yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Psikolojik Stres-Huzursuzluk": Alerji Ataklarını Artırıyor!

Dr. Janice Kiecolt-Glaser

Boston'daki Amerikan Psikoloji Birliği, yıllık toplantısında sunulan araştırmaya göre; "psikolojik stres" ve "huzursuzluk"(anksiyete), mevsimsel alerji ataklarını daha kötü hale getiriyor ve de iyileşme süresini uzatıyor.

Ohio Üniversitesi'nde psikoloji ve psikiyatri profesörü olan Dr. Janice Kiecolt-Glaser, toplantının ardından Reuters Health'e, telefonda verdiği röportajda şunları kaydetti:

"İnsanlar, alerji atakları başladığı zaman, daha stresli ve huzursuz olmakla kendilerine tuzak kuruyorlar. Bu sebeple de problemler, daha kalıcı ve inatçı bir hale dönüşüyor."

Stres ve huzursuzluğun, alerji hastalarını nasıl etkilediğini belirlemek için Dr. Kiecolt-Glaser ve arkadaşları; önceden bahar nezlesi ve mevsimsel alerji geçirmiş olan 28 erkek ve kadın üzerinde, laboratuvar çalışmaları uygulayarak araştırmalarını yürüttüler. Araştırmacılar, önce deneklere sessizce dergi-gazete okutarak, denekler üzerinde hafif düzeyde stres ortamı oluşturdular. Başka bir zaman da deneklere, topluluk önünde konuşma yaptırmak, kalem ve kağıt olmadan topluluk önünde matematik problemi çözdürmek, bütün bu aktiviteleri video kaydına almak ve deneklerin ortaya koydukları performansları, videodan kendilerine izletmek suretiyle daha yoğun bir stres ortamı oluşturuldu.

Araştırmacılar, deneklerin stres ve huzursuzluk düzeylerini belirlediler. Deneklere stresli olmadan önce ve stresli olaylardan hemen sonra "deri prick alerji testi" uygulandı.

Çalışmalar sonucunda, stresli olayları takiben ortaya çıkan huzursuzluğun, deri prick testi tarafından indüklenen alerjik reaksiyonların büyüklüğünü arttırdığı belirlendi. Bu alerjik reaksiyonlar, önkolda küçük yaralar veya "sivilceler-kabartılar" şeklinde kendilerini gösterdi.

Araştırma dahilinde, denekler orta düzeyde ve daha düşük düzeyde stres koşullarına maruz bırakıldı ve görüldü ki; kişinin orta düzeydeki strese verdiği yanıt sonucu oluşan sivilceler-kabartılar, düşük düzeydeki strese yanıtı sonucu oluşan sivilceler-kabartılardan boyut olarak % 75 daha büyük.

Yüksek düzeyde strese maruz kalanlarda oluşan sivilcelerin ise aynı kişiler stres altında değilken oluşan sivilcelerden iki kat daha büyük boyutlarda olduğu saptandı. Üstelik yüksek düzeyde strese maruz kalan bu kişilerin, stresli olayın ardından bütün gün boyunca, alerjik yaraların vücutlarında çıkma zamanı(sayısı) dört kat daha fazla.

Bilim adamları bu olayı, yüksek düzeyde strese maruz kalan kişilerin alerjiye sebep olan maddelere karşı sürekli devam eden ve gittikçe de şiddetlenen bir yanıt oluşturduklarını ifade ederek açıklıyorlar. Dr. Kiecolt-Glaser ise şu açıklamada bulundu:

"Öyle gözüküyor ki; stres insanların ertesi gününü de etkilemekte."

Yani bu şu demek oluyor; stres, kişinin alerjilerinin ertesi gün daha da kötüleşmesine neden oluyor.
Aynı üniversiteden immünolojist Dr. Ronald Glaser'a göre de huzursuzluk hissi; stres hormonları olarak adlandırılan katekolaminlerin ve inflamasyon ile ilişkili bir protein olan interlökin-6'nın vücuttaki miktarlarındaki yükselişlerine bağlı olarak artış gösteriyor. Dr. Ronald Glaser, bu bileşiklerin miktarlarının artışının, gecikmiş alerjik reaksiyonların asıl suçlusu olduğunu düşünmekte. Son olarak da Dr. Kiecolt Glaser şunların altını çizmektedir:

"Bu gecikmiş alerjik reaksiyonlar, alerjilerin asıl kötü yüzleridir. Çünkü bunlar tipik olarak(genel olarak) antihistaminlere duyarsızdır. Tüm bunların sonucunda eğer mümkünse alerji sezonu boyunca stresi minimum düzeyde tutmanızı tavsiye ediyorum."

Güncelleme: 03/11/2008
Kaynak: "Stress Makes Allergies Worse and Last Longer"
, reuters, Çev. Furkan Eser, yaklasansaat.com, 14/08/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat