yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Fizikçiler: 5. "Mini Boyut"un Peşindeler

Şu anki bilgilerimize göre evren; üç boyutlu uzay ve zaman boyutundan oluşuyor. Fakat, Virginia Tech'de Fizik ve Elektrik Departmanı ve Bilgisayar Mühendisleri, ekstra bir boyut olasılığını araştırıyor. Bilim Kolejindeki fizik bölümünden Doc. Dr. John Simonetti ve aynı üniversiteye bağlı proje araştırmacılarından olan Michael Kavic'e göre; "Alacakaranlık kuşağı" dizilerinden bir bölüm gibi görünen bu olay, tam olarak gerçek dışı değil.
Kavic, bu extra boyutla ilgili şunları söyledi:

"Şu an araştırıyor olduğumuz mesele, evrenin bildiğimiz bu dört boyuta ilaveten belli belirsiz küçük bir boyuta(nanometrenin yaklaşık milyonda biri civarında) daha sahip olabileceğidir. Bu ekstra boyut, tıpkı big bang esnasında, tüm evrenin bulunduğu hale benzer şekilde yani kıvrılıp, bükülmüş bir durumda olabilir."

Bilim grubu; patladığında Dünya'dan saptanabilecek bir radyo titreşimi üretebilen küçük ve primordial (başlangıçtan beridir var olan) karadelikleri inceliyor. Bu karadelikler, evrenin başlangıcının ilk saniyesinin bir bölümünde oluştukları için "primordial karadelikler" olarak adlandırılırlar.

Karadeliklerin zaman geçtikçe buharlaştıkları, kütlelerini kaybettikleri ve bundan dolayı küçüldükleri (büzüldükleri) tahmin ediliyor. Ekstra boyuttan daha büyük olan bir karadelik, kalın bir lastiğin bir hortumun etrafını sarması gibi bu boyutun etrafını sarabilir. Ekstra boyut ölçüsüne kadar küçülen bir karadelik gerginleşir böylece incelir, çatırdar ve bir patlamaya sebep olur.

Bu patlama bir radyo titreşimi oluşturabilir. Ulusal Bilim Kurumu'nun kabul etmesi halinde Virginia Tech grubu, 8 metre dalga boyu uzunluğunda kısa süreli radyo teleskop düzenini, Montgomery şehrinde kurmaya hazırlanıyor. Bununla 300 ışık yılı uzaklığındaki patlamalardan gelen radyo titreşimlerini gökyüzünde incelemeyi amaçlıyorlar. Simonetti, bu araştırma hakkında şunları söyledi:

"Görünmeyen ama radyo titreşimlerine sebep olan şeyle ilgili kafamızda bir sürü fikir var. Bu fikirlerden birisi primordial karadeliklerin patlaması. Aslında, radyo dalgalarına neden olan tuhaf yani alışılmışın dışında ve yüksek enerjili bir patlama arıyoruz."

Neden ekstra bir boyut araştırılıyor?  Bunun bir nedeni, Sicim teorisinin extra boyutlar öneriyor olmasıdır. Bu teoriye göre, evrenin temel yapı taşları, maddenin küçük sicimleri(telleri)dirler. Bu sicimler, tıpkı bir gitar teli gibi salınım hareketi yaparak çok çeşitli armoniler üretirler. Kavic:

"Sicim teorisinin tutarlı bir tarafının olması için ekstra boyutlara ihtiyacı vardır. Sicim Teorisi, en az on boyut olduğunu iddia ediyor. Biz yalnızca bir ekstra boyutlu modeli dikkate alıyoruz" dedi.

Bazı teorisyenler, İsviçre, Cenevre'nin yakınına inşa edilmiş olan dev parçacık hızlandırıcı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı(LHC)'nin, ekstra bir boyutu tespit edeceğine inanıyorlar. Virginia Tech grubu, onları radyoastronomi aracılığıyla daha az ayrıntılı ve daha az masraflı bir çalışma ile saptamayı umuyor. Virginia Tech, en az beş yıl araştırmalarını sürdürmeyi planlıyor. Fizik master öğrencisi Sean Cutchin, Mühendislik Koleji profesörlerinden Steven Ellingson ve Cameron Patterson; master öğrencilerinden Brian Martin, Kshitija Deshpande ve Mahmut Harun projedeki diğer araştırmacılardır.

"Eğer ekstra boyutun olduğuna dair bir kanıt bulursak, uzay ve zaman hakkındaki düşüncelerimizde  devrim olacak" diyen Kavic, bunun çok heyecanlandırıcı bir keşif olacağını belirtiyor.

Güncelleme: 18/06/2008
Kaynak: "Physicists and Engineers Search for New Dimension"
, physgor, Çev. Ayşegül Kesmez, 12/03/2008ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat