yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İngiltere'nin Bilim İnsanları: İsrail'e Karşı Bilimsel Boykota Çağrıldı

Tom Hickey

İngiltere'nin üniversite öğretim görevlileri konfederasyonun en büyüğü olan Üniversite ve Kolej Konfederasyonu (UCU), üyelerine; İsrail ile eğitim bağlantılarını, gözden geçirmesi çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Manchester kentinde yapılan yıllık konferansta hazırlanan taslakta; İsrail'in, Filistin'de insanlık dışı uygulamalar yaptığı belirtilerek; üyelerin, Filistin işgaline karşı akademik çalışmalar yapması gerektiği kaydedildi.

FİLİSTİNLİLERE: "İNSANLIK DIŞI MUAMELE YAPILIYOR"

İsrail'le olan eğitim işbirliğinin gözden geçirilmesi için hazırlanan taslağa öncülük eden Brighton Üniversitesi'nden Tom Hickey, Filistinliler'in her gün insanlık dışı muameleye tabi tutulduğunu belirterek; bu sebeple konfederasyonun, İsrail'e karşı bir duruş sergilemesinin ahlaki bir gereklilik olduğunu kaydetti.

BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Hickey, konfederasyonun İsrail'e karşı olan bu tutumunu anti-semitik bir hareket olarak değerlendirenlerin propaganda ve baskılarına da boyun eğmeyeceklerini kaydederek; Filistin'deki drama sessiz kalamayacaklarını ifade etti.

120 bin üyesi olan UCU, geçtiğimiz yıl da, İsrail'li eğitim kurumları-akademisyenleri ile işbirliği yapılmaması çağrısı yapılmış; ancak bu çağrı, İngiliz hükümetinin araya girmesiyle bir türlü yerine getirilmemişti.

habervaktim, 02/06/2008