yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

 

Araştırmacılar: Sebze ve Meyvelerdeki "İlaç Kalıntıları"nı Ortaya Koydu

Yiyeceklerin yaklaşık 1/3'ü, meyvelerin ise % 40"ilaç kalıntısı" içeriyor. İngiliz bilim adamları, araştırmalarda meyve-sebzelerdeki kalıntıların ayrı ayrı incelendiği, ancak 'kokteyl etkisi' üzerinde durulmadığını vurguluyorlar. Liverpool Üniversitesi'nden toksikolojist Dr. Vyvyan Howard;

"Hamile kadınlar, büyükannelerinin maruz kalmadığı kadar çok kalıntıya maruz kalıyor" diyor.

"Kokteyl etkisi"nin, meme kanserine yakalanma riskini artırıcı bir neden olarak; genç kızlarda ergenliğe girme yaşının düşmesine yol açtığı düşünülüyor. 1960'lardan beri meme kanseri görülme sıklığı dramatik bir şekilde artmış durumda.

2001'de İngiliz hükümetinin yaptırdığı araştırmada 1148 yiyecek çeşidinde ilaç kalıntısı saptandı. Gelin bu araştırmanın sonuçlarına bir göz atalım:

Marul

Yapraklı sebzelerde ilaç kalıntısı bulunma olasılığı çok daha yüksek. Marulların yarısı, ilaç kalıntısı içeriyor. Bu illegal ilaçlardan biri de sinir sistemi üzerinde toksik etkisi bulunan böcek öldürücü "dimethoate". Dimethoate, Avrupa Birliği tarafından hormon bozucu olduğu şüphesiyle yasaklanmış bir kimyasal.

Portakal

Narenciye grubu meyvelerin % 100'ünün ilaç kalıntısı içerdiği saptandı. Kullanılan ilaçlardan birinin erkeklerde sperm sayısındaki azalmalar, meme ve testis kanseriyle ilişkili olduğu düşünülüyor.

Muz

Muz, sağlıklı atıştırma yiyeceği olarak önerilen yüksek bir potasyum kaynağı. İncelenen muzların yarısından fazlasının ilaç kalıntısı içerdiği görüldü! Çok sık kullanılanlardan biri olan "imazilil", Amerikan Çevre Koruma Birliği tarafından "insanlarda kanser yapıcı etkisi olabilir" diye tanımlanan, hasat sonrası mantarlarını öldürücü bir ilaç. Tropikal sebze ve meyvelerin daha çok kalıntı içerdiği de belirlendi.

Elma

%72'sinin kalıntı içerdiği görüldü. Bulunan ilaç kalıntılarından "chlorpyrifos"; dünyanın en çok kullanılan böcek öldürücülerinden biri. Böceklerin sinir sistemlerini harap ederek öldüren bir organofosfat.

Armut

% 63'ünde kalıntı bulunduğu saptandı. 1995'ten beri yapılan kontrollerde armutları daha biçimli hale getirmek için bir gelişme düzenleyici olan "chlormequat" kullanıldığı belirlendi.

Patates

Patateslerin yarısında kalıntı saptandı. Bunlardan biri Dünya Sağlık Örgütü'nün "çok tehlikeli" diye sınıflandırdığı, bir sinir zehiri olan böcek öldürücü "aldicarb". 1999'daki özel bir araştırmada, çocuklara yedirilen patateslerden alınan örnekte, hükümetin belirlediği güvenlik sınırının üstünde "aldicarb kalıntısı" olduğu belirlendi. Bunun anlamı; o patatesi yiyen her çocukta ani etkiler ortaya çıkabileceği idi. Avrupa Birliği "kirli on iki" denen böcek öldürücülerden biri olan "aldicarb"ın yasaklanması kararını oylamaya aldı. İngiltere "kullanmaya devam" oyu kullandı.

ÇEKİRDEKLİ MEYVELER

Çekirdekli meyveler, C vitamini ve Beta-karotenden(A vitamininin bitkisel şekli) zengin, ama kalıntı bulundurma olasılıkları yüksek. % 50'si kalıntı içeriyor. En çok rastlanan ise geniş spektrumlu bir mantar öldürücü olan "iprodione". İprodione'un hormonal dengeyi bozduğu düşünülüyor. 2002'deki kontrollerde kayısıların % 63'ünde ilaç kalıntısı bulundu.

TAHILLI KAHVALTI YİYECEKLERİ VE EKMEKLER


İngiltere'de tahıllardan yapılan keklerin, çok şekerli olmalarına rağmen, hareket halindekiler için en sağlıklı kahvaltı olduğu şeklinde reklamı yapılıyor. 2001'de keklerin %67'sinde ve kahvaltı gevreklerinin % 29'unda ilaç kalıntıları saptandı. Aynı yıl, ekmeklerin % 38'inin de kalıntı içerdiği görüldü.

Dr. Yasemin Bradley
Güncelleme: 17/11/2008
gazetevatan 15/11/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat