yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Prens Charles: "GDO'lu Tarım Ekolojik Felaket!"

Prens Charles
Prens Charles

Prens Charles, tarımda genetik modifikasyonun, yasal hale gelmesinin, Dünya'yı, tüm zamanların "en büyük çevresel felaket"ine sürüklediğine dair uyardı.

GDO'lu ürünlerin tehlikesi üzerine, sözünü sakınmadan konuşan Prens Charles; isim vermeden "dev holdingleri", tüm insanlıkla ve doğa ile ilgili; çok yanlış bir şekilde ilerleyen devasa bir deneyi yönetmekle suçladı.

Caithness'daki bir Windsor ailesi ikametgahı olan Mey Şato'sunda, "Telegraph" gazetesine verdiği bir röportajda Prens, endüstriyel tarıma karşı tepkisini tekrarladı. Prens Charles, oldukça heyecanlı bir üslupla, şirketlerin GDO'lu ürünler ekmesi nedeniyle; tüm Dünya'daki küçük çiftçilerin topraklarından; şehir varoşlarına taşınmaya zorlanacağı, öngörüsünde bulunarak şunları söyledi:

"Dünya çapındaki milyonlarca küçük çiftçinin, topraklarından sürülüp; dayanılmaz, kontrol edilemez, alçaltıcı ve çarpık kentleşmiş ve kelimelerle ifade edilemez bir rezaletin içine çekilmeleriyle, son bulan bir manzara ile karşılaşacağız. Üzerinde konuşmamız gereken şey, gıda güvenliğidir, gıda üretimi değildir. Eğer insanlar, bunun genetik mühendisliğinin ard arda gelen parlak çalışmalarından biri olduğunu ve işe yarayacağını düşünüyorlarsa; beni bu işte yok sayın. Çünkü bu durumun, 'tüm zamanların en büyük çevresel felaketi'ne neden olacağı kesindir."

Prens, kanıt olarak, gıda üretimini artırmak için GDO'lu ürünler kullanan ülkelerdeki çevre sorunlarını gösterdi. Melez tohum ve hububat kullanımından dolayı, Punjab'daki yer altı suları ve sulama sistemlerine olan talep patlaması sonucunun hemen görülebildiğini belirtti. Prens, sözlerine şöyle devam etti:

"Batı Avustralya'ya bir bakın, muazzam bir tuzlanma problemi var. Ben orada bulundum ve modern tarıma karşı aşırı bir eğilime tanık oldum."

Prens Charles
, ilk kez 1998 yılında; "genetik modifikasyon, insanlığı, Tanrı'ya; sadece Tanrı'ya ait bir yetki alanına götürmektedir" şeklinde konuştu. Prens, muhtemelen son açıklamaları nedeniyle, 2000 yılından beri GDO'lu ürünlerle ilgili 54 davayı olumlu karşılayan Britanya hükümetiyle karşı karşıya gelecek. Prens'in, başı son olarak, Doğu Yorkshire'da bir alanda, küf hastalığına dirençli bir patatesi test etmek isteyen kimya devi BASF ile belaya girmişti.

Yine de Avrupa, GDO'ların yayılmasına dünyanın geri kalanından daha çok direnç gösteriyor. Örneğin, Birleşik Krallık'ta ticaret amacıyla hiçbir GDO'lu ürün yetiştirilmiyor. Bu arada, Dünya çapında, GDO'lu ürün ekilen alan 10 yılda 70 kat artarak 114 milyon hektara yükseldi.
Bir GDO endüstri grubu, tarafından Şubat ayında yayınlanan bir rapora göre; bu oranın 2015 yılında ikiye katlanacağı tahmin ediliyor.

Greenpeace örgütü, GDO'lu ürünlerin yayılmasının, bir "felaket" olduğuna ve bu ürünlerin canlı çeşitliliğine ve kendi sağlığımıza ciddi bir tehdit sergilediğine inanıyor.

Güncelleme: 02/10/2008
Kaynak:
Robert Booth, "Charles Warns GM Farming will End in Ecological Disaster", The Guardian, Çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 13/08/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat