yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İsrail'in Eski Eğitim Bakanı: "İsrail Irkçı Bir Devlet"

Shulamit Aloni
İsrail'in Eski Eğitim Bakanı: Shulamit Aloni

İsrail'in demokratik bir devlet olmadığını söyleyen İsrailli Eski Eğitim Bakanı Shulamit Aloni; İsrail hükümetinin, yaptığı icraatlarla, Apartheid'ı ve ırkçı rejimleri hatırlattığını belirtti.

İnsan hakları eylemcisi Aloni, yayınlanan "Kelepçeli Demokrasi" isimli kitabında; etnokratik bir devlete dönüşen İsrail'in, artık demokratik devlet vasfını yitirdiğini, hükümetin yaptığı icraatların, Apartheid'ı ve ırkçı rejimleri hatırlattığını ifade etti.

"İSRAİL: IRKÇI BİR DEVLET"

Eski bakana göre, 1992'de kabul edilen bağımsızlık belgesindeki "İsrail, her vatandaşın devletidir" şeklindeki tanımı, "Yahudi ve Demokratik" bir devlet olarak değiştirdi. "İnsan onuru ve hürriyeti" kanununun çıkarılmasından sonra, İsrail demokrasisi günden güne gerileyerek, resmen etnokratik bir devlete dönüştü.

Bakana göre, İsrail'de uzun bir süredir ırk ayrımına dayalı devlet sistemi(apartheid) ve barış aleyhtarı bir rejim iş başında. Bu rejimin işlediği birçok cinayet ve suç, bir bir ortaya çıkmaktadır. Yazara göre, Faşist İtalya'nın kurucusu Mussolin'i gibi; İsraillilerin, bazen kurban, bazen de güç, kutsiyet ve kahramanlıkla nasıl uyutulduklarına değinirken, şu konuya dikkat çekiyor:

"Kuruluş dönemiyle kıyasladığımızda, İsraillilerin nasıl hırslı, materyalist ve bozuk bir topluma dönüştüğünü görmek oldukça şaşırtıcı."

"İSRAİL: KENDİ ELÇİSİNİ VURDU"

Aloni, İsrail'in Londra büyükelçisi Shlomo Argov'a ateş edilmesinin amacı; 1982 Lübnan işgaline kılıf hazırlamaktı. Plan, Sina yarımadasını, Mısır'a iade ederek, imaj kaybına uğrayan Menahem Begin ve Ariel Sharon tarafından uygulamaya konuldu. Bu ikilinin diğer bir amacı da, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ)'nün ateşkes anlaşmasına rağmen, Filistin Direnişi'ni Lübnan'dan çıkarmaktı.

"İSHAK RABİN'İN ÖLÜMÜ: IRKÇI DALGA"

Yazar, 1995 yılında suikaste kurban giden eski başbakan İshak Rabin cinayeti, Nürnberg Yasaları'ndan daha beter kanun girişimlerine sahne olan, seksenli yıllardan itibaren güçlenmeye başlayan ırkçı dalganın bir eseri olduğunu söyledi. Alon, bu suikastın arkasında, Shabak'ın olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti. Rabin aleyhinde başlatılan provakatif faaliyetleri anımsatan yazara göre, yerleşimcilerle, sağ cenah barış istemedi. Bunlar, Arapların ve camilerin olmadığı bir İsrail hayal ediyorlar. Eski bakana göre, İsrail'in demokrasisi, tamamen bir göz boyamadan ibaret:

"İçimizde yaşayan ve ordumuza hizmet eden, aynı zamanda yarı kanımızdan olan Dürziler, Yahudilerle aynı hukuka mı sahip?" diye sordu.

"KEFER KASIM KATLİAMI UNUTULMAZ"

Yazar Aloni, İsraillilerin, 1956 yılındaki üçlü saldırı sırasında, giriştikleri cinayet ve işledikleri suçlarla ilgili şunları söylüyor:

"Bazı subayların, Gazze'de yağma ve talana başladıklarını duymuştum. Mısırlı esirlerin, nasıl öldürüldüklerine dair birçok hikaye dinledim. Bu esirlerin, atış taliminde canlı hedef olarak nasıl kullanıldığını duydum. Kefer Kasım Katliamı'nı unutmak mümkün mü?"

Güncelleme: 25/09/2008
timeturk
,
14/09/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat