yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnsanoğlunun Yerleşik Hayatı: Göbeklitepe'de mi Başladı?

Alman arkeolog Klaus Schmidt, insanoğlunun 11 bin 500 yıl önce ilk tarımı Şanlıurfa Göbekli Tepe'de yaptığını, ilk tapınağın da burada bulunduğunu açıkladı.

1994 yılından beri Şanlıurfa'daki Göbeklitepe'de kazılar yapan Alman arkeolog Klaus Schmidt, 14 yıllık çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Bölgedeki kazı çalışmalarının her yıl Eylül ayında başladığını ve yaklaşık 10 hafta sürdüğünü anımsatan Doç. Dr. Klaus Schmidt şunları belirtti:

"Göbeklitepe'deki kazılarda elde ettiğimiz bulgularla, dünyanın bilinen en eski tapınma merkezlerinden birinin, bu bölgede olduğunu ortaya çıkarmıştık. Ancak, son kazı çalışmalarıyla tapınma merkezinin dünyanın en büyük tapınma merkezi olduğunu tespit ettik. Yaptığımız araştırmalarda, 7'da yaşamış insanların; yabani sığır, akrep, tilki, yılan, aslan, yaban eşeği, yaban ördeği ve yabani bitki kabartmalarını incelediğimizde hayvanlarını evcilleştiremedikleri sonucuna ulaştık. Ayrıca, dikili taşların (Stel) üzerindeki resimler ve kabartmalar, o dönemde yaşamış olan insanların sanatları hakkında bizlere fikir veriyor." diye konuştu.

11 bin 500 yıl öncesine ait kalıntılar, buranın yerleşik hayata geçişin ilk merkezi olduğunu gösteriyor. Tarihte ilk tarım faaliyeti de burada başladı.

GÖBEKLİTEPE: YERLEŞİK HAYATA GEÇİŞ

Burada çalışmalar yürüten Alman ve Türk arkeologlara göre Göbeklitepe, tarihte yaşanan ilk ve en büyük sosyal devrimin kanıtı. Burası göçebe yaşayan avcı toplumların ilk kez yerleşik hayata geçip, tarım yapmaya başladıkları yer. DNA testleri de Göbeklitepe'nin, hemen yakınlarında Nevali Cori bölgesinde, ilk kez MÖ 9000 yılına ait buğdat tohumlarının kanıtlarını buldu. Bu gelişmeler sonrasında, dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi, Göbeklitepe'yi incelemek üzere Şanlıurfa'ya bir ekip gönderdi. Buranın, insanların yerleşik hayata geçişi, hayvanları evcilleştirmesi, tarım ve dini ayinler konusunda, tarih kitaplarını değiştirebilecek bilgileri gün yüzüne çıkarması bekleniyor.

"EN YÜKSEK MEDENİYET GÖBEKLİTEPE'DE OLUŞTU"

Dünyaca ünlü haber dergisi "Der Spiegel"de, 11 bin yıl geriye uzanan cennetin izlerinin, arkeologlar tarafından Türkiye'nin doğusunda bulunduğunu yazdı. Dergi, İngiliz yazar David Rohl'ün bestseller kitabı "Efsane"yi kaynak göstererek, cennetten kovulan Adem ile Havva'nın da burada yaşadığını öne sürmüştü. Haberde Adem ile Havva'nın cennetten atılmasından sonra burada toprağı işlemeye başladığı ve ilk tarımın da burada yapıldığı iddia edildi. Max Planck Enstitüsü'nün, Köln'de bitkiler üzerine yaptığı araştırmada 68 yeni buğday çeşidini kıyasladığı ve tüm tahılların kökeninin ise Karacadağ eteklerinde bugün de halen yetişen yabani buğday bitkisi olduğunun ortaya çıktığı vurgulandı. İngiliz yazar David Rohl'ün tezine göre; bundan 11 bin yıl önce taş devrinde insanlar Türkiye, Suriye, Irak ve İran sınır bölgesinde avcılıkla yaşıyordu. Daha sonra insanlar burada yerleşmeye, toprağı işlemeye başladı. Bununla birlikte medeniyet de başladı. En yüksek medeniyet burada oluştu.

Güncelleme: 14/12/2008
vikipedi


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat