yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Hamilelikte Yenen Abur Cubur: Bebeklerin Sağlığını Riske Atıyor!

Yeni yayınlanan bir araştırmaya göre; hamileliklerinde abur cubur ile beslenen anneler, çocuklarının sağlığına uzun vadede ciddi zarar veriyorlar.

Masraflarını Wellcome Trust'in karşıladığı bu çalışma, fareler üzerinde yürütüldü. Ancak bilim adamları, bebeklerin, rahimde yüksek dozda yağ, şeker ve tuza maruz kalan sıçan yavruları kadar zarara uğradığına inanmak için her türlü sebebin var olduğunu açıkladılar.

Geçen sene Royal Veterinary College'den aynı grup, abur cuburla beslenen farelerin; abur cubur tercih eden aşırı kilolu yavrulara sahip olduğunu gösteren bir çalışma yayınladılar. "Journal of Physiology"de yayınlanan yeni çalışma; kötü etkilerin kalıcı olduğunu ortaya çıkardı. Hatta yavru sıçanlar, aburcubur yiyeceklerden uzak tutulup,normal bir beslenmeye geçtikleri zaman bile, normalden daha şişman  ve de şeker ve kalp hastalıklarına daha meyilli bir şekilde  büyüyorlar. Raporun yazarlarından bir olan Dr.Stephanie Bayol'a göre:

"Öyle görünüyor ki annelerin, hamilelikte ve emzirdiği dönemlerdeki beslenme şekli, çocuğun uzun vadede sağlığı açısından çok önemli. Biz her zaman şunu söylüyoruz 'ne yersen osun'. Şimdi artık şunu da söyleyebiliriz  'Annen ne yemişse osun'. Bu durum obezite ve sağlık sorunun çaresiz olduğu anlamına gelmez. Önemli olan kendimize dikkat etmemiz ve sağlıklı bir yaşam sürmemizdir. Ancak bu araştırmaya göre, annelerin hamileyken sorumluluk duyarak beslenmeleri gerekmektedir."

Dr. Bayol ve meslektaşı Prof. Dr. Neil Stickland, dişi farelerden bir grubu hamilelik ve emzirme döneminde; pasta, kek, çikolata, cipsi ve şekerleme gibi işlenmiş gıdalarla beslerken, kontrol grubuna ise sağlıklı yiyecekler verildi.

Abur cuburla beslenen yavru farelerin, kolesterol ve trigliserid seviyelerinin her ikisi de yükseldi ve kanlarında  bir çeşit yağ bulundu. Bunların ikisi de (kolesterol ve trigliserid) kalp hastalıkları riskini artırır. Ayrıca bu sıçanların  ensülin ve glikoz seviyesi daha yüksektir ki; bu da Tip2 diyabet (şişmanlıkla bağlantılı) olma riski artırır.

Fareler erişkin olduklarında, anneleri, abur cuburla beslenen grup kontrol grubundan daha şişmandı. En çok endişe uyandıranı ise, fazla yağların böbreğin etrafında birikmesiydi. Böbreği saran bu yağlar, ensülin direnci ve Tip2 diyabet gelişmesine neden olmaktadır.

Araştırmacılar, bir cinsiyet farkı olduğunu bulduklarında şaşırmışlardı. Çünkü anneleri, abur cuburla beslenen erkeklerin ensülin seviyeleri daha yüksekti ve glikoz seviyeleri ise normaldi, öyle ki bu durum daha büyük bir diyabet tehlikesini de beraberinde getiriyordu. Dişilerin ise, glikoz seviyeleri daha yüksekti ve daha şişmanlardı.

Bazı insan epidemiyolojik araştırmaları, grubun çalışmalarını destekleyici bulgular ortaya çıkardı. Bu çalışma ile fazla kilolu kadınların  muhtemelen fazla kilolu çocuklara sahip olduğu gösterildi.

Wellcome Trust'da patoloji, immünoloji ve toplum sağlığı başkanı Dr. Pat Goodwin şunları söylüyor:

"Bu çalışma, bir kişinin aşırı şişman olmasına ve ilişkili başka sağlık sorunları gelişmesine neden olan, çok sayıda farklı risk faktörünün varlığı fikrini desteklemektedir. Hamilelik, birçok anne için zor bir dönem olabilir. Ancak annelerin, yedikleri şeylerin, çocuklarını nasıl etkileyeceğinin farkında olmaları önemlidir."

Güncelleme: 23/12/2008
Kaynak:
Sarah Boseley, "Diet: Women Warned that Junk Food in Pregnancy May Hit Child's Health", The Guardian, Çev. Kevser Bayrakçı, yaklasansaat.com, 01/02/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat