yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ekmek ve Un Hakkında: Ne Biliyoruz?

2006'da, "en fazla ekmek tüketen ülke" olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na giren Türkiye'de, kişi başı yıllık ekmek tüketimi, tam 200 kilogram.

Ülkemizde taze ekmeğin mideye oturacağı düşüncesi ile bayat ekmek kullanımının çok yaygın olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Elif Güveloğlu:

"Bu çok yanlış bir davranış. Çünkü bayat ekmek de, aflatoksin kaynağıdır. Aflatoksin, kansere neden olduğu kanıtlanmış maddelerden biridir" dedi.

Aflatoksinin, mide, bağırsak ve karaciğer kanseri oluşumunu tetiklediğine dair, binlerce araştırma olduğunu belirten Güveloğlu, küflü gıdalar konusunda şu uyarılarda bulundu:

"HER DİLİME TEK TEK BAKILMALI"

"Paket içindeki dilimlenmiş ekmekleri kullanırken, dilim aralarını, çok iyi kontrol etmek; hatta koklamak gerekiyor, en ufak bir küf kokusu alınırsa, görüntüde bir şey olmasa bile o ekmeği tüketmemek gerekiyor. Paket ekmeklerin son kullanma tarihine değil, üretim tarihine bakmak ve üretim tarihinden sonra en fazla 3 gün içinde buzdolabında saklayıp tüketmek lazım."

"KÜFÜ SIYIRIP YEMEYİN"

Diğer önemli aflatoksin kaynaklarının da, mısır unu başta olmak üzere iyi saklanmamış tahıllar ve üzerinde beyaz tabaka birikmiş salça, turşu, şalgam türü mayalı yiyecek-içecekler olduğunu kaydeden Güveloğlu:

"Üzeri küflü gıdanın küfünü sıyırıp altını kullanmak çok yanlış. Çünkü bu mikroorganizma gıdanın derinliklerine ulaşıyor. Yani üzeri küflenmiş salçayı, tamamen atmalıyız" diye konuştu.

KATKI MADDELERİ: MİGREN NEDENİ

Bir tarafta buğday krizi olacağı, diğer tarafta una zararlı katkı maddeleri katıldığı tartışmaları sürüp giderken, Dr. Elif Güveloğlu, ekmekte kullanılan katkı maddelerinin, önemli hastalıklara yol açtığını söyledi. Dr. Güveloğlu, katkı maddelerini migrenden alerjiye, hatta kansere kadar birçok rahatsızlığın nedeni olarak gösteriyor. Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre de, önümüzdeki 5 yılda Dünya'da "buğday krizi" bekleniyor.

"KEPEKLİ EKMEĞİN NAMUSU BOZULDU"

Katkı maddelerinin yanı sıra, ekmek üretiminde hileler de yapıldığını belirten Dr. Elif Güveloğlu, "Günümüzde ekmeklerin namusu bozuldu. 'Kepekli' görünsün diye ekmeklere boya katıyorlar" dedi.

Uzmanlar, kepekli ekmeğin çok daha sağlıklı olduğunu, beyaz ekmekte vitamin ve mineral kaybı yaşandığını vurguluyor. Öte yandan Halk Ekmek yetkilileri, ekmek tüketiminde şu noktaların altını çiziyor:

Tam buğday unundan yapılmış ekmeği öneriyoruz. Tam buğday ununda kepek oranı, % 13'tür. fazla değil, kepekli undan daha faydalıdır.

Kepekli ekmekte, beyaz una % 25 oranında kepek ilave ediliyor, ama tam buğday unundaki besleyici değerleri yakalayamıyor.

Sıralama yapacak olursak; öncelikle tam buğday ekmeğini tavsiye ediyoruz. Bulunamazsa kepekli ekmeği, kepekli ekmek yoksa, son olarak beyaz ekmeği öneriyoruz.

EKMEK ÇEŞİTLERİNİN YARARI FARKLI

Mısır ekmeği: Çölyak hastalığında tüketebilecek tek ekmektir. Kişi, hastalık sebebiyle buğday, arpa ve çavdar unlarından yapılan hiçbir ürünü yiyemez.

Kepek ekmeği: Dış kepeği ayrılmış, ancak embriyo ve iç kepeği ayrılmamış undan elde edilen mayalı ekmek, önemli bir B1 vitamini kaynağı. Çok kahve içenler, düşük kalorili diyet yapanlar, diyabet, kabızlık, spastik kolon hastaları ve doğum kontrol hapı kullananlar tercih etmeli.

Çavdar ekmeği: Düşük tansiyon ve kalsiyum eksikliği olanlar, bolca kullanmalı. Sporcular da, çavdar ekmeği tüketmeli.

HALK EKMEK: GÜVENLİ

Yerli üretim buğday ununu tercih ettiklerini söyleyen Halk Ekmek yetkilileri, kullandıkları unda hiçbir katkı maddesi bulunmadığını belirtiyor. Yetkililer şunları kaydetti:

"Fabrikaya gelen unlardan kamyondan inmeden numune alıp laboratuvarlarımızda test ederiz. Standartların altındaysa iade ederiz."

BEYAZLIK: İYİ DEĞİL

Un, değirmenden geçtikten sonra, 1 ay kadar dinlenmeye bırakılırsa, kendiliğinden beyazlar, ilave beyazlatıcıya gerek kalmadan doğal haliyle olgunlaşır. Sonuçta pamuk beyazlığında olmasa da, ekmeğin istediği beyazlıkta olur. Bu yüzden, dışarıdan beyazlatıcıya gerek yoktur. Dinlenmiş unun, su kaldırma oranı artar ve biraz beyazlaşır. Un esmerleştikçe, "vitamin ve mineral değeri artar", beyazlaştıkça da zayıflar. Beyaz unun avantajı, kolay ve kabarmış ekmek yapmaktır."

Güncelleme: 12/11/2008
Özlem Kamer, takvim, 06/11/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat