yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Cola: Kemik Kırılmalarına Sebep Oluyor

Erciyes Üniversitesi, Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, içerisinde kafein bulunan colanın, sodyum açısından da zengin olduğunu belirtti. Sofraların vazgeçilmez meşrubatlarından colanın, içerisinde bulunan kafein ve aşırı miktarda sodyum nedeniyle, kemik kırılmalarına sebep olduğu saptandı.

Prof. Dr. Neriman İnanç, yaptığı açıklamada, sağlıklı bir yaşamın, güvenli besinlerle sürdürülebileceğini söyledi. Güvenli besinin, öncelikle besleyici değerini kaybetmemiş olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İnanç, şunları kaydetti:

''İçerisinde kafein bulunan cola, sodyum açısından da zengindir. Bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyum, kemik kırılmalarına neden olur. Bir taraftan, süt içirelim, kemikleri koruyalım derken; cola tüketimine göz yummak, doğru değil. Yasaklansın demeyi istiyorum. Yasaklar, da doğru yere götürmüyor. Mümkün olduğu kadar tüketilmemesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmede, colaya yer yok. Hele hele sporcuların kemikleri çok daha önemli. Kemiklerinizin kırılmasına razıysanız, cola içebilirsiniz.''

Karbonhidrat ve proteinlerin, aynı anda tüketilmesinin zararlı olmadığını söyleyen İnanç, doğal besinlerin içerisinde protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin birlikte bulunduğunu belirtti.

İnanç, bunların boşuna bir arada yaratılmadığını ifade ederek:

''Bunları böyle almak lazım. Karbonhidrat ve proteini bir arada kullanmamak doğru değil. Çünkü, sütte de ette de protein var. Yanında yediğimizi ekmekte de karbonhidrat var. Bu bilimsel olarak doğru değil'' dedi.

Prof. Dr. Neriman İnanç, besinlerin hem fiziksel hem kimyasal hem de mikrobiyolojik açıdan temiz ve bozulmamış olması gerektiğini kaydetti. Prof. Dr. İnanç, besinlerin virüsleri, bakterileri ve zararlı mikroorganizmaları taşıyabildiğini belirterek:

''Bunlar, bazen vücudumuzun bazı bölgelerine yerleşerek felç, menenjit gibi hastalıklara neden olabiliyor. Elimde, ülkemizdeki bu hastalıklarla ilgili veri yok. Ancak ABD'de her yıl 76 milyon insan bu bakterilerden hastalanıyor. 5 bin insan ise ölüyor'' diye konuştu.

Besinlerin, cam parçası, metal, kıymık, saç gibi bazı fiziki maddelerle de kirlenebildiğine dikkati çeken İnanç, şunları kaydetti:

''Besinleri sakladığımız kaplar, çözülme sonucu oluşan bazı metaller, tarım ilaçları, iyi durulanmayan bazı kaplardan geçen deterjanlar, ambalajlarda kullanılan renkli plastikler, kimyasal olarak besinlerin kirlenmesine neden oluyor. Belki de en önemlisi, besinin bileşiminde doğal olarak bulunan zehirli maddelerdir. Örneğin, yeşillenmiş patateste bulunan solanim maddesinin, toksik, zararlı etkisi var. Besinlerin uygun koşullarda saklanamaması veya hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması sonucu oluşan virüsler, küfler de, biyolojik kirlenmeye neden oluyor. Bu kirlenmelerden arınmış besinleri almak zorundayız. Aynı zamanda, bunu elde edebilecek ekonomik güce sahip olmalı ve bu alımın sürekliliğini sağlamalıyız.''

İnanç, bir şeker hastasının, kullanacağı besindeki şeker oranını bilmesinin, sağlık için gerekli olduğunu belirterek, bunun için de etiketlemenin yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi.

Bir ürünün güvenliği ile kalitesinin farklı şeyler olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. İnanç, güvenlikten taviz vermenin mümkün olmadığını, ancak kalitenin tüketicinin tercihine göre değişebileceğini kaydetti.

Güncelleme: 20/12/2008
AA,
(timeturk), 18/12/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat