yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Neandarteller"i Yeryüzünden: Yamyamlar mı Sildi?

Tarih boyunca, Yamyamlığı inceleyen bir araştırmaya dayanan teori; neandartallerin neslinin tükenmesinde, yamyamlığın da etkili olduğunu ileri sürüyor:

"Neandarteller, birbirlerini yedikleri için; deli-dana hastalığına benzer bir salgın hastalık yayılmış ve bu Avrasyalı insan topluluğunu güçten düşürüp nüfuslarını azaltmış olabilir."

Bir türün kendi kendini yemesinin sağlıksız bir beslenme olmasını bir tarafa bırakırsak; bu teorik model, 250.000 yıl önce ortaya çıkan ve 30.000 yıl önce yeryüzünden tamamen silinen neandartellere ne olduğu gizemini çözümleyebilecek. "Discovery News"e bilgi veren yazar Simon Underdown şöyle diyor:

"Neden büyük bir beyine sahip, zeki ve bizimle pek çok ortak özelliğe sahip olan neandarteller yok oldu? Neandartel neslinin yok olması hikayesi, insan evrimi açısından en merak edilen konulardan biridir."

Underdown; bu sorunun çözümü için; Oxford Antropoloji Departmanında öğretim görevlisi olan bir bilim adamı ile Papua Yeni Gine Fore'da  yaşayan ve yamyam ayinleri yapan bir kabile ile detaylı çalışmalar yaptı.

1999 yılında, Fransa'daki bir mağarada neandartellerin yamyamlık yaptığına dair kanları donduran kanıtlar elde edildi. Moulaguercy'deki kazı bölgesinde keşfedilen 100.000 ila 120.000 yaşında olduğu tahmin edilen en az 6 tane neandartal iskeletinin kemikleri, yine kendileri gibi neandartaller tarafından etlerinden ayrılmış, ilik ve beynin, kemiklerin içinden çıkarılması için, kemikleri çekiç taşı ve örsle parçalanmıştı..

Neandartellerin birbirlerini yemiş olmaları, kesinlik kazanmamasına rağmen, Fore'daki araştırma; o bölgede yaşayanların, organları ayırma alışkanlığı olduğunu ve insan etini çok değerli bir besin kaynağı olarak gördüklerini saptamıştır.

1900'lü yılların başlarında, Antropologlar Fore'da adına "Kuru" denen bir hastalığa dikkat çektiler. 1960 yılına gelindiğinde, "Kuru hastalığı", salgına dönüşerek; 1100 insanın ölümüne neden oldu. Daha sonraki araştırmalar, "Kuru salgını"nın, Fore'daki yamyamlık alışkanlığı ile ilgili olduğunu saptamıştır. Bu hastalık, Transmissible Spongiform Encephalopathy(TSE), hastalığının farklı bir formudur. Bu hastalık grubu, "deli dana" hastalığını da içerir. Underdown'a göre TSE hastalığı milyonlarca yıldır vardır.

Underdown'un "Tıbbî Hipotezler" gazetesinde yayınlanan yeni makalesine göre;TSE, beyin dokusunun süngere benzer bir görünüme sahip olmasına neden oluyor. Çünkü hastalığın ilerlemesi esnasında beyin dokusunda küçük delikler oluşuyor.

Hastalığın sonraki evrelerinde, şiddetli zihinsel özür, konuşma ve hareket kaybı meydana geliyor.
Underdown; "Kuru salgını"ndan elde ettiği bulgulara göre, bir model oluşturdu. Bu model; bir popülâsyonun boyutunun hastalık sayesinde nasıl büyük oranda azalabileceğini açıklıyor.

Örneğin, Underdown, 15000 bireyden oluşan teorik bir grup, 250 yıl sonra yok denecek kadar azalabiliyor. Underdown, o dönemde yaşanan öteki zorlukları da, "salgın modeli"ne ekleyerek; Neandarteller'in bu şekilde yeryüzünden silinmiş olduklarına inanıyor.

Underdown'a göre:
"TSE hastalığı ve neandartellerin neslinin tükenmesini sağlayan iklim değişikliği gibi öteki faktörler, popülasyonun sayısının azalmasını sağlamıştır."

Güncelleme: 10/06/2008
Kaynak: "Cannibalism May have Wiped Out Neanderthals"
, Discovery News, Çev. Erkam Bayrakçı, 27/2/2008.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat