yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ehliyetsiz Neoconlar: Küstahlığın ve Kibrin Bedelini Ödetiyorlar!

Paul Craig Roberts

Paul Craig Roberts

"Artık bir imparatorluğuz ve harekete geçtiğimizde, kendi gerçekliğimizi yaratırız. Siz o gerçekliği öğrenirken tekrar harekete geçer, öğreneceğiniz yeni gerçeklikler yaratırız. Biz, tarihin öznesiyiz. Sizler, siz hepiniz, sadece bizim yaptıklarımızı öğrenmeye havale edildiniz." İşte Bush'un, "Yeni Gerçekliği"..

Yeni Amerikan Yüzyılı, on yıl sürdü. Mali kriz ve Irak'ta, Afganistan ve Gürcistan'da hüsran. Neoconların tasarladığı Amerika'nın dünya hegemonyası projesi, 2008 sonbaharında duvara çarptı.

Neoconlar, 11 Eylül 2001saldırılarını, ulusal hukuk ve uluslararası hukuku çiğnemek için  "yeni bir Pearl Harbor" olarak kullandılar. Yürütme organı, FISA vb. federal kanunlara artık riayet etmek veya Cenevre Sözleşmesi gibi uluslararası sözleşmeleri gözetmek zorunda değildi. Ulusal güvenliğe yönelik "terör tehditi"; Bush rejiminin, Amerikan sivil özgürlüklerini ve II. Dünya Savaşı sonrası dönemde iktidar olan hükümetlerin inşa ettiği mevcut uluslararası hukuk düzenini yürürlükten kaldırmak suretiyle, Amerika'nın emperyal çıkarlarını perdeleme işini icra etti.

Şayet neoconlar, ehliyetli entelektüeller olmuş olsalardı, Amerika'nın Dünya Hegemonyası, belki biraz daha uzun sürebilirdi.

Savaş cephesine gelince, ehliyetsiz neoconlar, Irak savaşının altı haftalık kolay bir iş olacağı tahmininde bulunmuşlardı. Savaşın, 70 milyar dolarlık maliyetini, Irak'ın petrol gelirlerinden çıkaracaklarını düşünüyorlardı. G. W. Bush, Beyaz Saray ekonomisti Larry Lindsey'i, savaş maliyetini 200 milyar dolar olarak hesapladı diye, işten kovmuştu. Irak savaşı, şimdiki hesaplamalara göre Amerikan vergi mükelleflerine, iki-üç trilyon dolarlık bir külfet yükleyecek. Altı haftalık savaş ise, artık altı yıllık savaş oldu.

Ekonomik cepheye gelince, ehliyetsiz neoconlar, kısa vadeli karlar uğruna, sanayisini ve en iyi işlerini yurt dışına taşıyan bir ülkenin, ekonomik olarak daha zayıf bir hale geleceğini görmezden geldiler. Finansal egemenlik etrafında inşa edilen ve propaganda kokan "Yeni Ekonomi" lakırdıları, Amerika'nın, Dünya'nın en borçlu ülkesi olduğunu, devletinin günlük işleyişini, vatandaşlarının konut ipoteklerini ve ordusunun sınır ötesi harekatlarını finanse etmek için, yabancılara bağımlı olduğu gerçeğini gizledi.

Neoconlar, savaşın ölçeğini küçültmek ve Amerikan zayiatlarını azaltmak için, 80.000 Sünni direnişçiye, Amerikan ordusundan bordro kesmeye başladıklarında, Irak'ta hegemonik ordu olma iddialarını kaybetmişlerdi.

Rumsfeld- Bush- Cheney

Neoconlar, Taliban'la savaşmak için NATO'ya yaslanmak zorunda kaldıklarında, Afganistan'da da bir çok askeri iddialarından vazgeçmiş oldular. G.Osetya'daki ayrılıkçı harekete son vermek ve de Gürcistan'a NATO üyeliği yolunu açmak üzere Güney Osetya'yı, Rus sakinlerinden arındırmak için, Gürcü askerler oraya gönderildiğinde, Amerikan'ın askeri iddiaları Gürcistan'da da sona erdi. ABD ve İsrail tarafından eğitimden geçirilmiş ve teçhiz edilmiş Gürcü ordusunu, Rus ordusunun mahvetmesi, sadece birkaç saatini aldı.

Almanya'da yayınlanan "Der Spiegel" dergisinin, 30 Temmuz tarihli sayısında, "The End of Arrogance" başlıklı uzun bir makale şöyle diyordu:

"Bu, dünya'nın bildiği, adaleli ve küstah Amerika değil artık; hani şu herkes adına kuralları koyan ve kendi düşünme ve iş yapma tarzına başarıya giden tek yol nazarıyla bakan süpergüç. Sahnedeki, küstahlığın sonudur. Amerikalılar, kibrin bedelini ödüyorlar şimdi. Amerika'nın, faturayı kimin ödemek durumunda kalacağını hesaba katmaksızın, çekinmeden borca girdiği günler geçti gitti.

İktisat tarihinde yeni bir döneme geçildi, Amerika'nın eski başat rolünü artık oynamayacağı yeni bir dönem. Dünya'da, paranın ve gücün, Amerika'dan, kaynak zengini ülkelere ve Asya'nın yükselen sanayileşmiş ülkelerine doğru yeniden dağıtıldığı bir süreç yaşanıyor yıllardır. Mali kriz, bu süreci yalnızca hızlandıracaktır."

Mağlup hasmına, askeri ve iktisadi iflasın vurup düşürdüğü G.W.Bush'a bakan İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, şu gözlemde bulunmuştu:

"Amerikan imparatorluğu, yolun sonuna yaklaşıyor ve Amerika'nın bir sonraki yöneticileri, müdahalelerini, ülkelerinin hudutları dışına taşırmamalıdırlar."

Güncelleme: 04/11/2008
Ertuğrul Aydın, dunyabülteni, 30/10/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat