yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Prens Charles: "İklim Değişimini Durdurmak İçin 18 Ayımız Kaldı"

Prens Charles

Galler prensi, yağmur ormanlarını korumak için hemen harekete geçilmezse, önümüzdeki 18 ay içerisinde Dünya'nın bir dizi felaketle yüz yüze kalacağını söyleyerek uyarıda bulundu.

İklim değişimi tartışmasında, sesi en çok çıkanlardan biri olan Prens Charles, ormanların yok olmasını durdurmak için 15 milyar poundluk fona ihtiyaç duyan bir yıllık programın gerekli olduğunu, aksi takdirde Dünya'nın korkunç sonuçlara katlanmak zorunda olduğunu söyledi.

Prens Charles bu konuda şunları söyledi:

"Bizler, giderek çok daha, büyük ölçülerde kuraklık ve açlıkla karşı karşıya kalacağız.  Hava şartları daha korkutucu olacak ve yağış miktarı gittikçe daha az olacak. Eğer biz sorunları ve onların aciliyetini bugün anlayamazsak, gelecekte oldukça dehşet verici bir tabloya hazırlıklı olmalıyız."

Prens Charles:

"Gezegenimiz için bir hava temizleme sistemi görevi gören, su buharı salan ve karbonu absorbe eden yağmur ormanlarını, çaresizlik içinde kendilerine yaşam alanı arayan fakir çiftçiler yok ediyorlar."

Prens Charles, her yıl 20 milyon hektarlık- yani İngiltere, Galler ve İskoçya'nın yüz ölçümüne denk – orman alanının yok edildiğini ve bu kaybın hızını azaltmak için; hükümetlerin, firmaların, tüketicilerin bir araya gelip muazzam bir işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Prens Charles sözlerine şöyle devam ediyor:

"Yapmamız gereken şey, bizim için hayati önem taşıyan bu ormanların yaşamasını garanti altına almaya çalışmaktır. Şu anda canlı ağaçların değeri ölmüş ağaçlardan çok daha fazladır.."

Charles, yapılması gerekenler için  yıllık ortalama 15 milyar pound gerekeceğini tahmin ediyor.Ancak bu miktarın Dünya için bir sigorta poliçe bedeli  olarak görülmesi  gerektiğini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

"Bu miktar kabaca, Dünya'da bir yılda tüm sigorta şirketlerine ödenen primin % 1’inden daha az bir miktardır. Yani bu sigorta primiyle biraz daha fazla yağmur ve daha katlanılabilir hava şartlarını garantilemiş oluyoruz ve aslında bu bizim için hiç de az bir şey değil."

Geçen ay, Prens Brezilya’dan gelen dört hükümet görevlisiyle St James’in sarayında bir toplantı yapmıştı. Toplantının amacı, söz konusu paranın nasıl tahsis edileceğine dair çözüm üretmekti. Seçeneklerden biri bu para fonunu, Dünya Bankasının idare etmesiydi. Prens, eğer hiçbir şey yapılmazsa, iklim değişikliğine karşı yürütülen savaşın büyük bölümünü kaybetmiş olacağımızı çok açık bir şekilde dile getirdi.

Prens, zaman zaman fikirlerini saklamaya icbar edildiğini itiraf ederek şunları söyledi:

"Zaman ilerledikçe daha fazla şey öğreniyorsunuz. Gelecek yıl 60 yaşında olacağım. Eğer şimdiye kadar az da olsa bir şeyler öğrenmeseydim, cahil kalacaktım."

"Dünya Vahşi Yaşam Fonu" koruma organizasyonuna göre, Dünya'daki kuşların, hayvanların, deniz ve tatlı su canlılarının sayısını neredeyse üçte bir oranında azaldı. Dünya Vahşi Yaşam Fonu, 1970 ve 2005 arasındaki karada yaşayan canlı türlerinin % 25, deniz canlı türlerinin % 28 ve tatlı su canlı türlerinin sayısının % 29 oranında azaldığı sonucuna ulaştı.

Güncelleme: 21/06/2008
Kaynak: "Prince Charles: Eighteen Months to Stop Climate Change Disaster"
, telegraph. co. uk, Çev. Meryem Bayrakçı, 18/05/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat