yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Wickramasinghe: "Mars'ta Yaşam Vardır"

Uluslararası alanda önde gelen astrobiyolog Chandra Wickramasinghe; Mars'ta yaşam olduğuna dair açık deliller olduğunu, ancak Amerikalı yetkililerin, politik sebeplerden ötürü, bunu açıklamaktan çekindiklerini söyledi. Wickramasinghe:

"Daha önce Mars'tan gelen bir meteoritin içinde bulunan organik maddeler, Mars'taki  sıvı suyun keşfi ve ayrıca Mars atmosferinde metanın bulunması; Kızıl Gezegen'de şu anda da bir yaşamın varlığına işaret ediyor" dedi.

"MARS'TA: GEÇMİŞTE DE BUGÜN DE YAŞAM VARDIR"

Galler'deki Cardiff Üniversitesi Astronomi ve Uygulamalı Matematik profesörü olan Wickramasinghe:

"Ben fosilleşmiş yaşamdan değil, günümüzdeki yaşamdan söz ediyorum" diye vurguluyor.

Wickramasinghe'in arkadaşı ve Nobel ödüllü Cambridge'li bilim adamı Hoyle, aynı zamanda Hintli astrofizikçi Jayant Narlikar'ın doktora danışmanı. Hoyle'la, meslektaşı William Alfred Fowler, Hint kökenli bilim insanı Subrahmanyan Chandrasekhar ile birlikte, 1946'da Hoyle tarafından belirlenmiş çekirdek sentezi üzerine yaptıkları çalışmalarıyla, 1983'de Nobel ödülü kazanmışlardır. Wickrmasinghe röportajında:

"Amerikalı bilim adamlarının, 31 Temmuzda açıkladığı, Mars'ın kuzey kutup bölgelerindeki yüzeyin altındaki donmuş suyun keşfi, önceki gelişmelerle birleştirildiğinde; Mars'ta yaşamın varlığına inanmama sebep olmaktadır" diyor ve şöyle devam ediyor:

"NASA: CANLI ORGANİK YAŞAMI BULDU"

"NASA, 1976 gibi oldukça erken bir tarihte bile, iki insansız uzay aracı Viking 1 ve Viking  2'yi  Mars'a  indirdiğinde, yapılan deneylerle, gezegende canlı mikrobik yaşamın varlığını kesin bir şekilde göstermiştir. Yapılan bu deneylerin birinde, Mars toprağından alınan örneğin üzerine, besin değeri  yüksek et suyu dökülmüş ve toprak örneği çok kuvvetli bir şekilde karbondioksit çıkararak köpürmüştür. Bu pozitif bulguya dayanarak; yaşam olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Ancak NASA'lı bilim adamları, inilen bölge çevresinde yaşayan organizma artığı organik madde araştırıyorken, yaptıkları deneyler olumsuz ve şüpheli sonuçlar ortaya koymuştur. Böylece NASA,  ihtiyatlı davranarak, organik anlamda yaşam belirlenmediği sonucuna varmıştır."

"Ancak 32 yıl sonra, bu projede araştırma ekibinin lideri olarak çalışmalarını sürdüren arkadaşım Gil Levin, 1976'da Mars'ta gerçekten yaşam olduğunun tespit edildiğini savunmuştur. Wickramasinghe, Jayawardhana'ya, 1976'daki deneylerdeki ölü organizmalar ve çürümüş bakteriyel ürünlerin analizinin yeterince hassas olmadığını söylemiştir."

"MARS'TAKİ GERÇEĞİ AÇIKLAMAMAK: BİLİMİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ"

Cardiff Üniversitesi astrobiyoloğu Wickramasinghe, Mars'ta yaşam olduğunun duyurulmasındaki gecikmenin; bilimi küçük düşürdüğünü ve bu işin içinde politik ve sosyolojik bir takım hassasiyetler olduğunu düşündüğünü söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

"Her şeyden önce, zaten yaşam tespit edilmişse, bundan sonra araştırmaya devam etmek için, çok büyük miktarda para harcamaya gerek yoktur. İkinci olarak, bu günlerde on milyarlarca dolar harcayarak, Mars toprağı örneklerinin dünyaya getirilmesiyle ilgili birçok bilimsel görüş ortaya atılmaktadır. Bu görüşlerden biri de, şayet Mars'ta yaşayan mikro organizmalar varsa, biyolojik bir tehlikeye neden olabileceğinden, bunu dünyaya getirmememiz gerektiğini söyleyen bir lobiye aittir.

Güncelleme: 01/12/2008
Kaynak:
"Scientist Claims Mars has 'Contemporary' Life", Indo-Asian News Service, Çev.Reyhan Güldoğan, yaklasansaat.com, 10/08/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat