yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Fisk: ABD ve Irak Yönetimi'nin Kirli Yüzünü Yazdı

Irak Cehennemi'nin iki mimarı: Maliki ve Bush

"Independent" gazetesinin deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, "demokratik Irak hükümeti"nin, kimlikleri bile bilinmeyen yüzlerce insanı, cezaevlerinde gizlice idam ettiğini yazdı. Ünlü gazeteci, "Irak ölüm hücresinin sırları" başlıklı makalesinde; savaşın karanlık, anlatılmamış hikayeleri olduğunu yazdı. Bunların hala ortaya çıkartılmadığını belirterek, başbakan Nuri El Maliki'nin yönetimi altındaki yüksek güvenlikli cezaevlerinde, insanların gizlice idam edildiğini ortaya koydu.

İŞKENCE GİBİ İDAM

Bağdat yakınındaki Şii semti Kazimiye'deki yüksek güvenlikli cezaevinde; yapılan bir idama tanık olan bir eski yetkilinin aktarımlarına dayandırdığı yazısında Fisk, şöyle yazdı:

"Britanyalı bir eski yetkili de bana geçen hafta şöyle dedi:

'Tavanında, boydan boya tahta konulmuş hücreler var. Bu tahtanın üzerinden bir ip geçirilmiş ve ipin altına da, kurbanın elleri bağlı olarak çıkması için bir sehpa konulmuş. Ben bu hücrelerden birini ziyaret ettikten kısa süre sonra, birini getirdiler. Adamı sehpanın üzerine çıkardılar, ipi boynundan geçirdiler ve ittiler. Ama adam yere düştü. İp, adamın ayakta durabileceği kadar uzundu. Bunun üzerine ipi kısaltıp adamı tekrar sehpanın üzerine çıkarttılar ve tekrar ittiler. Yine işe yaramadı. Bunun üzerine zemini kazmaya başladılar ki; böylece adam yeterince aşağı düşsün ve boynu kırılabilsin. Yerin altındaki kiremitleri ve çimentoyu kazdılar. Ama yine bir işe yaramadı. Sehpadan ittikleri zaman, adam yine ayakta durabiliyordu. Bunun üzerine onu hücrenin bir köşesine götürüp, kafasından vurarak öldürdüler.'"

ABD ORDUSU'NUN YETERSİZLİĞİ: SUÇ!

Genellikle Irak cezaevlerinde tutuklu ve mahkumların isimlerinin kaydının tutulmadığına işaret eden Fisk, Amerikalıların elinde bulunan ve işkenceleriyle ün kazanan Ebu Garib cezaevinde de, mahkumların kimliklerinin bilinmediğini ifade etti.

Fisk makalesinde, Ebu Garib'e gelip özel bir mahkumu sorgulamak isteyen İngiliz-Amerikan Araştırma Grubu'ndan bir Batılı yetkilinin, şu sözlerine yer verdi:

"40 dakika sonra elleri ve ayakları kelepçeli olan mahkumu bulup önümüzdeki sandalyeye oturttular. Büyük bir sakalı vardı. Nerede eğitim aldığını sorduk. Adam sürekli Musul diyordu. Doktora yaptığını ve Sorbonne'da eğitim gördüğünü biliyoruz. Saddam'ın füze projesi hakkında bilgi vermeni istiyoruz dedik. Ama kendime bu adam, füzeler hakkında bir şey bilmiyor diyordum. Sonunda anladık ki adam, dört ay önce, yol kenarında nedenini bilmediği bir şekilde Amerikalılarca gözaltına alınmış. Amerikalılara, 'yanlış adam' dedik ve adamı götürüp 20-30 dakika sonra bir başkasını getirdiler. Nerede okula gittiğini sorduk ve bize okula hiç gitmediğini söyledi. Yine yanlış adam!

"TAM BİR KARA MİZAH"

"Bütün bunlar, tam kara mizah örneğiydi. ABD ordusunun yetersizliği, hayret verici bir suç halini almıştı. En sonunda, doğru adam getirildi. Adam, Iraklı bilim adamlarının, nükleer füzeler hakkında hiçbir bilgisi olmadığını, bunun Saddam'ın rüyasından ibaret olduğunu anlattı. Evinde, fizik ve füzelerle ilgili kitaplar bulunduğu için cezaevine getirilen adamın, bir füze bilim adamı olduğu bile bilinmiyordu."

Güncelleme: 09/10/2008
Kaynak:
Robert Fisk, "Secrets of Iraq's Death Chamber", independent.co.uk, taraf, 07/10/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat