yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'nın En Büyük Felaketlerinden Biri de: AIDS

AIDS savaşının sembolü

Güney Afrika'da her gün yaklaşık 600 kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybediyor. Hastalığa yakalanan ya da hastalık nedeniyle yetim kalan binlerce çocuk var.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay örgütleri, ortaklaşa hazırladığı 2008 Dünya Felaketler Raporu'nu açıkladı. Rapora göre, Dünya'nın karşı karşıya kaldığı en büyük felaket AIDS hastalığı.

GÜNDE: 6800 İNSAN AIDS OLUYOR

Dünya üzerinde her gün 6 bin 800 insan AIDS hastalığına yakalanıyor ve 5 bin 700'den fazla insan da, yine bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor. AIDS'i, "dünyanın karşı karşıya bulunduğu en uzun vadeli felaketlerinden biri" olarak tanımlayan uluslararası Kızılhaç ve Kızılay örgütlerinin yıllık raporunda, AIDS, Dünya'nın en büyük felaketi olarak ön planda.

Merkezi Cenevre'de bulunan Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Örgütleri Federasyonu Başkanı İbrahim Osman, AIDS'e karşı alınan önlemlerin yetersizliğine dikkat çekti:

"AIDS'e ilişkin aslında herşey konuşuluyor, ancak buna rağmen AIDS hastalığı, ciddi bir sorun olmayı sürdürüyor. Bu hastalık, insanlığın büyük bölümünün hayatını etkiliyor, özellikle de Afrika'nın güneyindeki Sahara bölgesinde. İnsanların, bu sorunu çözmeye yönelik yeni girişimlerde bulunması amacıyla, Dünya Felaketler Raporu'nda, AIDS'i ağırlık merkezi olarak aldık."

AFRİKA'DA ÜRKÜTÜCÜ BOYUTLARDA

Afrika'nın güneyinde, AIDS hastalığının ulaştığı boyutlar ürkütücü. Bölgede her beş kişiden biri, HIV taşıyor. AIDS'in birincil ölüm nedeni olduğu Sahara'nın bazı bölgelerinde, ortalama yaşam süresi ise yarı yarıya azalmış durumda. Afrika'da küçük de olsa umut verici tek gelişme ise Kenya'da. Hastalıkla mücadele girişimleri sayesinde, geçen 16 yıl içinde, Kenya'da hastalığa yakalananların sayısı, yarı yarıya azaldı. Ancak ülkedeki bu çabaları, geçen yıl seçimler sonrası yaşanan huzursuzluk ve afetler gölgeledi. Raporu hazırlayan uzmanlardan Lindsay Knight şu bilgileri veriyor:

"Evler yıkıldı, çocuklar ailelerini kaybetti. Ülkede güvenlikten ve özel alandan söz etmek zor. Yardım çalışanları ise böyle bir atmosferde AIDS'le mücadele çalışmalarını sürdürmeye çalışıyor. Kadınlar, çocuklar ve erkekler, tecavüze uğruyor. Bu koşullarda prezervatif kullanılması ise olanak dışı. Yani yaşanan felaketler, bölgede AIDS’in yeniden yaygınlaşmasına mal oldu."

RUSYA VE UKRAYNA'DA YANGIN

Ancak sadece Afrika'da değil, Dünya'nın gelişmiş bölgelerinde, Avrupa'da da, AIDS vakalarının sayısı artıyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna'da hastalığın yaygınlaştığına dikkat çekilen raporda, hastalığın daha çok uyuşturucu bağımlıları arasında görüldüğü belirtiliyor. Fuhuş da, hastalığı tetikleyen bir başka neden. Rapora göre, dünya genelinde para karşılığı seks yapan kadınların % 20'si HIV taşıyor.

DOĞAL FELEKETLER

Dünya Felaketler Raporu'nda, AIDS yanı sıra doğal felaketler de geniş yer tutuyor. Raporda, geçen yıl 200 milyon insanın sel, deprem ya da kasırga gibi doğal felaketlerin mağduru olduğu belirtiliyor. Yüzbinlerce insanın canına mal olan afetlerin mali boyutu da yüksek. 2007 yılında dünya genelinde yaşanan 657 afet, 63,5 milyar dolara mal oldu.

dw-world.de, 27/06/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat