yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Chossudovsky(*): İktidar-Muhalefet, "ABD Engizisyonu"nun Arkasında

Michel Chossudovsky

Engizisyonun meşruiyeti sorgulanmamaktadır. "Teröre karşı küresel savaş" sadece sağlık ve eğitim değil, hemen hemen kamu harcamalarındaki her bir kategorinin hesabına dev gibi bir savunma bütçesini meşrulaştırmaktadır.

11 Eylülün altında yatan yalanlar biliniyor ve belgelendi. Amerikan halkının kötüye karşı bu haçlı seferini kabulü, herhangi mantıki bir anlayışa veya gerçeklerin analizine dayanmamaktadır.

ABD'NİN AMACI: STRATEJİK KAYNAKLARI KONTROL

Amerikan engizisyonu, "teröristlere" karşı bir uluslararası kampanyanın parçası olarak askeri müdahalesini meşrulaştırmak ve Amerikan nüfuz alanını genişletmeye matuf olarak kullanılmaktadır. Onun, basın haberlerinde hiçbir zaman bahsedilmeyen, nihai gayesi stratejik kaynaklar üzerinde kontrol sağlama ve toprak fethidir.

GWOT dogması, Washington'un yeni muhafazakar think tank kuruluşlarınca ileri sürülmekte ve şekillendirilmektedir. Bu, askeri-istihbarat yapılanması tarafından yürütülmektedir ve başkanlık konuşmalarıyla basın toplantılarında ortaya çıkmaktadır.İşte George W. Bush'un,konuşması:

BUSH: "BİZLER DÜNYAYI KÖTÜLÜKTEN KURTARACAĞIZ"

"Bizler, bu dünyada kötü insanların olduğu hususunda uyarıldık. Bizler, oldukça yalın bir şekilde uyarıldık…Ve bizler müteyakkız olacağız. Sizin hükümetiniz müteyakkızdır. Valiler ve belediye başkanları kötü halklar, halen orada pusuda diye gözünü dört açmaktadırlar. Dün söylediğim gibi, elalem Amerika'ya karşı savaş ilan etti ve onlar çok büyük bir hata yaptılar… Hükümetimin (yönetimim) yapması gereken bir işi var ve bizler onu yapacağız. Bizler, dünyayı kötülük ehlinden kurtaracağız."(CNN, 16 Eylül 2001)

Geniş Orta Batı Merkez Asya bölgesindeki ABD güdümlü savaş, geniş petrol ve doğal gaz rezervleri üzerinde kontrol elde etmekten ibarettir. Anglo-Amerikan petrol devleri, aynı zamanda bölge dışında petrol ve gaz boru hatları güzergahları üzerinde kontrol sağlamaya çabalamaktadır.

İSLAM'I DÜŞMAN GÖSTERME: PETROL KAYNAKLARINI ELE GEÇİRME STRATEJİSİ

Müslüman ülkeler, toplam petrol rezervlerinin % 66'ısını elinde tutmaktadırlar. Bunun aksine Amerika, sadece toplam petrol rezervlerinin % 2'sine sahiptir. Irak, Amerikadan beş kez daha fazla petrole sahiptir.

Şeytanlaştırma dünya petrol rezervlerinin %60'ını elinde bulunduran bir düşmana uygulanmaktadır. "Şer Ekseni", "Haydut Devletler", "Yenik Milletler", "İslami Teröristler": şeytanlaştırma ve iftira "Amerikan Engizisyonu"nun idelojik daklarıdır. Bunlar, petrol için savaşın başlatılmasında bir savaş nedeni olarak hizmet görmektedirler.

Petrol için Savaş, petrole sahip olanların şeytanlaştırılmasına ihtiyaç duymaktadır. Düşman, askeri eylemlerin sivillerin kitlesel olarak öldürülmeleri de dahil meşrulaştırılması yönünde bir bakışla uğursuz olarak tavsif edilmektedir.

CUMHURİYETÇİLER VE DEMOKRATLAR: "ABD ENGİZİSYONU"NUN ARKASINDA

"Amerikan engizisyonu"nun "terörizme karşı küresel savaş" meşruiyetinden şüphe duyan herhangi bir kişi, sapkın bir komplo teorisyeni veya teröristlerin bir suç ortağıdır.

"Amerikan Engizisyonu", iki tarafı da tutan bir uzlaşmanın parçasıdır. Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, "Amerikan Engizisyonu"nu desteklemektedirler.  

"Usame bin Ladini Kovalamak", her iki siyasi partinin seçim platformunun bir parçasıdır. Aslında bu, seçim kampanyalarının merkezi bir unsurudur. İşte Barack Obama'nın, konuşması:

"Ben (Barack Obama), 11 Eylülde bize gerçekte saldıran teröristler karşı savaşı bitirmek için daha fazla asker ve daha fazla kaynak lehinde konuştum. Şunu açığa kavuşturdum: eğer onlar görüş menzilimizde iseler bizler Usame bin Ladin ve onun yardımcılarını yok etmeliyiz." (" National Democratic Convention",Ağustos 2008) 

John McCain'in sözleri:

"Son yıllarda bizler el Kaide’ye ciddi bir şamar indirdik. Fakar onlar yenilmediler ve onlar eğer yapabilirlerse bizi tekrar vuracaklardır." ("Republican National Convention", 2008 Eylül)

Orada bir "dış düşman" mevcuttur. Vatan saldırı altındadır. İslami teröristler "hayat tarzımızı tehdit etmektedirler". Usame ve yardımcılarına karşı öncelikle "kendimizi korumalıyız".

PAPA IX GREGORY "ENGİZİSYON"DA: İNSANLARI DİRİ DİRİ YAKTI

1232 yılında Papa IX Gregory, "engizisyon" olarak isimlendirilen özel dini mahkemeler sistemi tesis etti. Dominik Keşişleri sapmışları bulmak ve soruşturmak için yollandı:

"Delalet, sapkınlar yok edilmediği müddetçe yok edilemez ve… onların savunucuları yok edilmelidir. Ve bu iki şekilde olur… onlar gerçek Katolik imanına döndürülmelidirler veya yakılmalıdırlar." (Henry Charles Lea, "Orta Çağ Engizisyon Tarihi", s. 535, 1887)

Sözünden tövbe etmeyen; yani sapkınlığı terk etmeyen kişiler, canlı canlı yakıldı.

Ebu Gureyb'deki "ABD engizisyonu"

ENGİZİSYONCU DÜZENE: MEŞRUİYET SAĞLANMAKTADIR

Bugünün Vatanseverlik Anlaşması, askeri mahkemeler, CIA gözaltı kampları, Ebu Gureyb ve diğerleri gelişmiş bir engizisyon sisteminin parçalarıdır. Terörist şüpheliler, kimseyle görüştürülmüyor. İşkenceye uğruyorlar, askeri mahkemelerce sorgulanıp hüküm giyiyorlar. Onların fikrini değiştirme hakkı yok.

Nihai amaç; kamuoyunu, düşmanın gerçek olduğuna ve ABD Yönetimi'nin, kendi vatandaşlarının hayatını koruduğuna ikna etmektir.

11 Eylülün altında yatan yalanlar, başlıca savaş karşıtı hareketler, tarafından kabul edilmektedir.   

ABD Dış Politikası kınanmaktadır; lakin "Terörizme karşı Küresel Savaş" tasdik edilmektedir. ABD Yönetimi'ne karşı çıktıklarını iddia edenler tarafından, GWOT-TKKS'un bu onayı, ABD Dış Politikasının gerçek uygulamasının altında yatmakta olan "engizisyoncu düzen"e bir meşruiyet sağlamaktadır.

Öte yandan, 11 Eylül söylemiyle ilgili ciddi şüpheleri olanlar ise sapkınlar ve inançsızlar olarak damgalanmaktadırlar.

(*) Michel Chossudovsky Kanadalı bir iktisatçıdır. Kendisi, Ottowa Üniversitesi'nde İktisat Profesörüdür. Michel Chossudovsky globalresearch.ca adlı siteyi yürüten Küreselleşme Üzerine Araştırma Merkezi editörüdür.

Güncelleme: 07/10/2008
Ömer Saitoğlu, timeturk, 06/10/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat