yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Meme Kanserinde Kullanılan Bazı İlaçlar: Rahim Kanserine Sebep Oluyor

Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Genel Sekreteri, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, meme kanseri tedavisinde, operasyon sonrasında kadınlık hormonu olan östrojeni baskılamak için kullanılan bazı ilaçların, rahmi kalınlaştırarak rahim kanserine neden olabildiğini söyledi.

Bu tür ilaçları kullanan meme kanseri hastalarının, rahim kanserine yakalanma riskinin binde 2 olduğunu belirten İtil:

"2 yıldan uzun süre bu tür ilaçları kullanan hastalarda rahim kanseri riski, kullanmayan hastalara göre 2-3 kat daha fazladır. 5 yıldan daha uzun süre bu tedaviyi alan hastalarda ise riskin 5 kat daha fazla olduğu belirtilmiştir" dedi.

Genellikle meme kanserine odaklanıldığı, çoğu zaman ilacın yan etkilerinden hastaya bahsedilmediği için hastaların genellikle jinekolog muayenesinden geçmediğini ifade eden İtil, östrojen baskılayıcı ilaç tedavisi gören meme kanseri kadınların, onkoloji hekiminin yanı sıra mutlaka her 6 ayda bir jinekolog tarafından da muayene edilmesi gerektiğini vurguladı.

İtil:

"Düzenli jinekolog kontrolüne gidildiğinde, ilaçların yan etkilerine bağlı gelişebilecek hastalıkların erken teşhisi sağlanabilir" diye konuştu.

Bu tip ilaçları kullanan kadın hastalarda, rahim duvarında kalınlaşma olması ya da kanama görülmesi gibi durumlarda vakit kaybetmeden "biyopsi" alınması ve alınan parçanın patolojik incelemesinin yapılması gerektiğini ifade eden İtil, meme kanseri tedavisi sırasında rahim kanseri görüldüğünde östrojen içeren ilaçların hemen kesilmesinin zorunlu olduğunu belirtti. İtil, ilaçların, ilgili organların
alınmasından sonra tekrar kullanılabileceğini kaydetti.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen ise, meme kanserinin yaklaşık dörtte üçünün hormon tedavisine cevap verdiğini belirterek:

"Bu ilaçlar, son 35 yıldır hormona duyarlı meme kanseri tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır" dedi.

Bu tür ilaçların 5 yıl kullanılması halinde meme kanserinin tekrarlaması ve yeni bir kanser oluşması riskini % 50 oranında azalttığını ve kemik erimesini önlediğini anlatan Özmen, bu tür ilaçların yan etkilerinden ziyade yararlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Özmen:

"Bu tür ilaçlar, meme kanseri tedavisinde vazgeçilmez öneme sahiptir. Mutlaka kullanılmalıdır. Hekimin önerisi olmadan bu ilaç kesilmemeli veya değiştirilmemelidir. Burada önemli olan yan etkisinin ne olduğunu bilmek ve jinelog tarafından düzenli yapılacak muayenelerle, olası yeni bir hastalıktan korunmaktır" uyarısında bulundu.

İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ KONUSUNDA HASTA BİLGİLENDİRİLMELİ

Özmen, bu ilaçların yararları kadar yan etkileri hakkında da hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesinin hayati önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu tür ilaçlara bağlı görülebilecek en önemli yan etki rahim kanseridir. Bu kanser, 50 yaş üzerindeki kadınlarda görülebilir ve çok yavaş seyirlidir. Kadınların 6 ayda bir jinekolojik muayenesi ve gerektiğinde biyopsi yapılarak takip edilmeleri, böyle bir yan etkinin erken fark edilmesini ve tedavisinin başarı ile yapılmasını sağlamaktadır. 50 yaşının üzerinde olan ve bu ilaçları kullanan kadınlarda toplar damarlarda pıhtılaşma gelişme riski yaklaşık 2 kat artmaktadır. Bu nedenle, bu ilaçları kullanan kadınlar, düzenli egzersiz yapmalı ve gerektiğinde kan sulandırıcı olarak aspirin kullanmalıdır.
Bu ilaçları kullanan yaşlılarda binde 3 oranında katarak gelişme riski vardır. Bu nedenle göz muayeneleri de yaptırılmalıdır. Ayrıca kadınlarda, sıcak basması ve vajinal akıntı gibi yan etkiler de görülebilir."

ntvmsnbc 16/06/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat