yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ömer Madra'nın Feryadı: "Felaket Kapımızda!"

(Sabah'ın Ömer Madra ile yaptığı röportajdan kısa bir özet yapılmıştır.)

Ömer Madra'ya göre kuzey kutbundaki buzlar, hızla eriyor ve denizler, hızla yükseliyor. Bu da, yaşadığımız medeniyetin son bulacağını gösteriyor. Yani felakat, kapımızda. Eğer hükümetler, acil önlem almazsa, yanıp kavrulacağız!

Hemen sorayım; susuzluk, bu yaz daha vahim boyutlarda mı olacak?
Evet, İstanbul'u susuz günler bekliyor. Haberlere göre; İstanbul'a su sağlayan barajlardan, Pabuçdere Barajı, kuruma noktasına gelmiş. Kırsal bölgelerde, çok ciddi kuraklık problemi var ve böyle olmaya da devam edecek. Su tamamen tükendi.

Yaşadığımız medeniyetin sonuna ne kadar var peki?
Böyle devam edersek, belki de 10 yıl! Yani birdenbire kavrulup gidecek, yok olacak bir Dünya'dan bahsetmiyoruz elbette. Ancak bütün söylenenler oluyor. Sonuç olarak ortaya konuldu ki, bu şekilde tüketmeye, uçmaya, fabrikaları fosil yakıtla çalıştırmaya, bu kadar çok yeni yollar, köprüler yapıp, çimento kullanarak yaşamaya, kömür yakmaya devam edersek, kontrol edilmez felaketler kapımızda. Al Gore'un ünlü filmi Uygunsuz Gerçek'te, Grönland'ın erimesi için 2070 tarihi veriliyordu. Bir sene sonra, tarih 2040'a indi. Hemen arkasından 2012. Yani benim yedi yaşındaki torunum, dört yıl sonra 12 yaşına geldiği zaman, artık tek kutuplu bir Dünya olacak. Bambaşka bir gezegenden, ne olacağını bilmeyeceği bir gezegenden bahsedecek.

Diyorsunuz ki; 'Tüm insanlığın asıl dertlenmesi gereken, ne kuraklık, ne susuzluktur, buzların nasıl davranacağıdır önemli olan!'
Ben değil, NASA söylüyor!

Buzların erimesi, nelere yol açacak, anlatır mısınız?
Büyük orman yangınları artacak, seller basacak ortalığı, çok büyük fırtınalar, kuraklık, çölleşme, çok büyük iklim göçleri, göçmenler gibi sorunlar ve kaçınılmaz olarak çatışmalar çıkacak. Mesela, kimsenin önemsemediği Sudan'ın, Darfur bölgesinde, korkunç şeyler oluyor; milyonlarca insan göç ediyor. Sebep, aslında küresel ısınma ve kuraklık!

New York'un sulara gömüldüğü The Day After Tomorrow filmi, ütopik değildi o zaman?
Öyle, bir günde olacak bir şey değil ama tabi ki bilimsel temeli vardı anlatılanların... Biliyorsunuz ki insanların % 70'i deniz ve büyük sulara yakın oturuyor. Mesela, Bangladeş gibi 150 milyonluk bir ülkenin, üçte biri sular altında kalacak.

Zaman zaman kendinizi felaket tellalı gibi gördüğünüz oluyor mu peki?
Hayır. Çünkü felaket tellallığı günlerini geçtik artık, bilim söylüyor bunları.

Ama insanlar, ancak susuzlukla karşı karşıya kaldığında, küresel ısınmayı ciddiye alıyor, farkında mısınız?
Akdeniz bölgesinin, feci bir susuzluk ve kuraklık yaşayacağını söylüyor araştırmalar. Mesela, Burdur ve Isparta'da, 40°C civarındaki sıcak günlerin sayısının, iki ay süreceği söyleniyor. Bu durumda, buğday ve ekmek fiyatlarının nereye doğru gideceğinin farkında mısınız?

Evet, 'Küresel ısınma diye bir şey yok, hepsi hikâye' diyenler de var!
Exxon Mobil şirketi, Dünya'nın en büyük ve en kârlı petrol şirketi. Bu şirket, son sekiz yılda, 22 milyon dolardan fazla para harcadı "küresel ısınma yoktur, boşverin, bunlar yalandır", demek için sadece. Çünkü, tedbir alırsak kârları düşecek.

Yaklaşansaat, 17/03/2008 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat