yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 ABD İstihbarat Raporu: "Beyin Geleceğin Savaş Alanı"

Yeni bir rapor, beynin, geleceğin savaşlarında bir muharebe alanı olacağını öngörüyor. Beyin kontrolüyle, uzaktan kumanda ve farmokolojik mayınlar da, bu savaşın içinde yer alacaklar.

ABD istihbarat memurlarının anlattığına göre, gelecek savaş yöntemlerinde ve ulusal güvenlikte, sinirbilimdeki hızlı gelişmelerin çarpıcı bir etkisi olabilir. Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre; önde gelen bilim adamlarından, gelecek 20 yılda beynin daha iyi anlaşılabilmesi adına, yeni ilaçlar ve teknoloji geliştirmek için incelemeler yapmaları istendi.

Onlar, bir takım işlemlerin büyük etkiye sahip olabileceği çeşitli bölgeler buldular. Bu işlemler arasında; davranış-değiştirici ilaçları, kişinin ruhsal durumunu yorumlayabilen tarayıcıları, görme ve işitme gibi duyuların algı gücünü yükseltebilen aygıtları sayabiliriz. Raporda şöyle yazıyor:

"Gelecekte ki bu savaşta, mermilerin yerini, farmokolojik mayınlar alabilir. Bu mayınlar, sorguya alınan askerlerin, tarayıcı veya diğer elektronik aygıtlarla, yalan söyleme yetisini bozarken, ya da beyin aktivitesinden şüphelerini saptamaları sırasında, onları etkisiz hale getiren ilaçları salıverirler." Raporda şunlar da bildiriliyor:

"İşkence kavramı da, bu piyasanın ürettikleri sayesinde değişecektir. Günün birinde tutuklulardan bilgi alabilmek için, herhangi bir kalıcı yan etkisi bulunmayan yeni bir tekniğin geliştirilmesi mümkündür."

Örneğin; tDCS diye isimlendirilen ve  beyindeki nöronlar ateşlendiği sırada müdahalede bulunmak için elektrik titreşimleri yollayan bir teknik sayesinde; kişinin yalan söyleme yeteneğinin aksadığı gözlemlendi.

Beynin çalışmasını daha iyi anlayabilmek için, beyinle direk bağlantılı yeni aygıtlara yol açılması bekleniyor. Böylece operatörler, hem beyinleriyle mürettebatsız uçan uzakdan kumandalı uçakları yönetir gibi makineyi kontrol edebilirler veya duyularının algı kapasitesini yükseltebilirler.

Rapor komitesine başkanlık eden Kit Green, şöyle diyor:

"Deneyler, bu cihazların avantajlı olduğunu gösteriyor. Böylece, insan operatörler, keşif ve arama fotoğrafları gibi şeyler için daha donanımlı hale gelebilecektir."

Rapor, ABD ve diğer batı ülkelerini, sinirbilimde çok daha ileriye gitmeleri konusunda uyarıyor. Bunun sebebini de, diğer ülkelerin bilişim kapasitelerini sürekli arttırmaları olarak gösteriyor. Ayrıca raporda, gizli servislerin, uluslararsı gelişmeleri izlemedikleri takdirde, ileriki yıllarda önemli hatta feci istihbarat kayıplarını göze almaları gerektiği de belirtiliyor. Green, "Guardian"a yaptığı konuşmasında şöyle diyor:

"Merkezi istihbarat grubunda, bilimin değerini ve bilim olmadan süprizleri öngörmenin imkansız olduğunu anlayan, gerçekten çok az kişi var. Bu, ışıkla dolmaya gereksinimi olan bir karadeliktir. Biz, arada bir mesafe varken düşünceleri okuyamayacağız. Ancak bu durum, korku ve endişe durumlarındaki büyük değişimleri saptayamayız anlamına gelmiyor. Bunu saptadıktan sonra yapacağımız şey ise; kişilerin keyfini neyin kaçırdığını anlamak için, onlarla konuşmak olacaktır."

Güncelleme: 29/10/2008
Kaynak:
Ian Sample, "Brain Will Be Battlefield of Future, Warns US İntelligence Report", guardian.co.uk, Çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 13/08/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat