yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Alfred Grosser: "İsrail Sistematik Olarak Gazze'yi Cezalandırıyor"

Alfred Grosser

Alman Tageszeitung Gazetesi'ne konuşan Yahudi yazar Alfred Grosser'ın, İsrail ve Almanya'nın, Filistin politikasını eleştiren röportajının özeti, aşağıda verilmiştir:

Sayın Grosser, Angela Merkel bugün 60. kuruluş yıldönümü törenlerine katılmak üzere İsrail'de olacak. Orada İsrail'e bağlılığını da dile getirecek. Siz buna karşı mısınız?

Hayır, bu iyi. Almanya'nın kendini İsrail'e karşı sorumlu hissetmesi her zaman iyidir. Beni rahatsız eden şey, Merkel'in ve bakanların, Gazze ve işgal edilen topraklar hakkında, tek kelime sarfetmeyecek olmalarıdır. Gazze'de büyük savaş suçları işleniyor. Bu gerçekten bahsetmeye, hiçbirisi cesaret edemiyor.

Ancak savaştan 63 yıl sonra Almanya'nın, İsrail'e karşı daha farklı davranması gerekmiyor mu?

Elbette. Ancak İsrail, sistematik bir şekilde ve kasten sivil hedefleri vuruyor. Örneğin, elektirik santrallerini tahrip ediyor.

Ancak devletler hukukuna göre İsrail'in, kendisine yönelik tehditlere karşı askeri savunmada bulunması yasal değil mi?

Sivil halkı cezalandırmak, yasal olamaz. Ve tabi, yabancı toprakları işgal etmek asla yasal sayılamaz. İsrail, yıllardır bunu yapıyor.

Avrupa Birliği'nin ya da Almanya'nın, İsrail'e tepki göstermesi bir fayda sağlayabilir mi yoksa bu sadece sembolik bir siyaset olarak kalır mı? Avrupa birliği hangi taleplerde bulunabilir?

En azından Lübnan'da, Ürdün'de ve Gazze'de, masraflarını Avrupa Birliği'nin karşıladığı sivil alt yapıları tahrip etmemesini isteyebilir. Ben aslında, duvarlar konusunda çok acı tecrübeler yaşamış ve çok daha hassas olması gereken Almanya'nın, İsrail'in Ürdün'ün batısına ördüğü duvarlara karşı sessiz kalmasını hiç anlayamıyorum. İsraillilerin lügatinde, bunun adı, İsrail'in güvenliği için gerekli bir çittir. Bu doğru değil. Bu Filisitin'i ortadan bölen ve aynı zamanda tıpkı Checkpointler gibi halkı aşağılayan bir sınır.

Yanlı değil misiniz?

Ben 1933'de Frankfurt'da yaşayan küçük bir yahudiyken hakir görüldüm. Şimdi yahudilerin başkalarını hakir görmelerini anlayamıyorum. Bu, başka insanların acılarını algılamak, anlamakla ilgili birşey. 1953'de Paris'de yayınlanan ilk Almanya kitabımda, Almanlar'ın, Dresden ve sürgün gibi konulardaki acılarını anlattım. Neden? Çünkü, Alman gençlerinden, Hitler'in işlediği cinayetleri kavramalarını, ancak onların tarihteki ızdıraplarına karşı duyarlılığımızı gösterebildiğimiz zaman bekleyebiliriz. İçinde bulunduğu yokluğun ve duyarsızlığın, hiçkimse tarafından bilinmediği, anlaşılmadığı Gazze'li bir gençten, İsrail'de patlayan bombalara karşı bir hassasiyet taşımasını bekleyemeyiz.

Alfred Grosser kimdir?
1925 yılında Frankfurt'da dünyaya geldi. 1933'de, ailesiyle birlikte Hitler'in zulmünden Fransa'ya sığındı. 1937 yılında Fransa vatandaşlığını aldı. Siyaset bilimcisi ve yazar olarak uzun yıllardır Almanya ve Fransa arasında diyalog çalışmalarını yürütüyor. 1975 yılında Alman yayınevlerinin barış ödülünü aldı. 2004 yılında Abraham-Geiger-Kollegs ödülüne layık görüldü.

Güncelleme: 17/03/2008
timeturk
, 16/03/2008

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat