yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Peter Melchett: "GM'yi Savunanlara İnanma!"

Peter Melchett, hayvanları severken.

Genetik modifikasyonlar(değişiklik), çoğu kez bilim düşmanı, tutkulu ve mantıksız doğaperestler tarafından yanlış nitelendirilmiştir. Bir yanda, kompleks problemlere, basit ve yüksek teknoloji ile çözüm getirmeyi isteyen kimseler varken; diğer yanda, Genetik modifikasyonun karşısında, ekolojik gerçekler ve bilimsel kanıtlar dikiliyor. Özellikle son savaştan sonra, suni azotlu gübreler ve spreylerin yaygın şekilde kullanımı ile birlikte; tarımın yanlış yönde ilerlediğine dair karşı konulamaz kanıtlar var.

BESİNLERİMİZ: VİTAMİN DEĞERİNİ KAYBETTİ

İngiltere'de eski ormanlıklarımızın, çiçekli çayırlarımızın, çitlerimizin ve yaban hayatımızın; % 95'e kadar varan kısmını kaybettik. Ayrıca, çiftliklerin büyük oranda kaybolduğunu ve çiftçilerin işsiz kaldığını gördük. Tarım, artık daha fazla petrole bağımlı. Besinlerimiz, vitamin değerlerini, tat ve çeşitliliğini kaybederken, beslenme rejimimiz daha da sağlıksız hale geldi.

Endüstriyel tarımda, çevre ve insan maliyetini inkar etmenin zorlaştığı şu sıralarda, genetik mühendisliği, adeta yeni bir mucize ve umut kapısı oldu. 20 yıl önce genetik mühendisliği, asla donmayacak meyve ve sebzeler, gübreye veya spreylere ihtiyaç duymayacak mahsuller, içine vitamin ve ilaç yerleştirilmiş besinler gibi inanılmaz şeyler için vaatlerde bulunuyordu. Yani, bütün yiyeceklerin kısa süre içinde genetiği değiştirilmiş olacaktı. Genetikçiler, balıktaki, domuzdaki bir geni alarak, bir bakteri geni ilave ederek ve küçük bir virüs parçası ekleyerek, istediğimiz herhangi bir şeyi planlayıp yapabileceklerdi.

GM GIDASI: NEDEN TEST EDİLMESİN?

Genetik modifikasyon(GM) şirketleri tarafından vurulan en büyük darbe ve onların en büyük bilimsel hilesi, hiçbir GM gıdasının, besin güvenliği açısından test edilmek zorunda olmadığı garantisini vermek oldu. Amerika'da, GM'yi savunanlar, "besin denkliği" fikrini ortaya attılar. Bunun anlamı şudur:

Şayet bir GM ürünü, genetiği değiştirilmemiş eşine benziyorsa ve onun gibi yetişmiş, büyümüşse, o zaman, GM'li ve GM'siz aynı şeydir. İnsanların, bu ürünü yemeden önce, besin güvenliği testine tabi tutulmasına gerek yoktur. GM mısırına; virüs, antibiyotik dirençlilik genleri ve ayrıca mısırın her bir yaprağında, kökünde ve gövdesinde, böcek öldürücü (proteini) ifade eden bir gen ilave edilebilir. Ancak, Amerikan Hükümeti'ne göre o, mısır gibi görünmektedir ve onun gibi yetişmiştir. Yani GM mısırını yemek güvenlidir.

GM ÜRÜNLERİ: BELİRSİZ, RİSKLİ VE TEHLİKELİDİR

GM ürünlerinin, bilimsel olarak belirsiz, riskli ve tehlikeli olduğunun kanıtları, gittikçe artmaktadır. Ancak şimdi, gıda fiyatlarının yükselmesi nedeniyle, GM endüstrisi, dünyanın besin ihtiyacını karşılamak için, GM'li besinlere önemli derecede gereksinim olacağını iddia ediyor. Bugün üretilen   veya ileride üretilmesi tasarlanan tüm GM'li mahsullerin yetişmesi, petrol kaynaklı suni gübreye bağlıdır. Ayrıca bu organizmalar, yaşamlarını böcek öldürücüler olmadan sürdüremezler.

2006'da, Amerikan Tarım Bakanlığı Pro-GM bölümü, şimdilik mevcut GM ürünlerinin üretim potansiyelini artırmayacağını belirtti. Ayrıca 2004 Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO), "GM ürünlerinin mahsullerdeki verimi azaltacağını" kabul edilen bir rapora dikkat çekti. 400'den fazla uluslar arası bilim adamının çalışmasıyla oluşturulan ve geçenlerde yayınlanmış olan; "UN IAASTD Raporu'nda, iklim değişikliği ve nüfus baskısı altında gerçekleşen küresel gıda üretiminin geleceği hakkında; GM ürünlerinin talebe cevap veremeyeceği sonucu bildirilmiştir.

Daha önceki bir FAO konferansına ait IAASTD raporuna göre, petrol fiyatlarının arttığı bir çağda, organik tarım dünyayı beslemede, gerçek bir potansiyele sahiptir. Ayrıca organik sistemler, güneş enerjisi kullanır ve toprakta azotu tespit etmek için, petrol ve gaz yerine yonca kullanır. Böylece sera gazlarının da kullanımına gerek kalmaz. Bu yaklaşımın önemi, WTO (Dünya Ticaret örgütü) ve Birleşmiş Milletler için, teknik danışmanlık yapan International Trade Centre (Uluslararası Ticaret Merkezi) tarafından da doğrulandı.

Yüzleşmemiz gereken yeni problem şudur: petrol ve gazın, daha pahalı, üstelik de az olduğu ve 2050'ye kadar sera gazlarının, % 80 miktarında geri çekilmesi gereken bir dünyayı, nasıl besleyeceğiz?

Cevabın GM olduğunu kimse söyleyemez.  

Güncelleme: 04/12/2008
Kaynak: Peter Melchett, "Don't Believe the GM Apologists", independent.co.uk, Çev. Faruk Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 21/08/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat