yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 



Prof. Dr. Mehmet Öz'ün: Sağlık İçin Önerileri

Suyu, mucize olarak tanımlayan Prof. Dr. Mehmet Öz'ün, Sağlıklı Yaşam için önerileri:

SU

Son yapılan bir araştırmaya göre, günde 5 bardağın üzerinde su içenlerde, kalp krizi geçirme oranı, yarı yarıya azalıyor. Her gün, en az 8 bardak su için. Özellikle yaz aylarında, su içmeyi ihmal etmeyin.

Su, kalp ve damar sağlığının en büyük dostlarından biridir. Ne kadar sağlıklı beslenseniz de, spor yapsanız da, su içmezseniz, asla sağlıklı olamazsınız. Su, sizi şişmanlatan ve doğal hormon sistemlerinizi bozan gereksiz şekerlerin, vücuda girmesini önlediği gibi, kabızlığı da engeller. Ancak, fazla tüketilen su da, bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.  

Sabahları uyandığınızda, aç karnına, mutlaka bir büyük bardak su için. Sabahları ılık olarak tüketilen suyun; sinir, sindirim ve bağışıklık sistemleri açısından çok faydaları vardır. Masanızın üzerinde, sürekli olarak su bulundurun.

AYRAN

Ayran, yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin başında gelir. İçeriğindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle, kanserin başlangıcını önler. Tümör hücrelerinin, gelişimini geriletir. Kalsiyum, potasyum içermesi nedeniyle, özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapar. A, D, B2, B6, B12 vitaminleri ile protein deposu olma özelliğini taşır. Yoğurt bakterilerini taşıyan ayran, ayrıca kolesterolü azaltmasının yanı sıra, toksik maddelerin etkisizleştirilmesini de sağlar.

TERLEMEYE KARŞI: AYRAN

Yaz aylarında, aşırı sıcaklar nedeniyle kaybedilen sıvının, yine mutlaka sıvı tüketimiyle geri kazanılması gerekir. Bu sıvının, sodyum ile klorür iyonları açısından zengin olması, büyük önem taşır.

AYRANA: KARABİBER KATIN!

Ayranın içine karabiber ekleyin. Karabiber; mide ve pankreasın salgısını artırır. Sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini düşürür. Bağırsaklarda gaz oluşmasını önler. Kan yapımına destek olur. İştah açar. Enerji verir. Sakinleştirici bir etki yapar. Dışardan masaj yapmak suretiyle, ağrılı kaslara fayda sağlar.

FINDIK

Fındık, yüksek kolesterol riskini azaltıyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sağlıyor. Kalp krizi riskini, yaklaşık %30 oranında düşürüyor. E vitamini kaynağı olarak biliniyor. Kaslar ile üreme sistemini koruyor. Kanser riskini azaltıyor. Saç, deri ve tırnakları koruyor. Erkeklerde cinsel gücü artırmasıyla biliniyor.

ENGİNAR

Enginar, kandaki üre ve kolesterolü düşürüyor. İdrar söktürüyor. Kandaki şeker miktarını ayarlıyor. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önlüyor. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı oluyor. Enginarın içinde bulunan silymarin maddesi, hücrelerin hasar görmesini engeller. Ayrıca bu madde, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda da etkilidir.  

TAZE FASULYE

Taze fasulye, bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Vücudun kuvvetlenmesini sağlar. Pankreas bezinin, gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. Şeker hastalığını önleyip, kandaki şeker miktarını düşürür. İdrar tutukluğunu giderir. Karaciğer yetersizliğini tedavi eder. Kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntılarını giderir.

ŞEFTALİ

Şeftali, kalp rahatsızlıklarını ve kanseri önler. Bol miktarda C vitamini, potasyum, A vitamini ve folik asit içerir. Sindirim sistemini çalıştırıp, hazmı kolaylaştırıyor. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlıyor. Cinsel isteği artırıyor. Şeftalinin, sabahları aç karnına yenilmesini öneriyorum.

NAR

Nar, kolesterolü, şekeri dengeliyor, ishali kesiyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, başta prostat ile cilt kanserini, enfeksiyon ile alerjileri önlüyor ve yaraları iyileştiriyor.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çayın içeriğinde bulunan "polifenol", vücuttaki serbest radikalleri çalıştırarak, damarlardaki trafiği arttırır ve hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. Günlük içilecek 500 ml yeşil çayın, kalp ve damar hastalıkları%26 oranında azaltıldığı, yeni bir çalışmada belirlendi. Tabii ki yeşil çayın dozajı arttırıldıkça, korunma oranı da artar. Hem erkekler hem de kadınlara koruma oluştursa da; son çalışmanın ışığında bu korumanın, kadınlar için daha fazla olduğu belirtiliyor.

BALIK

Haftada bir akşam balık yiyin. Balık, kalp hastalığını ve felci önlüyor. Kemikleri koruyor. Astım tehlikesini azaltıyor. Prostat kanserini önlüyor. Kırışıkları gideriyor. Mutluluk ve enerji veriyor. Alzheimer riskini azaltıyor. Kangren olma riskini yarıya indiriyor. Migrene iyi geliyor. İltihabi hastalıkları önlüyor. Zeytinyağı ve balıkyağı, damarlarınızı temizlemek ve iyi huylu kolesterolü yükseltmek için birebirdir. Günlük ihtiyacınız olan kalorinin %25'ini yağlar oluşturur. Somon, morina gibi beyaz etli balıklar, Omega 3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

ŞİŞMANLIK

Kalp sağlığınız için bel inceltici sporlar yapın. Bel çevrenizin genişliği, boy ölçünüzün yarısını geçmesin. Sağlıklı olmak isteyen herkese, 10 bin adım atmasını öneriyorum. Kilo verirken dikkatinizi, genel kilodan ziyade, bel çevresi ölçünüze kaydırmalısınız.

EN TEHLİKELİ YAĞLANMA: KARIN ÇEVRESİNDE!

Organlarınıza baskı uygulama konumu nedeniyle göbeğiniz, taşıdığınız en tehlikeli yağdır. Karın bölgesi şişmanlığı, hızlı yaşlanmanın simgesi kabul ediliyor. Yaşlanmayı hızlandıran en önemli şey, göbekteki yağlar. Bel çevresi büyük olan insanlarda, omentum yağ perdesi büyümeye başlar, böbreklere baskı yapar, tansiyonu yükseltir, karaciğeri zehirler, yüksek kolesterol oluşturur, insülini bloke ederek, şeker hastalığını ortaya çıkarır. Safra taşları yapar, bu taşlar da safra yolunu kapatır, safra inemez, bağırsaklarda tehlikeli durumlar yaratır.

ASPİRİN

Erkekler 45, kadınlarda 55 yaşından itibaren kalp rahatsızlarından korunmak için; her gün bir tane "Aspirin" alabilirsiniz. Asitli içeriği nedeniyle, mideye zarar vermesini istemiyorsanız, içmeden önce ve içtikten sonra, yarım bardak sıcak su içebilirsiniz.

MULTİ VİTAMİNLER

Bedeninizin ihtiyacına uygun bir multivitamin de, takvim yaşınızdan altı yıl daha genç kalmanızı sağlar. Magnezyum, kalsiyum, C, E vitaminleri ve potasyum açısından zengin multivitaminleri tercih edin. Özellikle bu vitaminleri, doğal yoldan alın. Tabletinden uzak dur, gerçeğini ye! Sağlıklı yaşamak ve de yarar yerine zarar görmemek için; vitamin tableti almayın! Vitamini içeren sebze ve meyvelerden bol bol tüketin. Yüksek dozda antioksidandan kaçının.

Renkli meyve ve sebzeleri bol tüketin. Saf şeker de boş gıdadır. Şeker, kırılmış bir cam parçası etkisi yapıyor, damarın içini çiziyor. Damar, bu çizilmeyi ortadan kaldırmak için, kolesterolü kullanıyor. Damarlar sertleşiyor, paslanıyor. Damarlar bozulduktan sonra, beyin de bozuluyor. Bunama riski oluşuyor.

FLANOVOİD

Günde 32 mg flavonoid alın. Kanın temizlenmesine yardımcı olan bu madde; çay, üzüm, kızılcık, soğan, domates ve portakalda bolca bulunur. Düşmanlarınızı tanıyın: Yağlı etten, fındık yağından, tam yağlı süt ürünlerinden ve fast food türü gıdalardan uzak durun.

SPOR- NEŞE

Hareketsizlik en büyük düşman. Şişmanlık tahmin ettiğiniz kadar kötü değil. Şişman ve sporcu olanlar, zayıf ve spor yapmayan insanlardan daha sağlıklıdır.

Sadece düzenli yürüyüş yapmak bile, LDL kolesterol seviyenizi düşürür, HDL kolesterol seviyenizi artırır, vücuttaki iltihabı azaltır. Egzersiz, aynı zamanda kan damarlarınızı da güçlendirir. Günde sadece 20 dakika egzersiz yapmak bile, kalbinizde, arterlerinizde, eklemlerinizde, davranışlarınızda ve sağlığınızda, olumlu değişikliklere neden olacaktır. Gülün. Gülme, stresi azaltır ve bağışıklık sistemini destekler.

NEFES ALMA

Her sabah ve akşam, 10 ar kez derin nefes alın. Doğru nefes nasıl alınır? 5 saniyede burundan nefes al. Nefes alırken mideyi yukarı doğru kaldır. Göğüs kalkmamalı. 5 saniye nefesi tut. 5 saniyede yavaş yavaş dışarı ver. Derin nefes alırken, vücuttaki oksijen miktarı artıyor. Hücreler yemeği hazmettikten sonra, kirli hava çıkarıyor. Derin nefes verirken, bu kirli hava dışarı çıkıyor.

BEYİN SAĞLIĞI

Beyninizin genç kalması için dikkat etmeniz gerekenler:

1. Beyin damarlarınızı açık tutun.
Günde bir Aspirin ya da iki bebe Aspirin'i içmek, kalp sağlığınız yanında beyin damarlarınızın da açık kalmasını sağlayacaktır. Böylece beyne, daha çok oksijen gider. Beyin işlevlerini güçlendirmenin birçok yolu vardır.

2. Beyninize egzersiz yaptırın, Aklınızı Kullanın. Egzersiz yapmak, mükemmel kılmaz ama süreklilik sağlar. Beynimiz, de vücudumuzdaki kaslar gibidir. Ne kadar kullanırsak; beynimize egzersiz yaptırırsak, işlevleri daha iyi korunmuş bir beyne sahip olabiliriz. Diğer önemli konu da stressi azaltmaktır. Stres, beyin için ölümcül bir zehirdir. Stres sırasında salgılanan bazı kimyasallar vardır. Beyin hücrelerini öldüren kortizol gibidir. Hep öğrenci kalın. Yaşamınız boyunca entelektüel faaliyetlerden uzak kalmayın.

3. Beyninizi gıdalarla besleyin. Besinlerde kalbiniz için ne zararlıysa, beyniniz içinde yine aynı şeylerin zararlı olduğunu unutmayın. Doymuş yağdan mutlaka uzak durun, bu beyindeki damarlarda tıkanıklığa yol açabilir. Yine her gün bir avuç fındık, fıstık ya da ceviz tüketin.

Her gün 250 gr domates suyu ya da domates sosu tüketin. Ayrıca, avokado, çikolata ve çileğin de faydalı olduğunu unutmayın. Bunamadan korkanlara ise, her gün zerdeçal tüketmelerini öneriyorum. Hayvan deneylerinde zerdeçalın, beyinde alzheimere neden olan yapışkan maddeyi azaltığı anlaşıldı.

Bütün bir ıspanak demetini blender'a atın. Buna maydanoz, zencefil, salatalık, kereviz ve biraz limon ekleyin. Bu karışımın içine biraz tatlandırmak için bir elma ekleyin. Hepsini karıştırın ve için.

4. Doğal beslenin
. Beslenmenizde doğal olursanız, hafızanız güçlenir ve daha genç kalırsınız. Folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kuşkonmaz brüksel lahanası, börülce ve ayçiçeği folik asit açısından zengin değerlere sahiptir. B6 en çok tavuk, muz ve domates püresinde bulunur. B12 vitaminini yeterli almak için; somon, ton balığı, köfte ve kepekli ürünlere daha fazla yer açın.

TÜRK İNSANINDA: HDL EKSİK

Türk insanının atalarından süregelen, genetik HDL eksikliği var. Bunun için ne yapılabilir? Milano'nun dışında bulunan Garda Gölü'nde, bir gözlem yapıldı. Bu bölgede yaşayan insanların, Türkler gibi HDL düzeyleri çok düşüktü, fakat beklenilenin aksine, düşük kalp hastalığı oranına sahiplerdi. Araştırıldığında, bu insanların, süper yüklü HDL'ye benzer, özel bir partiküle sahip olduğu ve aynı maddenin, düşük HDL'li kalp hastalarına verildiği zaman; bu hastalardaki plakların çözüldüğü gözlendi. Bu ilaçlar, üç ile beş sene arasında kullanılabilir olacaktır.

Yaklasansaat, 10/12/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat