış olarak kullanıyor. Araştırmacıların gerçekte bulduğu şey; genomda bazı "subtle" yani küçük, ince ve zekice sinyallerin varlığıydı. Bu sinyallerin, evrimle oluştuğu ile ilgili hiç bir kanıt bulamamışlardı.

Oysa tarafsız olması gereken böylesi makaleler için, medyadaki bu işleyiş, oldukça yaygındır, sürpriz değildir ve halkın düşüncesi üzerinde de etkilidir. Böyle raporlar; popüler literatürde, ders kitaplarında, internette ve hayatın kökeni tartışmalarında, kendilerine her zaman bir yer bulurlar.

Peki, evrimle ilgili ileri sürülen yalan yanlış fikir ve iddialar, endişe verici değil mi? Verilen yanıltıcı bilgiler ve evrimden şüphe duyanları aşağılayıp alaya almakla oluşan pis hava, rahatsız edici değil mi?

Güncelleme: 28/05/2008
Kaynak: "Raising the Bar on the Evolution Debate",
evolutionnews.org, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, 15/04/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat