yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Şehir Hayatı ve Sağlıksız Beslenme Kısırlaştırıyor!

Araştırmalar, şehir hayatının, erkeklerin sperm kalitesini ve sperm sayısıazalttığını ortaya koyuyor.

Çocuk yapmakta zorlanan çiftlerin sayısı giderek artıyor. Bu artışa paralel olarak araştırmalar, son 50 yıl içerisinde erkeklerin sperm kalitesinin ve sperm sayısının azaldığını gösteriyor. Sperm sorunu, kötü beslenmeyle çok yakından ilişki içerisindedir. Özellikle yeme bozuklukları üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz etki yaratarak, kısırlık riskini arttırmaktadır.

SPERM KALİTESİ NEDİR?

Sperm kalitesi ve sayısındaki düşüş için modern yaşamın olumsuz koşulları ciddi tehdit olarak gösterilse de, bu iddialar için somut bir kanıt olmasada, olasılıkları yüksek. Örneğin mesleği şoförlük olan ve uzun süre oturmak zorunda kalanlar ile laptoplarını kucaklarında kullanan erkekler üzerinde yapılan çalışmalar, fazla ısı sebebiyle sperm sayısında azalma olduğunu gösteriyor. Sperm kalitesini tehdit eden diğer bir unsur sigara ve alkol.

SPERMİ ARTIRANLAR

Doğru tüketilecek gıdalarla, sperm sayısını arttırmak mümkün olabilmekte. Dünya Sağlık Örgütü, normal sperm sayısını, 20 milyon ve üstü olarak kabul ediyor. Önceleri bu rakam daha yüksekti.

ÇİNKO ALINMALI

"Çinko", spermler ve menideki bir çok farklı maddenin yapımında ve üremede çok etkili bir elementtir. Eksikliği ise sperm üretimini ve kalitesini düşürürken; erkeklik hormonu olan testosteronun salgılanmasını da engellemektedir. Çinkoyu, zengin kaynakları olan kırmızı et, tavuk, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, baklagiller, susam, kabak çekirdeği ve buğdaydan karşılayabilirsiniz.

SELENYUM TAKVİYESİ

Bir başka sperm yapıcı mineral ise "selenyum"dur. Sarımsak, soğan, et, balık, yumurta, tereyağı zengin kaynaklardır. B, C, E vitamini ve folik asit sağlıklı sperm yapımıyla yakın ilişki içindedir. Yanı sıra öğünlerinize bol miktarda sebze ve meyve katın. Sperm kalitesinin ve miktarının yükseltilmesi amacıyla üzerinde önemle durulan beslenme ve kalitesiz yaşam şartları (stres, alkol, sigara, kimyasallar) etkileri üzerindeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

SPERM DÜŞÜREN ETKENLER

Sağlıksız Diyetler

Sağlıksız ve düşük kalorili zayıflama diyetleri, kısırlığa sebep olmaktadır. Sağlıksız diyetler, kadınlarda östrojen hormonu düşüklüğüne neden olurken, erkeklerde testosteron seviyesinde düşüşe ve sperm sayısının azalmasına neden olmaktadır.

Sigara ve Alkol

Sperm kalitesini tehdit eden bir unsur sigara ve alkol. Özellikle sigara, penise kan akışını azaltmakta, beraberinde ereksiyon sorunlarını da meydana getirmektedir.

Şişmanlık

Aşırı şişmanlığın, çocuk sahibi olmak isteyen kadınların önünde engel olduğu biliniyor. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de, şişmanlık, sperm sorununun yaşanmasına neden olmaktadır. Ve ayrıca araştırmalar, şişmanlığın, spermde DNA hasarına yol açtığını göstermektedir. Yine bir başka araştırma, vücut kitle indeksi, ideal sınırlarda olan kişilerin sperm miktarının, VKİ normal değerlerinden daha yüksek olmaktadır. İşte "sağlıklı ve dengeli beslenme" bir mesaj daha iletiyor. Ne yediğiniz sperm kalitenizi gösteriyor.

Dr. İsmail Ağar
Güncelleme: 17/11/2008
bugün 16/11/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat