yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya'da: Karanlık Madde Araştırılıyor

Görünmez parçacıklar, yani karanlık madde, İtalya'da bir dağın derinliklerinde tespit edildi. Birlikte çalışan İtalyan ve Çinli fizikçilerin iddiaları bu şekilde. Fakat diğerleri sonuçtan şüpheliler, çünkü diğer deneyler, hiç bir şekilde karanlık maddeyi saptayamadılar.

16 Nisan'da Venedik'te bir konferansta; Kara Madde(DAMA) çalışanları, deneylerin 2. aşamasının 4 yıllık sonuçlarını duyurdu. DAMA bilim adamları, 2003'te yine bir karanlık madde gördüklerini iddia etti. Ancak bazı bilimadamları, sonucun istatistik de beklenmedik bir rastlantı, bir gariplik olduğuna inanıyordu. Şimdi ise kanıt daha güçlü.

ABD'de, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden parçacık fizikçi Francis Halzen, Roma Üniversitesi'nde, Karanlık Madde proje başkanı olan Rita Bernabei'nin bildirisini dinledikten sonra Newscientist'e konuştu:

"Biz, şimdi bu işaretin, istatistiksel bir şans olmadığına oldukça eminiz. Bunun ne anlama geldiği ise başka bir problem."

DAĞIN ETEĞİNDE: KARANLIK MADDE ARANIYOR

Astronomlar, galaksimizin, karanlık madde parçacıklarıyla dolu olduğuna inanıyor. Bu görünmez, kimliği saptanamamış madde, neredeyse evrenin % 90'nını oluşturuyor. Şimdiye dek, uzaydaki kara maddenin varlığı, sadece yıldız ve galaksiler üzerindeki çekim kuvveti ile saptanabilmişti.

DAMA(kara madde) deneyinde, direk Dünya'ya çarpan kara madde parçacıkları aranıyordu. Deney, İtalya'da bir dağın eteğinde yeraltı laboratuvarında yapıldı. Araştırma ekibi, sodyum iyodür dedektörüyle ışık flaşlarını araştırıyor. Flaşlar, genellikle çevre kayalardan radyoaktivite nedeniyle ortaya çıkmış tipik nötronlardan geliyormuş gibi görünüyor. Ancak, bazıları kara madde parçacıklarından gelebilir. Eğer öyleyse, bilim adamları, sinyallerdeki mevsimsel değişimi görmeyi umuyor. Çünkü, Dünya'nın hızı, galaksinin hareket yönüne bağlı olarak değişir.

Bu teoriye göre, Dünya, Haziranda galaksimizden Güneş'le aynı yönde hareket ediyorken daha fazla karanlık madde parçacığı isabet etmeliydi. Aralıkta da Güneş'le karşıt yönde hareket ediyorken daha az parçacık olacaktı.

AŞIRI KUŞKUCULUK

Sonuçlar, kara maddeyi arayan ancak hiçbir şey bulamayan diğer tüm deneyler gibi aşırı şüpheyle karşılandı.

Bu yüzden DAMA takımı, 250 kg dedektörle araştırmalarını yeniledi. Ve onlar şimdi yeni deneyle de, dedektörlerine çarpan parçacık sayısında yıllık değişim olduğunu gösterdiğini söylediler. Haziranda ortalamanın üstünde ufak bir artış ve Aralıkta da ona göre bir düşüş var.

Araştırma ekibi, sonucun son derece önemli olduğunu iddia ediyor. Onlar sadece rasgele bir değişim görüyor olmaları ihtimalinin, bir kaç milyar da birden daha az olduğunu söylüyor. Ayrıca sistematik etkilere bağlı sinyal değişimi olasılığını da hesapladıklarını sözlerine ekliyorlar..

Halzen ise, bazı bilinemeyecek sistematik etkilerin deneyi etkilemiş olabileceğini ileri sürüyor.
Kara madde deneyleri, Kriyojenik Karanlık Madde Araştırması üyesi, Brown Üniversitesi'nden Richard Gaitskell kuşkularını sürdürüyor. Çünkü hiçbir deney, kara maddeye dair bir işaret göstermedi.
Fakat Halzen de, Gaitskell de, yeni DAMA sonuçlarının, diğer sonuçları denemeye ve tekrarlamaya teşvik etmesi gerektiğini düşünüyor. Halzen şöyle diyor:

"Kara madde meselesi, onu görmezlikten gelemeyeceğimiz ve ona dikkatimizi vermeyi gerektirecek kadar önemlidir."

Güncelleme:19/06/2008
Kaynak: "Dark Matter May Have Been Found on Earth"
, newscientist, Çev. Şerife Bayraktar, 17/04/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat