yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Sarımsak Yeniden Keşfedildi: "Sağlık İçin Günde İki Diş"

Sarımsak son dönemlerde, şifalı bitkilere kuşkuyla yaklaşan bilim adamları arasında önem kazanmaya başladı. Bilim adamları, halk arasındaki bitkisel uygulamaların, tıbbi özelliklerinin bulunduğunu daha önceden kabul etmişlerdi. Şimdi ise yeni özellikler keşfetmeye başladılar.

Bilim adamları, sarımsağın, gribe ve kalp damar hastalıklarına karşı tıbbi etkilerinin bulunduğunu onaylamışlardı. Görünüşe bakılırsa sarımsak, diğer birçok ciddi hastalığın tedavisinde de rol oynuyor. İki yıl önce, Georgetown Üniversitesi'nde, "Sarımsağın Önemi ve Kanser ve Kalp-damar Hastalıklarındaki Rolü" başlığı altında uluslararası araştırma sempozyumu düzenlendi.

Candidate of Medical Sciences'ta, sindirim bozuklukları uzmanı olan Konstantin Spachov'un görüşleri şöyle:

"Sarımsağın, gerçekten kansere karşı etkilerinin olduğu görülmektedir. Biz sarımsağın, daha çok bağırsak kanserine karşı, koruyucu etkileri üzerinde çalışmalar yaptık. Bilim adamlarının söylediklerine göre; sarımsak tüketen insanların bağırsak kanserine yakalanma sıklığı diğerlerine göre  % 70 daha az. Çiğ olanı çok daha yararlı olsa da, sarımsağın, pişirildikten sonra da faydalı olduğu  görüldü. Sarımsağın tıbbi özelliklerinden faydalanmak için şunları yapmalısınız:

Bir diş sarımsağı ezmeli, ya da parçalara ayırmalısınız. Yemeden önce 10-15 dakika beklemelisiniz. Oksijen fermantasyonu(mayalanmayı) aktive eder ve süperaktif maddeler oluşamaya başlar. Aynı uygulamalar, pişirmeden önce de yapılmalıdır. Peki günlük doz ne kadar olmalıdır? Alman bilim adamları, bu problemle oldukça ilgililer. Günlük en az 4 gram(iki dişe tekabül eder) alınması gerektiğine inanıyorlar. Uzmanlar bu konuda şunları söylüyorlar:

"Sarımsağın nahoş kokusunu hafifletebilmek için; küçük parçalara ayırıp farklı yemeklere katmak işe yarayabilir. Fakat eğer gripseniz ve sarımsağı tedavi amaçlı kullanacaksanız, dozu iki katına çıkarmanızı öneriyorlar. Nefesinizle beraber sarımsağın kokusunu da verdiğiniz sırada; yalnızca kendinize yardım etmiş olmuyorsunuz, etrafınızdaki insanlara da yardım etmiş oluyorsunuz. İnsanlara grip bulaştırma riskiniz azalıyor. Hatta eğer sarımsak yemek istemiyorsanız, odanızın havasının dezenfekte olması için, içinde ezilmiş ya da ince ince doğranmış sarımsak bulunan bir çay tabağını odanıza koyun."

Uzmanlar sözlerine şöyle devam ediyorlar:

"Kalp hastalıklarına yakalanmış olan herkes, herhangi bir tedavi görüp ilaç kullanıyor olsa bile sarımsak tüketmelidir. Sarımsak diğer ilaçlarla bir araya gelir ve kan basıncı ile kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardım eder. Bunlar özellikle tip 2 diyabet hastaları ve diyabete yatkınlığı olan kişiler için de geçerlidir. Sarımsak, kan şekerini düşürür ve glikozun son ürünlerinin oluşumunu engeller. Kandaki şeker düzeyi arttığı zaman, bu son ürünler bolca oluşmaya başlar. Oluşan bu ürünler de damarlara hasar verir ve de organizmanın yaşlanmasını hızlandırır. Belki de bilim adamlarının sıkça ele aldığı gibi, sarımsağın, yaşlanmayı önleyici etkisinin kaynağı da budur."

Yine de bilim adamları, sarımsağın kokusundan kurtulabilmenin yolunu bilmiyorlar. Sarımsak, mevsimsel hastalıklar sırasında, hepimize yardımcı olabilecek, muhteşem ve doğal bir üründür. Sarımsağı çok fazla tüketmek zorunda değilsiniz, yemeklere tat vermesi için kullanmanız yeterli. Eğer ciddi bir şekilde hastaysanız, kendinizi sadece sarımsakla tedavi etmeye kalkışmayın, bir doktora mutlaka danışın. Sarımsağın pahalı ilaçlara göre bir diğer avantajı da taklidinin olmayışıdır.      

Güncelleme: 26/03/2008
Kaynak: "Two Cloves of Garlic a Day Keep Doctors Far, Far Away",
english.pravda.ru , Çev.Furkan Eser, yaklasansaat.com, 19/02/2008.

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat