yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Katkı Maddeleri": Sağlık İçin Büyük Tehdit!

Gıdalarda katkı maddesi kullanımı giderek artarken, insan sağlığına olumsuz etkileri de ciddi sakıncalar doğuruyor. Tüketici, yeterince bilinçlendirilmediği için bu katkı maddeleri, insan sağlığını tehdit ediyor.

Gün geçtikçe daha çok miktarlarda tüketilen bu katkı maddeleri; beslenmeyle ilgili kalp hastalıkları, allerjik astım ve ürtiker gibi çeşitli hastalıkların gelişimine yol açıyor. İşte kullanmaktan kaçınmanız gereken 9 katkı maddesi:

1) Aspartam (sentetik tatlandırıcı):

Aspartam, çay şekerinden 200 kat daha tatlı olan ve iki amino asit + bir metanolden meydana gelen bir tatlandırıcıdır. İlk kez James M. Schlatter tarafından 1965 yılında keşfedilmiştir. Avrupa Birliği'nce gıda katkı olarak E951 kod adını almıştır. Aspartam'ın  %10'u vücut içinde ince bağırsaklarda metanole dönüşmektedir. Bu methanolün büyük bölümü, bağırsaklardan emilerek hızlıca formaldehite çevilmektedir. Metanol, insanlar için ileri derecede toksik olduğundan bu tartışmaların odak noktası olmuştur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylansa da, birçok araştırmada aspartamın, kanserle ilişkisi olduğu açıklanıyor. Ayrıca FDA'nın tartışılır aspartam onaylaması, meclis soruşturmasına davetiye çıkarıyor.

2) Kısmen hidrojene nebati yağ (trans yağlar): 

Trans yağ asitleri, sıvı bitki yağları, hidrojen bulunan bir ortamda ısıtılarak elde ediliyor. Hidrojenleme olarak bilinen işlem, raf ömrünü uzatmak için yapılıyor. Birçok sağlık uzmanı bu yağların koroner damar hastalıkları riskini ve kötü kolesterol düzeyini artırdığı konusunda aynı fikri paylaşıyor. New York City geçen günlerde restoranlarda suni trans yağ kullanımını yasakladı. "Circulation Dergisi"nde yayımlanan araştırmaya göre, kırmızı kan hücrelerindeki trans yağ oranının trans yağ tuketimiyle bağlantılı olduğu, bunun da kötü kolesterolun (LDL) yükselmesi ve iyi kolesterolun (HDL) düşmesiyle ilgili bulunduğu belirtildi.

3) Sodyum Nitrit:

Sodyum nitrit, sıklıkla koruyucu madde olarak kullanılıyor. Yediğimiz bazı etler, bu maddeyle korunuyor. Sodyum nitrit, kanser riskini artırıyor. Çünkü nitrit, kızartma tavasında ya da midemizde asitli ortamla karşılaşınca kanserojen bileşime dönüşüyor.

4) Suni Renklendiriciler:

Birçok suni renklendirici, içeren gıdaların üretiminde sentetik boya kullanılıyor. Yıllarca FDA, fırınlanmış yiyecekler, meşrubatlar ve şekerlemelere sertifika verirken birçok boyanın da kullanımını yasakladı. Halen bazı sağlık grupları, onaylanmış boyalar; Mavi 1 ve 2, Kırmızı 3 ve Sarı 6'nın kanser riskine yol açtığını iddia ediyor.

5) Olestra:

Yağsız patates cipslerinden bulunan katkı maddesi olestra, daha çok Olean markası ile biliniyor. FDA tarafından onaylanmış olmasına rağmen, yıllardır üzerlerindeki "Bu gıda olestra içermektedir" uyarı etiketiyle gıdalarda bu madde kullanılıyor. Olestra, temel vitaminlerin emilimini engellediği gibi karın ağrısına ve mide-bağırsak sorunlarına yol açabiliyor.

6) Stevia:

Doğal tatlandırıcı yerine geçen Stevia, FDA'nın yasaklanmış katkı maddeleri listesinden çıkarıldı. Halen diyet bütünleyicisi olarak kullanılan Stevia'nın, gıda katkı maddesi olarak kullanımına izin verilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü, kanserojen olmadığını buldu, fakat daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

7) Sakarin:

En eski suni tatlandırıcı olarak bilinen sakarin, birçok diet ürününde ve sodalarda bulunuyor. İlk kez 1907 yılında Amerika Tarım Departmanı (USDA) tarafından yapılan araştırmayla sağlık riski olduğu bulunan sakarinin, bu tarihten sonra kanserle ilişkisi olduğunu gösteren çok sayıda araştırma yapıldı. 1977 yılında FDA tarafından kullanımı yasaklanan sakarinin halen kanserojen olma olasılığı üzerinde duruluyor.

8) Sülfitler:

Kesilen meyve ve sebzelerin kararmaması için kullanılan bir kimyasal. Önce güvenilir olduğu düşünülen sülfitin daha sonra ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olduğu bulundu. 1980'lerde Meclis, çiğ sebze ve meyvelerde sülfit kullanımını yasaklaması için FDA'yı zorladı. FDA bundan beri sülfit yasağını genişleterek katkı maddesi olarak da kullanımını yasakladı.

9) BHA & BHT:

Gıdalarda otooksidasyon oranını düşüren iki kimyasal BHA (butylated hidroxyanisole E320) ve BHT (butylated hidroxytoluene E321), gıdalarda renk, koku ve tat değişikliğini önlüyor. Antimikrobiyal, antioksidan özellikleri ve besinlerdeki E vitaminini koruma özellikleri nedeniyle kullanılıyor. Bazı araştırmalar, BHA'nın kanserojen olabileceğini gösteriyor.

Güncelleme: 20/11/2008
timeturk
, 19/11/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat