yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İngiltere'de: Arı Kolonilerinin Beşte Biri Yok Oldu

İngiltere'deki bal arıları; kötü hava şartları, stres ve hastalık yüzünden yok oluyor. İngiltere Arıcılık Derneği ve İngiliz Hükümeti, kış boyunca arı kolonilerin beşte birinden daha fazlasını kaybettiklerini tahmin ediyor.

Geçtiğimiz dört yıl içinde yıllık bazda koloni kaybı, önceki yıllara oranla iki katına çıktı. Koloni kaybı, 2003 yılında sadece %6 iken, 2007 yılında bu oran, neredeyse %12 seviyesine yükseldi. Bu yıl şu ana kadar, kolonilerin sadece %10'u denetlendi ve kayıpların, %21 seviyelerine tırmandığı görüldü. Bu oran, geçen yıl Avrupa Kıtası'nın bir bölümünde ve Amerika'daki koloni azalmasına, oldukça yaklaşık bir değerdir.

Arıcılık derneği başkanı Tim Lovett:

"Bu kayıp oranının, son derece önemli olduğunu, bu oranın %25-%30 seviyelerine tırmanması halinde ciddi bir sorunla karşı karşıya kalacağımızı; bu oranın %60'lara yükselmesi durumunda ise, artık arıcılık yapamayacaklarını" söyledi.

Tarım ve gıda bakanı Lord Rooker, balarılarının, İngiltere'de yok oluşunun önüne geçilmediği taktirde meyve endüstrisinin ciddi derecede zarar göreceğini söyledi.

İngiltere'de yaklaşık, 240.000 koloni bulunuyor. Bunların 44.000'i çoğunlukla amatör arıcılar tarafından işletiliyor. Hükümet, arı kolonilerinin yok olması konusundaki incelemelerin, daha öncelikli olarak ele alınacağını belirterek, işletmecilerin bu anlamlı kayıpla birlikte, yerel müfettişlerle işbirliği içinde olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Ulusal arı birimi koloni kaybı ile ilgili olarak, verimsiz geçen ilkbahar sonucunda arıların hapsolma süresinin uzadığını ve bu stresin patojenlerin yayılmasına sebep olduğunu söyledi. Amerika'da geçen yıl, kolonilerin %36'sı öldü. Bu yok oluşun nedeni olarak "varroa mite" adlı parazit ve diğer faktörlerden kaynaklandığı düşünülen "Koloni Çöküş Sendromu" gösterilmektedir. "Koloni Çöküş Sendromu" Fransa, Almanya ve İtalya'da yayılırken, İngiliz hükümeti tarafından doğrulanmadı.

Dünyaca ünlü haber dergisi "Newsweek" son sayısında, arı krizinin son hızıyla devam ettiğini yazdı.
Dergiye göre; iki yıl önce arılarının %30'unu kaybeden Amerikalı arıcılar, geçtiğimiz kışda %35'lik kayıp yaşadı.

"Newsweek"e göre bitkilerin döllenmesinde büyük rol oynayan arıların yok oluşu, büyük bir gıda krizinin habercisi. Kanada, Brezilya, Hindistan, Çin ve Avrupa'da da panik devam ediyor. İngiltere Arıcılar Birliği, "2018 yılında İngiltere sınırlarında tek bir arı bile kalmayabilir. 330 milyon dolarlık tarım endüstrisi çökebilir" açıklamasıyla tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Amerikan Bal Üreticileri Birliği ise; "Trilyon dolarlık tarım endüstrisi tek bir sendelemede parça parça olmaya hazır kristal gibi" diyerek tehlikeye dikkat çekti.

Uzmanlar, arıların nüfusu azalmaya devam ederse, gıda krizini de daha korkutucu boyutlara ulaşabileceği uyarısı yapıyor. Çünkü insanlar için hayati öneme sahip 115 tarım ürünün, 87'si arılar tarafından döllenerek üretiliyor. Bu ürünler Dünya genelindeki 3 trilyon dolarlık tarım ürünleri satışının, 1 trilyon dolarını oluşturuyor. İnsanlar bu ürünlerden kalori ihtiyaçlarının %35'ini sağlıyor. Vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyaçlarının büyük kısmını da bunlardan alıyor. Arıların ortadan yok olması; kiraz, elma, greyfurt, avokado, salatalık, lahana, badem ve brokoli üretimini tehlikeye atıyor.

Alman bilim adamı Albert Einstein; "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa, insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.

Yaklaşansaat, 22/06/2008, ("Fifth of UK Bee Colonies Killed", guardian.co.uk. Çev. Tuğba Ünal, 9/05/2008)


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat