yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Piskopos Rahibenin: İslam'ı Seçmesinin Yankıları Sürüyor

Ann Homes Redding

Hem Müslüman hem de Hıristiyan olduğunu söyleyen, yerel piskopos rahibe Ann Holmes Redding, bir yıllığına rahibe olarak hizmet veremeyecek. Bu yıl sürecinde Redding'in, Hıristiyan inancına uygun davranışlar sergilemesi bekleniyor. Psikopos Kilisleri liderlerine yazdığı e-mailde Geralyn Wolf:

"Onun görevi rahibeliktir. Gördüğüm kadarıyla, hem Hıristiyanlık hem de İslam'la ilgili olan itirafları, özünde çelişmektedir", dedi.

Redding'e 20 yıl önce rahibelik, Rhode Island piskoposluğu tarafından verilmişti ve bu bölgenin onun üzerinde otoritesi bulunmaktadır. Wolf, Reddding'in, bir yıl süreyle, piskopos ya da rahibe yardımcılığı gibi herhangi bir görevde bulunamayacağını ifade etti. Wolf'la görüşen Reddding:

"Çok üzgünüm fakat ben her zaman şunu söyledim ki; piskoposluğumun kullarına göre hareket etmeliyim" dedi.

Redding, konuşmalarının dostça olduğunu ve görüşmelerinin yıl boyunca devam etmesi gerektiğini söyledi. Redding, toplantı sırasında piskopos yakasını çıkardığını ve Wolf'un talebiyle bir yıllığına kendinde tutmayı kabul ettiğini söyledi. Yıl sonunda, tekrar bu konuyla ilgili buluşacaklar. Redding:

"Bir seçeneğimin de, gönüllü olarak piskoposluktan ayrılmak olduğunu anlıyorum. Ancak şu durumda bunu yapmayı istemiyorum. Bu noktaya gelirse, kilise beni kendisi ayırmalı, ben bunu gönüllü olarak yapmayacağım" dedi. Fakat bu konuda kesin konuşmuyor:

"Tanrı bana bu yıl yol gösterecektir."

Warner:

"Bir süre beklemeli ve Ann'in öğretmenliğe devam etmesi için bir fırsat vermeliyiz. Piskopos Kilisesi, Hıristiyanlık inancı ve İslam arasındaki ilişkisini gözlemlemek için beklemelidir" dedi.

Redding, Jesuit-run Seattle Üniversitesi'nde yarım zamanlı ziyaretçi asistan olarak öğretmenliğe başlamıştı. Ancak bundan sonra, önümüzdeki yıl boyunca öğretmenlik yapması veya Piskopos kilisesinde çalışması mümkün olmayacak.

Seattle St. Mark Piskopos Kilisesi'nde inanç formasyonu direktörü olan Redding, 23 yıldır rahibe. Temmuz ayında, Müslümanlar'a yaptığı bir sunumdan sonra, derinden etkilenerek bu inanca girdiği ve Müslüman olduğunu açıkladı. Açıklamaları bir çok kişiyi şaşkına çevirdi, bazıları, bu ruhsal yolculuğunu ve İslam ile Hıristiyanlık arasında geniş bir zemin bulma çabalarını destekledi. Fakat diğerleri, eleştirel olarak, aynı zamanda hem Müslüman hem de Hıristiyan olunamayacağını söylediler.

Diğerleri ise Redding'in söylediklerinin, Piskopos Kilisesi'nin, Kutsal Kitap'tan, gelenek ve doktrinden derinden bir sapma gösterdiği görüşündeler. Dünya genelindeki Anglikan Topluluğu'nun, Amerika'daki kolu olan Piskopos Kilisesi, zaten kendi arasında homoseksüellik ya da kadınlara papazlık hakkı verme gibi konularda derin anlaşmazlığa düşmüş durumda.

Redding, kilisenin bu zamanda en son ihtiyacı olan şeyin bu tip bir doktrin anlaşmazlığı olduğunu söylüyor. Daha uygun bir zamanda olmasını tercih ederdim, ancak şunu biliyorum ki Tanrı'nın isteğini ve Tanrı'nın zamanlamasını yerine getiriyorum, diyor. Redding, iki inanç arasındaki farklılıkları uzlaştırmaya ihtiyaç duymadığını ancak temel düzeyde, uyumlu olduklarını söylüyor. Vaftiz veya papazlık yeminlerini bozmadığına inanıyor. Ve

"İslam'a girdiğimden beri, kendi tahminime göre, daha iyi bir öğretmen, daha iyi bir vaiz ve daha iyi bir Hıristiyanım" diyor.

Güncelleme: 27/10/2008
Kaynak:
Janet I. Tu, "Priest Drawn to İslam Loses Her Collar For Year", seattletimes.nwsource, Çev. Ayhan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 06/06/2007.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat