yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Türkiye-Ortadoğu Kuraklığa Koşuyor: Dicle-Fırat İçin Savaş!

2013'e kadar önlem alınmazsa, Türkiye'nin yarısı su sıkıntısı çekecek. 11 kentte su açığı bulunurken, 34 il topun ağzında. Devlet Su İşleri'nin raporuna göre; susuzluk, 40 milyon kişiyi tehdit edecek.

Hükümet'in hazırladığı Su Eylem Planı, Türkiye'nin su kaynakları bakımından zengin; kullanılabilir su miktarı bakımından ise fakir bir ülke olduğunu gözler önüne serdi. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na sunulan 2008-2013 Su Eylem Planı'na göre, 11 il merkezinde hâlihazırda su açığı olduğu ve su teminine ihtiyaç duyulduğu, 34 ilde ise, yaklaşık olarak 2010 yılından itibaren su açığının ortaya çıkacağı, 40 ilde ise temin edilen su miktarının yaklaşık olarak 2023 yılına kadar yeterli olacağı belirtildi.

S.O.S VEREN İLLER

2008-2013 Eylem Planı'na göre; su konusunda S.O.S veren illerin başında, İstanbul, Ankara ve Aydın yer alıyor. Acil su ihtiyacı bulunan diğer iller ise; Şırnak, Sinop, Nevşehir, Erzurum, Çorum, Bursa, Mardin, Siirt şeklinde sıralanıyor. Bu illere acil olarak içme suyu temin edilmesi gerekiyor. Aksi halde, bu illerde yaşayan milyonlarca insanı zor günler bekliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, su kaynakları bakımından zengin, kullanılabilir su miktarı bakımından ise, fakir bir ülke olduğuna dikkat çekerek:

"Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile kuraklık baskısı, mevcut sıkıntıları daha da artırmaktadır. Kişi başına kullanılan su miktarında dünya ortalaması 7000 metreküp civarında iken, ülkemizde bu miktar 1730 metreküptür" uyarısında bulundu."

Doğal Hayatı Koruma Vakfı(WWF); ''Türkiye'nin gelecek 2050-2100 yıllarında, çok ciddi bir su kriziyle mücadele etmesinin, kaçınılmaz olduğunu'' bildirdi. Vakfın, internet sitesinde yer alan ''Yaşamın Özü: Su'' başlıklı araştırmada, tehlikeyi en aza indirmek için, su kaynaklarının çok dikkatli yönetilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için, kişi başına düşen yıllık su miktarının, en az 8000-10.000 metreküp arasında olması gerektiği belirtilen araştırmada; ''Kişi başına düşen yıllık 1430 metreküplük kullanılabilir su miktarıyla Türkiye, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değildir'' denildi.

Dr. HARDİNG: "TÜRKİYE VE ORTADOĞU KURAKLIĞA KOŞUYOR"

İngiltere Ekoloji ve Hidroloji Merkezi Başkanı Dr. Richard Harding de, Türkiye'nin, 40 yıl içinde önlem alınmazsa, su sıkıntısı yaşayacağı görüşünde. En tehlikeli bölge ise, Konya havzası. Harding şunları söylüyor:

"Dünya'daki su rezervleri eşit olarak dağılmamış. İspanya hariç Avrupa henüz tehlike sınırına ulaşmadı. Hindistan'ın bir bölümü ve Çin, su rezervlerinin tümünü kullandı. Tarım ve sulama, dünya su tüketiminin % 90'ını oluşturuyor. Bu nedenle tarımın, bölgesel su kaynaklarına göre yeniden yapılandırılması şart. İsteseler de istemeseler de, 30-40 yıl içinde böyle olacak. Çalışmalarımız; kurak bölgelerin daha da kuraklaşacağını, yağışlı bölgelerin daha fazla yağış alacağını gösteriyor. Türkiye ve Ortadoğu kuraklığa doğru ilerliyor. Akdeniz'de, 21. yüzyıl sonunda yağışlar % 30-40 oranında azalacak. Yerleşim alanları bile çölleşecek. Susuzluk, İç Anadolu'dan Ortadoğu'ya doğru vuracak. Fırat ve Dicle nehirleri, ekolojik değişimden büyük ölçüde etkilenecek. Irak, Suriye ve İran'ın su ihtiyacı artacak."

TÜRKİYE SU FAKİRİ BİR ÜLKE

Uluslarararası Su Enerjisi ile Su Kaynakları Birliği Başkanı ve Devlet Su İşleri eski Genel Müdürü Prof Dr. Doğan Altınbilek; Türkiye'nin su zengini olmadığını, nüfus artışıyla birlikte su sıkıntısı çeken ülkeler arasına girebileceğine dikkat çekerek:

"Türkiye, suyu gerektiği zamanda ve gerektiği yerde bulamayan ülkeler arasında. Yarı kurak bir bölgede yaşıyoruz. Nehirler, yazları yetersiz, mart ve nisan aylarında ise karların erimesiyle bol su bulunuyor. Bu su, depolanmadığı takdirde, yaz aylarında susuzluk sorunu yaşıyoruz. Türkiye'deki tüm suyun dörtte birinden fazlası, Dicle ve Fırat havzalarında yer alıyor. Ancak bu suyun, Batı Anadolu'ya herhangi bir yararı yok."

Dr. Peter Gleick

Dr. GLEİK: "SON SAVAŞ, FIRAT VE DİCLE SULARINDAN OLABİLİR "

Amerİka'dakİ Pasifik Enstitüsü Başkanı Dr. Peter Gleick; son yıllarda çokça dile getirilen "Su savaşları" konusunda ilginç açıklamalarda bulundu:

"Dünya'da şu an bir milyar kişi, temiz içme suyuna ulaşamıyor. 2.5 milyar kişi temizlik suyundan mahrum. Aynı suyu kullananların kaynak üzerinde hak iddia etmesinden ortaya çıkacak bölgesel çatışmalar, endişe verici. Ülkeler arasındaki sınırları oluşturan nehir sularının kullanımı ve birkaç ülke kateden nehirler üzerinde inşa edilen barajların, ülkeler arası diplomatik gerginliklere yol açması mümkün görünüyor. Ortadoğu'da; Fırat ve Dicle'nin ülke içinde ve ülkelerarası sorun yaratması mümkün. Son savaş, Fırat ve Dicle suları nedeniyle çıkabilir."

Yaklasan Saat, 06/06/2008ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat