yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Gustav Kasırgası" Dehşeti: Katrina Korkusuyla Arttı

Meksika Körfezi kıyılarını vurması beklenen kasırga nedeniyle, büyük panik yaşanıyor. 2005'te Katrina Kasırgası'nda yüzlerce can veren New Orleans, neredeyse boşaldı. Belediye Başkanı Ray Nagin kasırgayı, "fırtınaların anası" diye nitelendirdi.

"Gustav", "canavar"da denen "5. kategori"ye çıkarsa, rüzgarın hızı saatte 250 km'yi aşacak.

"KATRİNA" KORKUSU: "GUSTAV"I DEHŞETE DÖNÜŞTÜRÜYOR

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Gustav Kasırgası nedeniyle, Meksika Körfezi kıyıları için uyarı yayınladı. ABD'nin doğu kıyılarını vurması beklenen "Gustav"ın, "yüzyılın en büyük kasırgası" olabileceği endişesiyle, başta New Orleans olmak üzere, bölgeden büyük kaçış başladı. Belediye Başkanı Ray Nagin'in "zorunlu tahliye" emri üzerine, yüzbinlerce kişi yollara döküldü. Nagin:

"Bu bir oyun değil. Herkes kenti terk etsin. Kentte kalmak ile hayatınızın en büyük hatalarından birini yaparsınız. Kalanlara acil yardım hizmeti verilmeyecek" dedi. 2005'te kentin % 80'ini sular altında bırakıp yaklaşık 1600 can alan Katrina Kasırgası'nın kötü hatırasını hala taşıyan New Orleans'lılar, şimdiden otomobil, otobüs ve diğer vasıtalarla yollarda kuyruk oluşturdu.

Fırtınanın olası hedeflerinden Louisiana'nın Valisi Bobby Jindal ise, saatte 700 kişiyi şehirden çıkarabilecek kapasiteye sahip olduklarını bildirdi. Lousiana Eyaleti, 1500 Ulusal Muhafız'ı düzenin sağlanması amacıyla devreye soktu. Memphis ve çevresinde de bin kişi tahliye edildi. Meksika Körfezi'nde faaliyet gösteren petrol şirketleri de, bölgedeki platformlarda ya da sondaj kuyularında çalışan görevlileri tahliye etti.

ŞU ANA KADAR: 80 ÖLÜ

ABD federal acil yardım-yönetim kuruluşu FEMA yetkilileri, Katrina deneyiminden sonra "Gustav" için çok daha hazırlıklı olduklarını ifade ederken, İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff'un yanı sıra, Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı John McCain ve Başkan Yardımcısı adayı Sarah Palin de, bölgeyi ziyaret etti.

Küba'yı 5. kategori düzeyinde vuran ve hızı saatte 240 kilometreyi bulan fırtınalar estiren "Gustav kasırgası", afet öncesi tedbirler nedeniyle bu ülkede can kaybına yol açmadı. Sivil savunma operasyonlarına başkanlık eden Albay Miguel Angel, Küba'da kasırga nedeniyle çok sayıda yaralı olduğunu, ayrıca 86 bin evin yıkıldığını ya da hasar meydana geldiğini söyledi. Küba'da, yolların yıkılan ağaçlarla kapandığı, elektriklerin kesildiği, toplu ulaşımın kasırgadan etkilendiği belirtildi. Kasırga etkili olmadan önce ülkede 300 bin kişi tahliye edildi.

"Gustav kasırgası", Küba'dan önce etkili olduğu Haiti, Dominik Cumhuriyeti ve Jamaika'da 86 kişinin ölümüne neden olmuştu. Küba'yı geçtikten sonra yavaşlayan ve 3. kategoriye inen Gustav'ın, bugün öğleden sonra doğu Teksas ile batı Mississippi arasındaki bölgeyi vurması bekleniyor. Mississippi Nehri'nin özellikle batı yakasının, koruyucu setlerin güçsüzlüğü nedeniyle su baskınlarına yeterince dayanıklı olmadığı ifade edildi.

"Gustav kasırgası", ABD Başkanı Bush'u da telaşlandırdı. Önlemleri görmek üzere Teksas'a gitmeye karar veren Bush, dün acil müdahale kurumu FEMA'nın Washington'daki merkezinde, yetkililerden bilgi aldı:

"Tehlikeli bir durumla karşı karşıyayız. Bölgede yaşayanlar, tahliye önerilerine mutlaka uymalı" dedi.

Bu arada Minnesota'nın St. Paul kentinde bugün başlayacak Cumhuriyetçi Parti Kongresi'nin kasırgadan etkilenebileceği belirtiliyor. Ünlü yönetmen Michael Moore da Gustav'ın, Cumhuriyetçilere uyarı olduğunu söyledi.

Muson Yağmurlarında Ölü Sayısı: 1700

Hindistan'ın Bihar eyaletinde, yoğun muson yağmurları dolayısıyla, yaşamını yitirenlerin sayısı 70'i buldu. Eyalette, 3.5 milyon insanın hayatı seller nedeniyle felç oldu. 16 vilayette 1600 köy haritadan silindi. Komşu Uttar Pradeş eyaletinde 785 kişi muson sezonunda hayatını kaybetti.

Sellerin, Kosi Nehri'nin taşmasına neden olduğu, taşan suların da yüzyıllardır kuru bir nehir yatağını doldurduğu kaydedildi. Nehirde 50 kişinin bulunduğu askeri bir bot alabora oldu. 20 kişi öldü. Teknedeki 8 kişinin yüzerek kurtulduğu, 32 kişinin ise askerler tarafından kurtarıldığı öğrenildi. Bölgede salgın hastalıkların baş göstermesinden endişe ediliyor.

Bihar'da evsiz kalan 1.1 milyon kişiden 250 bininin 150 acil yardım kampında barındırıldığı duyuruldu. Bölgede "ulusal felaket" ilan eden Başbakan Manmohan Singh, afetzedeler için 234 milyon dolarlık bir yardım paketi hazırlandığını açıkladı.

Tacikistan'da: Şiddetli Deprem

Tacikistan'da şiddetli bir deprem meydana geldi. Depremde can kaybı ya da hasar olup olmadığına ilişkin henüz bilgi alınamadı. Acil durum yetkilileri, 6 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Afganistan sınırında, başkent Duşanbe'nin yaklaşık 120 kilometre güneydoğusu olduğunu bildirdiler.

Duşanbe'de hafif sarsıntılar hissedildiği haber verildi. Bu arada, ABD Jeolojik Araştırmalar kurumu depremin büyüklüğünü 5.4 olarak duyurdu. Çin'de de Geçen hafta 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Resmi haber ajansı Xinhua, bazı evlerin yıkıldığı, yaklaşık 1200 kişinin tahliye edildiği depremde, can kaybı olmadığını duyurmuştu.

yaklasansaat, 01/09/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat