yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Yvonna Ridley: "Emperyalizme Karşı En Büyük Tehdit, İslam'dır"

Esir alındığı Taliban yönetimince, serbest bırakıldıktan sonra İslam'ı seçen İngiliz gazeteci Yvonne Ridley'in ilk romanı; "Ticket to Paradise"(Cennete Bilet). Ridley'in, Amerika'da etkili muhalif yayınevlerinden "Dandelion Books" tarafından yayımlanan kitabı; hem macera, hem de aşk romanı. Bir insan hakları savunucusu olan Ridley,Ekim 2001'de Taliban tarafından serbest bırakıldı.Daha sonra İslam'ı inceleyerek; İslam'ı seçmiştir.

İngiliz Gazeteci: Yvonna Ridley

Ridley, El-Cezire Televizyonu'nun web sayfasının İngilizce versiyonunda; Amerikan askerlerinin, Iraklı kadın ve çocuklara kötü davrandığını gösteren fotoğraflara yer verdiği için editörlük görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Yvonna Ridley ile yapılan röportaj aşağıda verilmiştir:

Soru: Sizi Afganistan'a götüren neydi?

Cevap: İngiliz hükümeti, 3 bin gazeteciyi besliyor. Hükümetin beslediği gazetecilerdenseniz, bazı şeyleri görmezden gelmeniz gerekiyor. Bölgenin gerçeklerini, gün yüzüne çıkarmak için Afganistan'a gittiğimde; türlü türlü engellerle karşılaştım. 3 defa vize almak için uğraştım. Batı medyası beni dışladı. Ben de burka giyerek, kaçak olarak Afganistan'a girdim. Aslında kaçırılmadım, pasaportsuz ve vizesiz girdiğim için tutuklandım. Tutuklu kaldığım 10 gün içinde çok korkmuştum. Zira, Bush ve Blair'in kaşıkla beslediği medya, Taliban"en korkunç rejim" olarak ilan etmişlerdi.

Taliban askerlerine küfürler ediyor, yüzlerine tükürüyordum. Ben onlara kötü davranmama rağmen, onlar şefkat gösteriyorlardı. Daha sonra içlerinden biri gelerek, İslam'a davet etti. Kendisine, beni serbest bırakmaları halinde; Kur'an-ı Kerim'i okuyup araştıracağımı söyledim ve serbest bıraktılar. Ebu Gureyb'deki, Begram'daki, Guantanamo'daki yapılan işkenceleri, tecavüzleri duydukça halime şükrettim. Böylece, dünyanın en kötü rejimi tarafından kaçırılmama sevinmiş oldum. Amerikan askerleri tarafından kaçırılmamış olmama çok sevindim.

Soru: Küreselleşme eşiğindeki İslam dünyasının, genel durumunu nasıl buluyorsunuz?

Cevap: Emperyalist Batılılar, İslam ülkelerini sömürmenin peşinde. Afganistan'da, Irak'ta, Çeçenistan'da canlı örneklerini yaşıyoruz. İslami yaşam tarzı, Batılıları tehdit etmediği halde Batılılar, bugün dünyanın birçok bölgesine el atmış durumda. Emperyalizme karşı en büyük tehdit, İslamiyettir. Avrupalılar bu sebeple İslâm'ı hedef alıyorlar.

Soru: ABD'nin İslam dünyası üzerine ortaya attığı tezleri var: Ilımlı İslam, Radikal İslam… Bu tezleri nasıl değerlendirmeli?

Cevap: Radikal İslam, büyük ölçekte Amerikan uydurması, ancak gerçeklik payı var. Sonuçta, beni esir tutan insanlar da Amerika'nın "Radikal İslamcı" suçlamasına maruz kalıyorlar. Hıristiyanken savunduğum Filistin davasını, Müslüman olduktan sonra da söyleyince "Radikal İslamcı" suçlamalarına maruz kaldım. Bir tek İslamiyet vardır, o da İslamiyet'in kendisidir. Ilımlı İslam ise, Batının bize diretmelerinden kaynaklanıyor. Batı, "değiştirilmiş, bozuk bir İslam"ın mensubu olmamızı istiyor. Avrupalılar, İslam'ın, Beyaz Saray'a secde etmesi için elinden geleni yapıyor. Evet, İslamiyet'i yumuşatmak isteyen gruplar var ve bunlar da İslam'ın özünü değiştiriyorlar.

Soru: Avrupa genelinde artan İslamofobi'yi konuşacak olursak; 11 Eylül'ün İslamofobi'ye etkisi ne oldu?

Cevap: 11 Eylül, Avrupa'daki İslamofobi'yi artırdı. 11 Eylül, Batının İslam coğrafyasını dövmesi için sopa vazifesi gördü.

Soru: Müslüman olmadan önce kadın haklarını savunduğunuzu da biliyoruz…

Cevap: Daha önce feministtim. Feminist hareketlerin, devlet yönetiminden almak istediği hakları, İslam zaten veriyor. Avrupa'da kadının kalitesi, açılmışlığı ve alçalmışlığıyla ölçülüyor. İslam'da ise karakter seviyesine göre değerlendirildiğini gördüm. Kadının kalitesi, ancak düşünce yapısına göre ölçülebilir ve İslam kadının hakkını veriyor.

Soru: 23 Ağustos'ta Filistin'e çıkarma yapmıştınız… Nasıl bir Filistin'le karşılaştınız?

Cevap: Siyonistler, Filistin ekonomisini bitirdiler. Bütün ülkeler, kendi suları içinde 12 mile kadar açılabilirken, Filistinli balıkçılar, 3 milden fazla açıldıkları zaman kurşun yiyorlar. Gazze, Dünya'nın en büyük açık hava hapishanesi. 1,5 milyon insan, tutuklu vaziyette hayatlarını sürdürüyor. İsrail, soykırım metoduyla, Filistinlileri yok etme uğraşında.

Soru: İsrail'den bir tehdit gördünüz mü?

Cevap: İsrail, ırkçı bir devlet. Hareketimizin içinde gazeteciler olduğu için, olayın duyulacağı düşüncesiyle bizi vurmadılar.

Soru: Özgür Gazze Hareketi'ni kurdunuz…

Cevap: Özgür Gazze Hareketi'ni kurarak; 23 Ağustos'ta, Filistin'e gezide bulunduk. 1967'den bu yana oraya giden ilk gemi olduk. Filistin'in, unutulmaması gerektiğini belirten tarihi bir olaya imza attık. 17 ülkeden çok sayıda insan, özgür bir Filistin için Gazze'ye akın ettik. Arap ülkelerinin yıllardır koyamadığı tavrı, sivil bir hareket olarak biz koyduk. 22 Eylülde, ikinci kez giderek daha kapsamlı çalışmalarda bulunacağız. Arap liderler, Amerika'nın önünde göbek attılar. Lübnan'ı bomba yatağı haline getirdiler. Filistin'in işgaline razı olup, Bağdat'ı kendi haline terk ettiler. Türkiye bölgede anahtar ülke konumunda.

Güncelleme: 18/09/2008
vakithaber
,
Fahrettin Dede, 12/09/2008

 


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat