yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'yı Tehdit Eden: "Dev Işın Topları!"

Sagittarius (Yay) Takımyıldızı'nın adı, Latince'de "okçu" anlamına gelir. Günümüz astronomları, o okçudan gelebilecek ölümcül bir atıştan, endişe ediyorlar.

WOLF-RAYET YILDIZLARI: GÜNEŞ'İN 20 KATI

Wolf-Rayet yıldızları (WR), Güneş'in 20 katı ağırlığında, yıldız rüzgârları nedeniyle kütlelerini hızla kaybeden, hızları saniyede 2000 kilometreye kadar çıkabilen yıldızlardır. Yaşamları, bir süpernova patlamasıyla biter.

İlk örneği, 1867 yılında Charles Wolf ve Georges Rayet tarafından gözlemlenmiştir. WR yıldızları, yoğun ve parlak yıldızların yaşamında, normal bir evredir. Bu evredeki yıldızlardan; geniş ve güçlü helyum, nitrojen (veya helyum), karbon, oksijen yayımı gerçekleşir. Samanyolu'unda yaklaşık 230 tane WR gözlemlenmiştir. Bunların, 100 kadarı, Büyük Macellan Bulutu'ndandır. WR yıldızlarının orijinlerinin, "O tipi" yıldızlar olduğu düşünülmektedir.

YILDIZ RÜZGARLARI: GAZ FIŞKIRMASIDIR

WR yıldızlarının bazılarının merkezinde, ikili yıldız sistemleri vardır. Yani birbiri etrafında dönen iki tane yıldız. Yıldız rüzgârları, bir yıldızın üst atmosferinden dışarıya gaz fışkırtmasıdır. İkili WR sistemlerindeki yıldızların rüzgârları, birbirleriyle etkileşip fırıldak gibi bir şekil ortaya çıkarabilirler.

Dünya'dan 8.000 ışık yılı uzaklıktaki WR 104 ikili bir Wolf-Rayet sistemi, 8 sene önce keşfedildi. Yıldızları, O ve B tiplerindendir. Bize yakın sayılırlar. Aramızdaki mesafe; Dünya ile Samanyolu merkezi arasındaki mesafenin, dörtte biri kadardır.

Hawaii Keck teleskopunun çektiği resimlere göre:

Bu sistemi oluşturan çift yıldızlar, döndüklerinde, muazzam büyüklüğe sahip alevlenmiş-korlaşmış duman bulutunu spiral şeklinde çıkarırlar. Bu duman bulutu, kızmış toz ve gazdan oluşur. Kuyruğun uzunluğu, 30 milyar kilometre bile olabilir.

"DEV BİR IŞIN TABANCASI"

Sydney Üniversitesi, 6 yıldır, WR 104'u gözlemliyor, fotoğraflarını çekiyor. Yay takımyıldızı içinde yer alan sistem, kozmik bir saat gibi, her 8 ayda bir dönüşünü tamamlıyor. 6 yıl boyunca, sistemin dönüşüne göre, kameralarını çevirerek, 11 tane fotoğraf çeken bilim adamları, üzerimize çevrilmiş dev bir ışın tabancası olabileceğini söylüyorlar!

Morgan-Keenan sınıflandırmasına göre; Güneş'imiz G tipi bir yıldızdır.

WR 104, yaşamının son evresine geldiğinde, korkunç bir süpernova patlaması ile ölecek. Patlama esnasında çok kuvvetli bir gama ışını huzmesini Dünya'ya gönderebilir. Araştırmacılar, sekiz yıllık çalışma sonucunda, sistemin, Dünya ile aynı hizada olduğunu görmüşler. Bunun sebebi, sistemin spiral şeklindeki kuyruğu. Dünya'yı tutturma olasılığı az olsa da, dikkate değer sonuçları olan bu olaya dikkat kesilmiş bilim adamları var.

GAMA IŞINI PATLAMASI: OZONU % 50 YOK EDER

Astronom Phil Plait, şöyle söylüyor:

"Böyle bir gama ışını patlaması, ozon tabakamıza zarar verecek. Ozon tabakasının, ortalama % 30 hatta %50 kadarı, yok olacak. Bu ışınlar, atmosferde, nitrojen dioksit oluşmasına sebep olacak. Nitrojen dioksit, kırmızı-kahverengi bir gazdır. Bu gazın oluşturduğu pus da, büyük olasılıkla Güneş ışınlarını engelleyerek; Dünya'nın soğumasına neden olacak. Aynı zamanda suda çözünebilen nitrojen dioksit, asit yağmuruna dönüşür. Ancak, Gama ışını ile Dünyamıza gelecek olan, atom altı parçacıklarının etkilerinin ne olacağını bilemiyoruz."

Yıldız Rüzgarı

DÜNYA'YA ÇEVRİLMİŞ: "IŞIN TOPU"

Bu mesafeden Dünya'ya kadar gama ışınlarının gelip gelemeyeceğini, gelirlerse şiddetlerinin ne olacağını bilmiyoruz. Böyle bir şeyi modellemek, pek de kolay değil. Fakat en kötü ihtimali düşündüğünüzde, durum pek de iç açıcı gözükmüyor. Adeta Dünyamızdaki yaşamın, toplu yok oluşu.

WR 104 yıldızlarının, ne zaman patlayacağı, süpernova patlamasının arkasından; gama ışını patlamasının zamanından emin değiliz. Ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar; namlusunu bize doğrultmuş bir "ışın topunun(silahının)" tehdidi altındayız.

Bir teoriye göre; 443 milyon yıl önce, Ordivian Dönemi'nin sonuna doğru, bir kitlesel yok oluş; gama ışını çarpması sonucu meydana gelmişti. Bu ışın topunun, Dünya'yı vurması sonucu; canlı hayatın %60 ı yok olmuş ve gezegen de oldukça soğumuştu.

Güncelleme: 08/03/2008
tubitak.gov.tr
,
04/03/2008

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat