yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İBS İçin: "Eski Tedaviler", "Yeni İlaçlar"dan Daha İyi

Nane

Bir araştırmaya göre, "İrritabl Bağırsak Sendromu"(IBS) için gözardı edilen "eski tedavi usulleri", hastaların başvurduğu en iyi tercih olabilir. Yapılan bu yeni inceleme, "lif, antispazmolitik ilaçlar ve nane yağı", bunların hepsinin, etkili olacağını kanıtlıyor.

Araştırmacılar, "British Medical Journal"a verdikleri bir demeçte; İBS hastalığının ana hatlarının, yeni bulgular ışığında yeniden çizilmesi gerektiğini söylüyorlar.
İngiliz bir uzman, doktorların arasında tedavilerin işe yaramadığına dair yaygın bir görüş olduğunu belirtiyor.

İBS HASTALIĞI: % 20'LERE ULAŞIYOR

Tahminlere göre halkın % 20'si, karın ağrısı ve bağırsak düzensizliği ile karakterize edilen İBS'den mustariptir. Bu durumun gerçek nedeni bilinmemektedir. Hastalığın tedavisi için alternatif terapiler, antidepresanlar ve diyet önerilmektedir. Araştırmacılar konuyla ilgili şunları söylüyorlar:

"Lif, antispazmolitik ilaçlar ve nane yağı, İBS'yi tedavi etmek için kullanılır. Ancak araştırma sonuçlarının tutarsızlığından dolayı, bunların etkililiğinin delilleri belirsizdir. Onlar daha pahalı yeni ilaçlara odaklanıldığından dolayı gözardı edilmiştir."

ESKİ VE YENİ TEDAVİNİN MUKAYESESİ

Araştırmacılar, plasebo ilaçlarının kullanıldığı veya hiç ilaç kullanılmayan tedavilerin kıyaslandığı; tüm incelemeleri tarayarak 2500 IBS'li yetişkin hastadan gelen bilgileri inceleme fırsatı buldular. Hastaların ilaçla tedavisi yapıldığında, 23 kişiden ikisi, ilaç kullanılmayan tedavilerde ise 5 kişiden ikisi iyileşti. Bir başka deyişle yapılan çalışmalar sonucunda, lif, antispazmolitik ilaçlar ve nane yağının etkili olduğu görüldü.

Kepek gibi çözünmeyen lifler, yararlı değildir; ancak bir çeşit çözünebilir lif olan pisilyum tohumları, belirtileri önemli ölçüde azalttı. Araştırmacılar, Bazı bitkilerin kökünden çıkarılan ve ilaç olarak kullanılan bir alkaloid olan "Hiyosin", en başarılı antispazmolitik ilaç olduğunu ve tedavi için ilk tercih olarak kullanılması gerektiğini söylüyorlar.

Bu üç tedavi arasında, nane yağı en başta yer alacak gibi görünüyor. Hem "hiyosin", hem de nane yağı eczanelerden alınabilir. İngiltere'de antiplazmolitik ilaçlar, yaygın olarak verilmiyor. Araştırmalarını St James Üniversite Hastanesi'nde yürüten ve çalışmaya öncülük eden sindirim hastalıkları uzman doktoru Dr. Alex Ford şunları söylüyor:

"Aslında önceki tedaviler ucuz, güvenli ve 15-20 yıldır kullanılmaktaydılar. Onlar yeni ilaçların geliştirilmesiyle epeyce gözden düştüler."

İLAÇLARIN İŞE YARAMAYACAĞI: YAYGIN GÖRÜŞTÜR

Londra'da bulunan Kings College'de bölüm başkanı Prof. Dr. Roger Jones, ilaçların çok işe yaramayacağına dair yaygın bir görüş olduğunu söylüyor. Jones, şunları söylüyor:

"Özellikle İBS için tüm tedavilerle birlikte kocaman bir plasebo etkisi vardır. Öyleyse pek çok denemeden sonra kendiniz için işe yarar tedaviyi tasarlamanız kolaydır. Araştırmalarda hangi tedaviden hangi hastaların yararlanabildiği ortaya çıkmadı. Ancak tedaviler ucuz ve güvenlidir. Bu yüzden hastalar kendileri için en iyi işe yarayacak olan tedaviyi test edebilirler."

Güncelleme: 29/11/2008
Kaynak: "'Old Treatments' Better for IBS", news.bbc.co.uk, Çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com,14/11/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat