yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bir Milyar Yıl Sonra: "Güneş Dünya'yı Buharlaştıracak"

İngiltere'deki Sussex Üniversitesi Astronomi Bölümü'nden Robert Smith; "Güneş'in çekimi ve Dünya'nın Güneş'e mesafesi, Dünya'nın tamamının, buharlaşması için yeterlidir" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Güneş'teki hidrojen tamamen helyuma dönüştüğünde, Güneş, 250 kat daha büyüyecek ve büyük bir ateş topuna dönüşecek. Dünya'nın kendi çekim gücü nedeniyle, Güneş'te gel-gitler oluşturacak; bu gel-gitler, Dünya'nın yeterince uzaklaşmasına izin vermeyecektir. Böylece Dünya, Güneş'in etkisinden kurtulamayarak; Güneş'in korkunç hararetine maruz kalacaktır ve sonu gelecektir."

Robert Smith, önceki hesaplamalara dayanarak; Dünya'nın, Güneş'in hararetinden kurtulacağını düşündüğünü, ancak yanıldığını şöyle anlatıyor:

"Biz önceden, genişlemekte olan Güneş'in, şu anki güneş rüzgarlarından çok daha güçlü bir rüzgar formuyla, kütlesini kaybedeceğini, bu sebeple de Güneş'in çekimini azaltıp; Dünya'nın genişleyen Güneş'ten uzaklaşacağını söylemiştik. Ancak bu çalışma, ölmekte olan Güneş'in, dış atmosferinin çekimini dikkate almamıştı.

"Eğer bu tek etki olsaydı, Dünya son yok oluştan kaçabilirdi. Ancak Güneş'in dış atmosferi, görünen yüzeyinin çok ötesine ilerleyecektir. Ve öyle gözüküyor ki; Dünya, bu çok düşük yoğunluklu dış katmanların arasında bir yörüngeye sahip olacaktır. Bu düşük yoğunluklu gaz, Dünya'nın, Güneş'e doğru kaymasına yetecek bir çekime sahiptir. Dünya sonunda Güneş tarafından buharlaştırılacaktır."

Bilim adamları gösterdi ki, Güneş'in yavaş yavaş genişlemesi, Dünya yüzeyindeki sıcaklığın artmasına neden olur. Sonra okyanuslar buharlaşır. Atmosfer, sera gazından çok daha etkili olan su buharıyla dolar. Sonunda, okyanuslar kurur ve su buharı uzaya kaçar. Bugünden itibaren, 1 milyar yıl sonra, Dünya, çok sıcak, kuru ve yaşamsız bir toprak olacaktır. Robert Smith'in, bu sondan kurtulma önerileri, bilim-kurgu gibi duruyor:

"Bu sonu önlemek için bir şey yapılabilir mi? Santa Cruz Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı, büyük bir astroidi yönlendirerek, Dünya'nın yakınından geçirmek suretiyle; çekimsel olarak yavaş yavaş Dünya'nın Yörüngesi'ni değiştirebileceklerini düşünüyor.

"Bu, bilim-kurgu gibi duruyor. Ancak enerji hesapları bakımından mümkün gözüküyor. Önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde, gerekli teknoloji geliştirilebilir. Ancak bu çok riskli bir strateji. Ufacık bir hata bile astroidin, Dünya'ya çarpmasına yol açabilir. Daha güvenli bir çözüm ise, gezegenler arası 'yaşam toplulukları' oluşturularak; hem Güneş'ten yeterince uzak kalmak, hem de enerjisinden faydalanılacak kadar yakın olmak."

Yaklaşansaat:

Dünya Yörüngesi'nin, üzerinde oturan insanoğlu tarafından değiştirilmesi çabası, bize göre akla ziyan, imkansız bir iştir ve de akibeti belirsiz bir yolculuktur. Gezegenler arası yaşamda pek güvenilir gözükmüyor. Güneş'in, patlayarak kırmızı dev olmasının, diğer gezegenler ve yörüngeleri üzerindeki etkileri meçhul.

Dünya'nın gelecekteki makus talihine gelince: Sayın bilim adamının ilk yaptığı hesaplamaların; yani Güneş, şişerek kırmızı dev haline geldikten sonra, çekim gücünün azalması, dolayısıyla Dünya'nın, Güneş'ten uzaklaşması ve böylece kavrulmaktan kurtulması görüşünü kendisi yanlışlamıştır. Dünya'nın, Güneşin kavurucu etkisine maruz kalarak; adeta "kavrulacağı tezi"ni doğrulamıştır.

Dünya'nın akibetinin böyle olacağını Kur'an, bize, yaklaşık 1500 sene önceden bildirmektedir. Haberin başlığındaki "Linki" incelerseniz, Kur'an'ın sayısız mu'cizelerinden birisini daha görürsünüz.

Güncelleme: 05/03/2008
Kaynak: "The Sun will Vaporise the Earth Unless We can Change Our Orbit"
, sussex.ac.uk, Çev. Şerife Bayraktar, 21/02/2008.

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat