yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'daki Felaketler: "Yeni Bir Periyod"un Başlangıcı mı?

Çin'de: 7.8 Şiddetinde Deprem

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde, 7.8 şiddetinde büyük bir deprem meydana geldi. Çin hükümeti, depremde ölen kişi sayısının, ilk belirlemelere göre; Sichuan eyaletinde 8,533'e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 10,000'i geçtiğini duyurdu. İlk belirlenen ölü sayısının, bu kadar yüksek olması, bu rakamların, sonraki günlerde artacağını göstermektedir.

BİNALARIN YÜZDE SEKSENİ YIKILDI

Depremde, toplam yedi ilkokulun çöktüğü ve enkaz altında, birçok öğrencinin bulunduğu da, gelen bilgiler arasında. Depremin merkezi, Sichuan eyaletinin başkenti Chnegdu'dan yaklaşık olarak 100 km. uzakta bulunuyor. Depremin ardından; ilkokul, fabrika, hastane, öğrenci yurtları gibi kamuya ait birçok binanın yıkıldığı ve ölü sayısının artacağı bildiriliyor. Sichuan eyaletinde, binaların % 80'inin yıkıldığı duyuruldu.

Yerel saatle, 14.28'de meydana gelen deprem, Pekin ve Şanghay gibi Çin'in büyük şehirlerinde, depremin merkezinden, 3 bin 300 km uzaklıkta olan Bangkok ve Vietnam'da da hissedildi. Depremin merkez üssünün, yerin 29 km. altında olduğu belirtildi.

GÖKDELENLER: 7 DAKİKA SALLANDI

Bangkok, Pekin, Şanghay gibi büyük şehirlerde; depremden sonra, gökdelenlerin 7 dakika daha sallandığı bildirildi. Depremin ardından, 10 milyon nüfuslu Çengdu'da, 6.0 ve 5.4 büyüklüklerinde artçı sarsıntılar oldu. Birçok binalar, hastane boşaltıldı. Kentte, elektrik kesintisi olduğu ve cep telefonlarının çalışmadığı belirtiliyor. Depremin ardından herkesin, binaları terk edip; sokaklara çıktığı bildirildi. Görgü tanıkları, 2-3 dakika boyunca sürekli sallandıklarını ifade ederken, artçı sarsıntıların hala devam ettiği kaydedildi.

Çin hükümeti, depremden sonra yaptığı açıklamada; kurtarma ekiplerinin bölgeye doğru yola çıktığını belirtti. Yeni Çin Haber Ajansı, depremde çöken lise binasının enkazı altında kalan 900 öğrenciden 50'sinin öldüğünü bildirdi.

En son 21 Mart'ta, Çin'in Sincan(Doğu Türkistan) Uygur bölgesinde; 7.2 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. Çin'e karşı bağımsızlık mücadelesi veren bu bölgede; Şubat 2003'te de 6.8 şiddetinde bir deprem daha olmuş; 94 kişi ölmüş, 200 kişi de yaralanmıştı.

Avustralya'da: 7.1 Şiddetinde Deprem

Büyük Okyanus'un güneyinde, Avustralya'ya ait Macquarie adası açıklarında, Richter ölçeğine göre 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

ABD Jeolojik Araştırma kurumundan yapılan açıklamada, Yeni Zelanda saatiyle 11.30'da, Avustralya'ya ait Macquarie adasının 110 kilometre güneybatısında 7.1 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Açık denizde meydana gelen depremin merkez üssünün, Yeni Zelanda'ya ait içinde insan bulunmayan Auckland adasının 755 kilometre kadar güneybatısı ile Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'ın 1995 kilometre güneyi olduğu belirtildi.

Bulgaristan'da: 4.5 Şiddetinde Deprem

Bulgaristan’da, merkez üssü başkent Sofya’nın 270 kilometre kuzeydoğusu olan, Richter ölçeğine göre 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Bulgaristan Bilimler Akademisine bağlı Sismoloji Merkezinden yapılan açıklamaya göre, saat 13.15’te Strajitza kasabasının bulunduğu bölgede 10 saniye süren 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Sliven, Yambol, Razgrad, Silistre ve Dobuca adlı yerleşim birimlerinde de hissedildi.

Deprem, Strajitza kasabasında, korku ve paniğe neden oldu. Halk, ev ve iş yerlerini boşaltırken, okullarda da öğrenciler tahliye edildi. Depremin can ve mal kaybına yol açmadığı, bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştuğu bildirildi.

ABD'de: Şiddetli Kasırgalar

ABD'de de, ülkenin orta, batı ve güneydoğu bölgelerinde meydana gelen kasırgalarda; en az 22 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

Picher
Kasabası Bayındırlık Yönetimi İcra Direktörü John Sparkman; hortumun, Oklahoma eyaletinde, 800 metre çapındaki geniş bir alanda büyük tahribata yol açtığını duyurdu.
 
Sparkman, hortumun kuzeydoğudaki Picher, Peoria ve Commerce kasabalarında da, ağır hasara neden olduğunu belirtirken; yetkililer, hortumun, Picher kasabasında en az 6 kişinin ölümüne, 150 kişinin de yaralanmasına sebep olduğunu bildiriyor.
 
Ulusal Hava Tahmin Servisi, şiddetli fırtınalara neden olan hava sisteminin; Georgia eyaletinde de 1 kişinin ölümüne ve çok sayıda evin zarar görmesine neden olduğunu açıkladı. Güneydoğuda Oklahoma, Arkansas ve Missouri eyaletleri, perşembe gününden bu yana son derece şiddetli kasırgalara maruz kaldığını ifade etti. Sadece Oklahoma'da, 5 ayrı kasırga, Georgia eyaletine bağlı olan Dublin'de, en az 6 hortum çıktığı bildirildi.

Kasırganın, Kuzey Carolina'ya ilerlediği, ancak burada ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Etna: Tekrar Faaliyete Geçti

İtalya'nın Sicilya adasındaki ünlü Etna yanardağı, lav püskürtmeye başladı. Avrupa'nın en büyük faal yanardağı Etna, faaliyete geçti ve lavları ıssız bir bölgeye doğru akıyor. Etna, son olarak geçtiğimiz yıl Eylül ayında patlamış ve civardaki Katanya havalimanı, toz bulutu yüzünden trafiğe kapatılmıştı. 3295 metre yüksekliğe sahip bu volkanın, 2001 yılındaki patlaması da şiddetliydi.

Myanmar'daki felaketin dramatik tablosu, son tahminlere rağmen; bütün boyutlarıyla ortaya çıkmış değil. Ülkeyi yöneten askeri cunta, gerçekleri gizliyor ve yardımları bu maksatla engelliyor. Muhtemelen felaketin boyutları, Endonezya depremi gibi sonradan ortaya çıkacaktır.

Dünya'da giderek şiddeti artan bu olaylar; şiddetli ve yoğun "yeni bir peryod"un habercisi gibi gözüküyor.

Yaklaşansaat, 13/05/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat