yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Pasif İçicilerin Kanser Riski Büyük!

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji, Kanser Epidemiyolojisi Bilim Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik; Dünya'da her yıl 5 milyon kişinin tütünle ilgili hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdiğini belirterek:

"Çevresel tütün dumanına maruz kalma, sigara içmeyenlerde akciğer kanserini % 30-40 artırıyor. Dünya'daki 1.5 milyar çocuğun yarısı, pasif içiciliğe maruz kalıyor. Türkiye'de de bu oranın % 80'lerde olduğu tahmin ediliyor. Sigara, evlerin balkonlarında, mutfaklarında, halka açık mekanlarda ve özel taşıtlarda da içildiği sürece pasif içiciler risk altındadır" dedi.

Çelik, 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"la, kapalı mekanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasını desteklediklerini, kanunun kapsamının 2009 Temmuz ayından itibaren genişletilerek lokanta, kahvehane, kafeterya ve barlarda yasaklanmasıyla da sigara ile mücadelede önemli bir yol alınacağını bildirdi.

"HER YIL 160 BİN ÇOCUK KANSERE YAKALANIYOR"

Çelik, pasif içicilikten korunmak için hiçbir havalandırma yönteminin yeterli olmadığına, tütün dumanının, kısa süreli havalandırmayla odadan çıkmadığına, eşyalara, duvarlara, giysilere ve tene işlediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Pasif içicilik, özellikle çocuklarda astım, zatürre, kulak iltihabı gibi hastalıkların görülme oranını artırmaktadır. Dünya'da her yıl 160 bin çocuk kansere yakalanmaktadır ve bunların 90 bini, yaşamını yitirmektedir. Bu çocukların çoğu, sigara bağımlısı değil, pasif içicilerdir. Akciğer kanserlerinin % 90'ı tütünle bağlantılı. Her yıl 40 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor. Herkese sesleniyoruz. Tütün mamulleri kullanmayın. Çocuklarınızı, bebeklerinizi ve gençleri pasif içicilikten koruyunuz."

Türkiye'de sigaraya başlama yaşının 11'e düştüğünü, gençlerin ve çocukların % 30'unun sigara içtiğini, % 80-90'ının ise, özellikle evlerinde sigara dumanına maruz kaldığını dile getiren Çelik, çevresel tütün dumanının, ciddi bir kanserojen olduğunu vurguladı.

Çelik, çevresel tütün dumanının, ana akım ve yan akım olmak üzere ikiye ayrıldığını belirterek:

"Ana akım, sigara içicisinin soluduğu duman, yan akım ise sigaranın yanan ucundan çıkan dumandır. Bir sigaradan ortama saçılan dumanın büyük çoğunluğu yan akımdan oluşmaktadır. Bazı kanser yapıcı maddelerin miktarı da, yan akım dumanında ana akıma göre 10-200 kat daha fazladır. Çevresel tütün dumanına maruz kalma, sigara içmeyenlerde akciğer kanserini % 30-40 arttırmaktadır" diye konuştu.

Sigaraya maruz kalan genç kadınlarda, meme kanseri riskinin de arttığına dikkati çeken Çelik:

"Menopoz öncesi kadınlarda, meme kanserine yakalanma riski 2,6 kat daha fazladır. Az ama devamlı sigara dumanına maruz kalan kadınlarda, 50 yaşına kadar meme kanseri olma olasılığı, % 60'lara ulaşmaktadır" dedi.

"EVDE SİGARA KULLANIMI ARTTI"

Çelik, kapalı mekanlarda tütün mamullerinin yasaklanmasıyla, kullanıcıların ev ortamında sigara içmeye yönelme riski taşıdığını belirterek:

"Sigara bağımlıları, dış ortamdaki baskıya karşı gelemeyip, evde yakınlarına bu baskıyı kurarak, yanlarında sigara içmeye yönelebilirler. Ebeveynleri böyle davranmamaları noktasında uyarıyoruz. Eşlerinizin ve çocuklarınızın sağlığıyla oynamayın. Dışarıda sadık kaldığınız yasaklara evinizde ve arabanızda da uyun" uyarısında bulundu.

Yasakların ardından bağımlıların büyük bir kısmının, gün içerisinde daha az sigara içtiğini, eve döndükten sonra ya da özel aracına bindiğinde, sigara tüketimine yöneldiğini gözlemlediklerini ifade eden Çelik, şunları söyledi:

"Yasaktan sonra, bağımlıların çoğunluğu, iş saatlerinde eskisine göre daha az sigara içmeye başladı. Bu çok önemli bir başarıdır. Ancak, eve döndüklerinde gün içerisinde ihtiyaç duydukları nikotini alabilmek için, daha fazla sigara içiyorlar. Soğuk havanın da etkisiyle, ev ya da özel araçları içinde sigara içerken, ailenin diğer bireylerine de daha fazla zarar veriyorlar. Tiryakilerin, en sevdikleri kişilere, ölümcül olabilecek bir zarar verdiklerinin farkında olmaları ve dışarıda uydukları yasağı, eve de taşımalarına özen göstermeleri gerekiyor. Bu hem yakınlarına zarar vermelerini engelleyecek, hem de sigarayı bırakmalarına yardımcı olacaktır."

Güncelleme: 24/12/2008
cnnturk
, 23/12/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat